Vlhkost

Jak se zbavit vody ze sklepa?

Sklepy jsou jednoduše místnosti stavěné hluboko do země, a proto se u nich často předpokládá, že potíže s vlhkostí nebo minimálně s odvětráváním budou mít. Vlhké sklepy někdy nevadí, pokud se jedná o vlhkost ojedinělou nebo dočasnou. Pokud ale začne vlhkost stoupat nebo se ve sklepě voda vyloženě drží, může to být problém. Co tedy dělat ve chvíli, kdy se váš sklep stále zaplňuje vodou a není to v důsledku nečekané bouřky nebo povodní?

Jak vysušit mokrou zeď?

Mokrá zeď znamená nejen technický, ale často i zdravotní problém. Vysušit ji nemusí být vždy jednoduché. Zejména u starších domů se často jedná o velmi komplikovanou záležitost, ale vlhkost, solné výkvěty a plíseň se nevyhýbá ani špatně postaveným novostavbám. Nejčastější příčinou je buď chybně provedená, případně zcela chybějící hydroizolace. Pokud se problém neřeší, může dojít až k poškození celé stěny.

Způsoby odvodnění vlhké podlahy

Vlhká podlaha je představuje problém jak z hlediska stavebního, tak hygienického. Stálá zvýšená vlhkost urychluje prakticky u všech stavebních materiálu zkracuje jejich trvanlivost a mění jejich vlastnosti – zejména pevnost a odolnost proti mechanickému poškození. Pokud je zvýšená vlhkost stavebního prvku v interiéru, promítá se také do kvality mikroklimatu místnosti a může zapříčinit rozvoj plísní, jejichž spory pak denně dýcháme s rizikem nemocí dýchacího ústrojí. Máte-li doma vlhkou podlahu, existuje několik způsobů, jak ji odvodnit a měli byste je aplikovat co nejdříve, abyste uchránili své zdraví.

Jak na mokrou omítku?

Mokrou omítku je potřeba neprodleně řešit. Jinak může vyústit ve vznik plísní, které jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Kde může tkvět příčina a jak se s tímto problémem vypořádat?

Co je omítka se schopností regulovat vlhkost?

Omítka regulující vlhkost patří k moderním stavebním prvkům. K čemu přesně slouží a jak se používá?

Jak vyřešit podlahu ve vlhké místnosti?

Mezi základní předpoklady příjemného bydlení nepochybně patří i přiměřená vlhkost obývaného prostoru. Určitý kompromis mezi dráždivým klimatem přetápěných a přesoušených bytů výškových paneláků a nezdravým prostředím objektů, kde vzlínající vlhkost z podlah dosahuje výšky oken a na stěnách kvete plíseň.

Jak vyrobit odvlhčovač?

S nepříjemnou vlhkostí se potýká čím dál vice domácností. Nejen, že vlhkost může způsobovat estetické závady, ale samozřejmě i funkční. V neposlední řadě má velmi špatný vliv na naše zdraví. S vlhkostí jde ruku v ruce plíseň, která není pro lidský organismus zrovna ideální, protože může způsobovat řadu zdravotních problémů. Pokud se nám tudíž doma objeví nepříjemná vlhkost či plíseň, je třeba s ní začít co nejdříve bojovat. Čím dříve se jí zbavíme, tím lépe.

Jak na vlhký sklep?

Sklep nám slouží k uskladnění ovoce, zeleniny, zavařenin, nápojů, potravin a produktů ze zahrady. Optimální mikroklima sklepu by mělo být stálé a mělo se pohybovat maximálně do 85% u relativní vlhkosti vzduchu a stálá teplota – chlad v rozmezí cca 17°C – 24°C, dle věcí, které v něm chceme mít uskladněny. Sklep je umístěn částečně, většinou však úplně v zemi či pod domem a spočívá na něm budova a její váha. Je proto nutno, aby byl dostatečně, líp předimenzovaně, betelný z pevných materiálů (cement, kameny, kvalitní cihly), unesl celý dům a vzdoroval nadbytečné vlhkosti.
Při nekvalitně provedené stavbě se objevují trhliny, různé posuny, vybouleniny, poruchy statiky, u starých chalup klenby, loubí apod. Při větším rozsahu je toto nutno ihned řešit s renomovanou odbornou stavební firmou.

Jak odstranit skvrny od plísně?

Jako u všech skvrn, způsob odstraňování skvrn od plísně se liší podle toho, z jakého materiálu je odstraňujeme. U plísní ale platí navíc, že odstranění skvrny je jen napravení důsledku. Abyste za čas nemuseli čistit znova, je třeba se zbavit příčiny plísně. To je obvykle nadměrná vlhkost, nedostatečná izolace a chybné větrání. Obecně platí, že na plíseň funguje kyselé (citron, ocet), ale ne každý materiál je zvládne bez trvalých následků (nezkoušejte to třeba na kožené rukavice, jeden pár jsem si tak dokonale zničila).

Způsoby, jak se zbavit vlhkosti

Vlhké zdi trápí mnohé z nás a rozhodně neznamenají nic dobrého. Příčin poruchy bývá několik, od zcela chybějící izolace, přes izolaci porušenou, chybný návrh a provedení až po její stáří. Pokud zdi navlhnou, je potřeba zasáhnout zavčasu a co nejrychleji, jelikož vlhkost snižuje životnost stavby a zároveň s sebou přináší různá zdravotní rizika. Jaké řešení v boji proti vlhkosti zdiva se nabízí?

Jak na vlhkost v domě?

Vlhkost je v našem okolí běžná věc. Je totiž úplně všude. Ovšem pokud se nám dostane do domu, musíme hledat její příčinu. Není totiž něco v pořádku.

Příčiny vlhkosti mohou být různé, méně či více závažných. Vlhkost může přicházet z podloží a okolí zeminy nebo může být chyba v rozvodech vody, topení či kanalizace. Pokud vlhkost není v celém objektu, ale pouze lokální, jedná se o ojedinělý zdroj a je nutné prověřit celistvost rozvodů, okapy a svody dešťové vody a kanalizace. Také mohou být zdroje kombinované. Každopádně je musíme vyhledat a situaci nepodceňovat. Dopady by mohly být fatální.

Vlhké zdivo triky a tipy

Tento článek vám přiblíží, co je to vlhkost, jak se měří a jaké jsou dostupné metody v boji proti vlhkosti. Vlhkost je nutné mít pod kontrolou, jednak z důvodu našeho zdraví, ale i našeho majetku.

Stavební otázky a odpovědi 2.

Dnešní článek navazuje na první díl ze seriálu stavebních otázek a odpovědí. Výhody a nevýhody dlážděné podlahy? Proč používat věnec? Je vlhkost nebezpečná a jak odhlučnit příčky?

7 příčin, proč venkovní zdi vlhnou

Máte problémy s vlhkostí? Dělají se vám vlhké mapy na omítce? Může to mít za následek řada různých příčin. Pojďme si teď některé z nich přiblížit. V tomto článku si v krátkosti povíme něco o soklech, balkónech, vzlínání vody, prasklém potrubí, popraskaných taškách, špatných parapetech a o nedostatečném oplechování.

Stavební otázky a odpovědi 1.

V dnešním článku si zodpovíme několik stavebních otázek, týkajících se parotěsných zábran, odvětrání plochých střech, injektování zdiva, xylolitových mazanin, vlhkosti zdiva, způsobů bourání a něco málo si řekneme i o dvojitých příčkách.

Vlhkost ve starých domech

Vlhkost zdivapodlah a omítek patří k závažným závadám stavebních objektů. U novostaveb je kvalitní provedení hydro-izolací, oplechování a zastřešení velmi důležité. V dnešní době se rodinné domy izolují vždy a používané stavební materiály jsou na vysoké úrovni. Avšak nekvalitní a neodborně provedené práce, mohou způsobit nemalé potíže. O závadách hydro-izolací v nových domech si, ale povíme někdy jindy.