Jak odstranit vzlínající vlhkost zdí?
Vzlínající vlhkost zdí může nadělat pěknou paseku, takže se je potřeba s ní nějakým způsobem vypořádat. Vlhkost do zdi proniká celou řadou způsobů – např. kvůli přirozené navlhavosti materiálu, kapilárním vzlínáním, chemickou reakcí či smáčením konstrukce protékající vodou. Řada lidí si jako první metodu odstranění vzlínající vlhkosti zdí představí náročné mechanické zásahy do stavebních konstrukcí, ale to není vždy nutné.
Nízkotlaká injektáž
Vzlínající vlhkost se dá ze zdí odstranit díky nízkotlaké injektáži, s níž do zdiva aplikujete dodatečnou hydroizolační vrstvu. Takové řešení dovede vlhkost ze stěn odstranit úplně. Tato metoda se navíc dá použít na rozmanité druhy vyzdívky. Vstřikovací kapalina bez rozpouštědel vytvoří zemní vlhkosti účinnou zábranu, takže zabrání prostupu kapilární vlhkosti zdmi.
Další možností je elektrochemické odstraňování vlhkosti, jež je založeno na chemických procesech a spojuje injektážní a elektrofyzikální metody. V takovém případě se k odstranění vlhkosti použije injektážní roztok s těsnicími a elektrovodivými vlastnostmi.
Elektroosmóza
Když se objeví vzlínající vlhkost a projevuje se již na stavbě, pak je nejpodstatnější zabránit vlhkosti v jejím dalším šíření. Jednou z metod, která nenarušuje statiku domu a není ani extrémně nákladná, je elektroosmóza.
Je to metoda, kdy vzlínající vlhkost odstraníte relativně rychle, efektivně, levně a ekologicky. Díky elektroosmóze je vlhkost ze zdiva odstraněna na základě pevně daných fyzikálních zákonů.
Tato technologie využívá kapilární elektroforézu ve svůj prospěch – vlastní účinností tvoří zábranu v pronikání vlhkosti do stavby. Dva unikátní generátory magnetických pulzů nabíjí vodu ve zdivu kladným elektrickým nábojem, takže voda se vrací naprosto přirozenou cestou nazpátek do podloží stavby. V takovém případě dojde k vysušení stavby většinou již do druhého roku od zahájení provozu technologie.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Vzlínající vlhkost ›
Jak odstranit ... ?