Čím vyčerpat zaplavený sklep?

Sklep, ve kterém se hromadí spodní voda nebo který je pravidelně zaplavován vodou z nárazových dešťů či vytrvalých lijáků je velký problém. A jako všechny problémy má řešení. 

Máme-li zaplavený sklep, musíme nejprve vědět, z jakého zdroje voda pochází. Také musíme vzít v úvahu ve které oblasti se sklep nachází, zda je či není záplavová a jak je situován v terénu (ve svahu, na kopci, v údolí). Rozhodně menším problémem je sklep zatopený přívalovým lijákem, než sklep, do kterého trvale prosakuje spodní voda nebo voda z blízkých vodních zdrojů.

Výběr prostředků k vyčerpání vody je závislý na přístupu ke zdroji energie

Máme-li zdroj energie, pak si můžeme vybírat z široké nabídky kalových čerpadel (např. čerpadla Sigma). V podstatě jsou ve dvojím provedení, v plastu a z nerezové oceli:

  • ponorná (vodu nesají, ale vytlačují)
  • povrchová
  • s vířičem (víří kal ode dna a čerpá spolu s vodou průběžně)
  • s řezacím zařízením (nože)
  • s mělnícím zařízením (drtič)
  • s plovákovým spínačem (automatický provoz, ochrana proti chodu na sucho)
  • přenosná plovoucí čerpadla jsou nejkvalitnější a dost drahá (hasiči)

FUNKCE PLOVÁKOVÉHO SPÍNAČE

Ochraňuje proti zadření, tedy dlouhému chodu na sucho a umožňuje bezobslužnost, majitel může být třeba v zaměstnání a nemusí se obávat, že mu sklep zatopí voda. Plovákový spínač funguje na výškovém rozdílu mezi zapínací a vypínací výškou vodní hladiny. Což znamená, že po dosažení kritické úrovně spínač čerpadlo zapne a po vyčerpání vody zase vypne. Reguluje se délkou kabelu plovákového spínače.

MNOŽSTVÍ VYČERPANÉ VODY

Nezanedbatelným požadavkem na výběr čerpadla je i množství vody, kterou má vyčerpat, respektive, za jak dlouho to zvládne. Bude-li to opravdu hodně vody na dlouhou dobu, pak je nutné i chladící zařízení na motoru. Chlazení je provedeno buďto vyčerpanou kapalinou nebo pláštěm čerpadla.

Vybíráme čerpadla, která nejlépe vyhovují našim podmínkám a splňují naše požadavky. Zohledňujeme také napětí elektromotoru, výkon a požadovaný průtok. Ten je velice důležitý, aby čerpadlo vůbec čerpalo. Pokud musíme čerpadlo použít jen občas, průtok řešit nemusíme, ale pokud ho budeme používat trvale, průtok budeme muset vypočítat.

ČAS

Čím kratší dobu k čerpání požadujeme, tím vyšší výkon čerpadlo musí mít. K samotnému čerpadlu si ovšem také musíme pořídit potřebné příslušenství (hadice a další).

ODČERPÁNÍ POMOCÍ RUČNÍ PUMPY - jsme bez energie

Pokud není zdroj elektrické energie, možnosti výběru jsou poněkud omezeny na odčerpání pomocí ručních pump. Podobně řeší čerpání vody z podpalubí třeba námořníci a lodníci. Účinná je i membránová ruční pumpa (výkon až 135 l/min.). Je to samozřejmě pracný způsob, ale odměnou budou pěkně vypracované svaly.

Zaplavování sklepů je lepší předcházet

  • vybudování trativodů
  • princip „ohnuté násosky“ (založen na principu spojených nádob), málo efektivní, kopání trativodu se stejně nevyhneme a navíc můžeme vodu ze sklepa nejen odvádět, ale i naopak
  • vsakovací šachta, cca 1 m, s mírným spádem směrem k jímce
  • proražení jílovité vrstvy, která drží a stahuje spodní vodu (nemusí se to podařit)
  • obkopání domu (sklepa) až pod základy, stěny domu obložíme nopovou folií, vysypeme štěrkem, položíme drenážní hadici a zasypeme kamenem (makadam) do výše terénu. Velmi pracný a také drahý způsob, ale je pravděpodobně nejefektivnější.
  • V místě, kde není zdroj elektřiny se může vykopat záchytná „studna“, šachta, která bude sahat pod úroveň sklepa. Postup při stavbě této „studny“ je stejný, jako při výkopu klasické, jen nebude určená pro vodu pitnou, ale znečištěnou, ze sklepa. Tato „studna“ je výborným řešením, můžeme ji používat jako zásobárnu vody na zalévání zahrady v horkých měsících.

Pokud máme domek těsně pod svahem a nad sebou další domy, je vysoce pravděpodobné, že majitelé horních domků nebudou vodu muset řešit, zato vy budete čerpat a odvádět vodu z širokého okolí. Pak se každý déletrvající liják nebo jarní tání mění doslova v noční můru.

Každý určitě ocení spokojený spánek a klid bez obav ze zatopení sklepa. Investice do zabezpečení se určitě vyplatí.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články