Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Postup natírání olejovou lazurou

  

O dřevo je třeba pečovat. Výborně Vám k tomu poslouží olejové lazury. Poskytnou dřevu tolik potřebnou ochranu, prodlouží jeho životnost a přitom zachovají jeho přirozenou, krásnou strukturu!

Ošetřit dřevo olejovou lazurou přitom není nikterak složité. Snadno tím předejdete tomu, aby dřevo získalo fádní a nehezký odstín šedi. Vše začíná výběrem vhodné lazury, pokračuje přípravou dřeva na nátěr a končí následným nátěrem.

Proč olejová lazura

Olejová lazura v porovnání s klasickou lazurou šetří peníze a čas. U kvalitní olejové lazury si bohatě vystačíte s jedním nátěrem, zatímco u běžných lazur musíte na dřevo nanést často 2-3 vrstvy. Ošetření dřeva olejovou lazurou jde více do hloubky a mimo to propůjčuje dřevu přirozený vzhled.

Olejové lazury se dělí na:

  • venkovní, které Vám pomohou při péči o ploty, pergoly, okna či celé dřevostavby.
  • vnitřní, které Vám poslouží třeba při nátěrech nábytku, podlah, palubek, aj.

Rozdíl mezi nimi spočívá v odolnosti nátěrů a složení lazur.

V obchodě se podívejte na obsah sušiny v lazuře. Platí, že čím více sušiny lazura obsahuje, tím lepší je následná ochrana ošetřeného dřeva. Informaci o množství sušiny byste měli nalézt buď v katalogových listech lazur nebo v bezpečnostním listu výrobku.

Očištění dřeva před nátěrem

Ještě než se pustíte do samotného nátěru, je třeba dřevo na nátěr připravit. Obzvláště, pokud renovujete již starší kousek nábytku apod. Cílem je zbavit dřevo nečistot a případně starého nátěru. Nevystačíte-li si přitom se smirkovým papírem, nebojte se zejména u starých a neudržovaných nátěrů použít ocelový kartáč či brusku.

Vyspravte rovněž všechny případné vady dřeva, jako jsou různé škrábance, vyštíplé části apod. Tmel je k tomu ideální prostředek. Na závěr dřevo do hladka obruste obzvláště jemným smirkovým papírem. Ve finále by dřevo mělo být hladké, zbavené prachu, mastnoty a jiných nečistot.

Investovaná energie se vyplatí - čím lépe povrch dřeva k nátěru přichystáte, tím déle pak ochranný nátěr vydrží.

Nátěr olejovou lazurou

Před natíráním si nezapomeňte přečíst návod na balení výrobku. Lazuru před použitím důkladně promíchejte, nicméně ji neřeďte. Následně ji tahy štětcem nanášejte na dřevo. Naneste takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá silnější vrstva lazury, ideálně bez stékajících kapek.

Tři důvody proč natírat dřevo olejovou lazurou:

  • chrání dřevo a umožní vyniknout jeho přirozené struktuře
  • stačí nátěr v jedné vrstvě
  • olejové lazury šetří Váš čas a peníze

Lazura se postupně vpije do dřeva a vytvoří tak ochranný štít. Nejdříve hodinu po provedení nátěru setřete z povrchu nevsáklé množství lazury. Docílíte tím hezčího vzhledu lazury a také tím uhladíte povrch dřeva. Lazura tak krásně zvýrazní strukturu dřeva.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články