Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na čalounění židle - krok za krokem

  

Očalounění židle doma? Není nic jednoduššího – poradíme, jak na to!

Vaše oblíbená židle ztratila svůj někdejší lesk, vůni novoty, a ač její dřevěné konstrukci patina času sluší, samotné sedátko s omšelým potahem spíše nasvědčuje, že by bylo potřeba zakoupit nový kousek sedacího nábytku?

Nebo se Vám již stávající poduška židle nelíbí a toužíte po malé změně a ozvláštnění interiéru? Ať je to tak či tak, rozhodně se staršího kousku sedacího nábytku nezbavujte, díky jednomu odpoledni totiž můžete ze své židle vyrobit nový, vkusný a ozvláštňující prvek pokoje. A jak na to? No samozřejmě skrze očalounění!

To nezvládnu…

Že se Vám myšlenka vdechnutí nové podoby staře vyhlížející židli zalíbila, ale s čalouněním nemáte žádné zkušenosti? Nebylo by lepší svěřit tento úkol do rukou profesionála – člověka, jenž má čalounictví vystudované a pyšní se několikaletou praxí? Zažeňte takové myšlenky! Není se totiž čeho bát – a navíc, při čalounění se skvěle uvolníte, ověříte si svoji zručnost a až dílo dokonáte, budete se z výsledku těšit o mnoho více – vždyť všechno, co si člověk udělá vlastníma rukama, přináší daleko větší vnitřní uspokojení a příjemnou hrdost na sebe sama.

Čalouněná židle

Co budete k práci potřebovat?

K ruce si připravte:

 • sponkovačku nebo krabičku čalounických hřebíčků a kladívko
 • molitan či vatelín
 • pevnou potahovou látku zbarvení a vzoru dle Vaší libosti
 • tužku či krejčovskou křídu
 • řezák či ostré krejčovské nůžky.

A samozřejmě – samotnou židli, z níž vyjměte starou sedací desku (je-li plná) nebo věnec. Máte-li židli s věncem, tedy pouze dřevěný obvod bez pevného vnitřního vyplnění, je nutné mezi potřebné pomůcky přiřadit ještě kus pevného pásu a bílé plátno vystřižené do tvaru sedáku.

Jde se na věc!

Pardon, vlastně: „Jde se na židli!“ Pro dosažení úspěchu Vašeho prvního čalounění se držte následujících pokynů:

 • Na svrchní část věnce položte pruhy silného pásu (cca 5 – 6 cm šířky) a propleťte je mřížovou (plátnovou) vazbou, kdy konce přibijte několika hřebíčky či připněte sponkami do okrajů dřevěného rámu. Poté přes připravené mřížoví nalepte či znovu přibijte kus připraveného, bílého plátna. Je-li sedák židle plný, nemusíte se předchozími rady zabývat a rovnou přikročte k druhému bodu tohoto návodu.
 • Nyní položte celý podsedák na pevný potah a obkreslete tužkou či křídou jeho tvar tak, aby několik centimetrů látky po okrajích přebývalo – přesahující látka musí být dostatečně rozměrná, aby dokázala překrýt boky čalouněné sedací desky. V potaz musíte brát i objem výplně sedací podušky.
 • Přenesený tvar vystřihněte nebo vyřízněte.
 • Pokud máte molitan, obkreslete podsedák i na něj – nyní přesně, přesah v tomto případě není žádoucí. Tvar opět vyřízněte.
 • Připravený molitan umístěte na vrch podsedáku, pokud se chystáte udělat výplň z vatelínu, pak tento materiál pečlivě navrstvěte. Výška výplně záleží na Vás – toužíte-li mít podušku měkkou, na výplni rozhodně nešetřete.
 • Přes výplň položte vystřiženou potahovou část a obraťte celý podsedák i s výplní spodní částí nahoru. Přesahující látku zahýbejte, pečlivě uhlazujte a napínejte, aby se zamezilo nevzhlednému zřasení. Postupně přibíjejte potah k desce či věnci. Obezřetní buďte zejména v rozích – ty jsou náchylnější ke vzniku nežádoucího krabacení látky, je proto lepší potah v těchto místech pečlivě založit.
 • Po bodovém zatlučení hřebíčků či přicvaknutí sponek, přibijte nebo přisponkujte další v hustém sledu tak, aby byl rozestup mezi nimi maximálně jeden centimetr. Potah musí skutečně pevně držet na svém místě.
 • Příliš přesahující, nepřichycené okraje potahu ořízněte a látku začistěte.
 • Nyní můžete nově potažený sedák vložit zpět do konstrukce židle a rovnou vyzkoušet! Sedí se Vám pohodlně? A co ta židle v obývacím pokoji, nepotřebuje rovněž nový kabátek? Hurá do toho, vždyť čalounění je tak snadné!
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.17/5 (12 hlasů)

Související články