Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Tapety a fototapety - vyhlasme válku bílé zdi!

  

„Bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila…“ vesele prozpěvovali malí včelí medvídci, když se v jednom ze svých večerníčkových putování vrhli na natírání celého světa na bílo. Jako bychom si vzali inspiraci právě od nich – i zdi našich příbytků se často halí do bělostného tónu a mnohdy nás ani nenapadne, použít k výmalbě i jiný barevný odstín. Bílá je univerzální, ke všemu se hodí, je neutrální – slyšíme odevšud. Vlastně, vybaví se nám pod slůvkem „zeď“ i něco jiného, než jen bělostná plocha?

Co takhle změnu?

Sedíme v obývacím pokoji s očima upřenýma před sebe a přemýšlíme nad tím, jak prostor zútulnit, jak ho oživit, jak mu dodat punc novoty či vdechnout originalitu. Zdá se to být nelehkým úkolem, v hlavě se míhá nápad za nápadem a malý kalkulátor ukazující závratné částky za případné nové doplňky do interiéru. Změna je ale potřeba, vždyť kdo by chtěl neustále pobývat v tomtéž stereotypním prostředí?! 

Už víme jak na to!

Není potřeba měnit nábytek, zbavovat se staršího, ale plně funkčního vybavení. Mnohem důležitější je zaměřit se na detaily – vždyť nestačilo by pouze zbavit domov jednotvárných, bílých stěn? Ano, jsme zase zpátky u průvodních slov článku, bílá je sice krásná a je jen málokdo, kdo by ji označil za nehezkou barvu, ale po čase zevšední a navíc není vůbec zajímavá! Pokud se však vhodně doplní i o jiný prvek, může v tomto dezénovém partnerství skutečně zazářit. Stále nevíte jakou druhou polovičku k bílé pořídit? Co třeba tapetu?

Tapety kam se podíváš!

Možná mnoho z nás pamatuje dřívější doby, kdy letěly papírové tapety, jež se tak špatně lepily a navíc po čase žloutly, odchylovaly se od zdi, usazoval se na nich prach, bledly a představovaly i nebezpečí v případě vypuknutí požáru – tyto časy jsou ale již definitivně pryč. Ne, že bychom na trhu nenarazili na klasické, papírové tapety, avšak s postupem technologií a díky inovacím můžeme vedle těch obyčejných pořídit i tapety s vinylovým povrchem (vlies) či celovinylové. V čem je jejich výhoda? Snadnější manipulace při procesu lepení, stálobarevnost, voděodolnost, omyvatelnost i nehořlavost.

Čím dalším se při výběru řídit?

Mimo materiál, jenž byl použit pro výrobu tapety, je nutné správně vybrat i barvu a vzor. Zohledněn musí být především pokoj, ve kterém se bude tapetovat – je prostorný či malý, má dostatek denního světla či do něj sluneční paprsky prokouknou jen na chvíli dopoledne, k jakému účelu daný prostor využíváme, máme již nábytek doplněný o výraznou, nosnou barvu? Pokud v pokoji především přespáváme či odpočíváme, je lepší upřednostňovat tlumenější barvy, které v nás vyvolají klid a příjemné pocity, v opačném případě můžeme volit i odvážnější, zářivější odstíny. Je-li prostor tmavý, přikloňme se ke světlejším barvám, což platí i pro pokoj příliš malý, který toužíme alespoň opticky zvětšit. Máme-li již například závěsy, potahy křesel, drobné doplňky laděny do jednoho odstínu, pak se jej držme i při výběru tapety.

Několik užitečných tipů:

  • Vodorovné pruhy či vzory pokoj opticky rozšíří, zároveň sníží strop.
  • Příliš velké a výrazné vzory nejsou vhodné pro méně prostorný pokoj – vypadal by ještě menší.
  • Svislé pruhy a vzory místnost opticky zvýší, jsou tedy ideální pro prostory s níže situovaným stropem.
  • Tapeta s příliš jemným, decentním vzorkem není vhodná na velké plochy. Dezén totiž zanikne a je patrný jen pokud sledující osoba stojí v těsné blízkosti zdi.
  • Chceme-li dosáhnout moderního vzhledu místnosti, zaměřujeme se na plné vzory, obzvláště abstraktní motivy s úzkou návazností – tedy ty, kde vzorek zhusta pokrývá celou plochu.
  • Pro tradičnější, starobylý až venkovský styl je lepší zvolit vzorek s větším rozestupem v podobě například malých florálních motivů.
  • Velké geometrické vzory jsou neotřelé a originální, avšak je nutné dbát na barevnou harmonii – při přílišné pestrosti by mohly působit rušivě a nepříjemně.
  • Diagonální, zkosené dezény tapet zase vykouzlí zajímavý efekt „pohybu“, který vynikne mnohem lépe, jsou-li potapetovány alespoň tři na sebe navazující stěny.
  • Fajnšmekry jistě zaujmou tapety s 3D vzorem – vystouplá buničina do různých tvarů či efekt kamenů, cihel či dřeva je velmi trendy! Navíc si skvěle rozumí i v kombinaci s jemnější tapetou s hladkým dezénem.

Džungle přes celou stěnu!

Že tapety nejsou to pravé „ořechové“ pro stěny oblíbeného pokoje, který by si zasloužil ještě něco více extra než jen žakarový či květinový vzor? Pravda! Proč se držet při zemi, vždyť i ve vlastním obývacím pokoji se můžeme vznášet mezi nadýchanými obláčky na nebesích, ocitnout se v pralesním porostu nebo mít za zády slavný Brooklynský most! Že jsme se dočista zbláznili? Ani nápad! Všechno je možné se skvělými fototapetami, které zachvátily tuzemský trh před několika lety, a jejich popularita neustále roste. K dostání jsou jak papírové, tak z vinylových materiálů a s potiskem téměř všeho, co si jen naše mysl dokáže vybavit. Ten, kdo si nevybral z nabídky obchodů, může využít služeb firem, zabývajících se velkoformátovým tiskem a objednat si fototapetu zhotovenou vytištěním vlastní, dodané fotografie! Fototapety se prodávají buď jednodílné, nebo se skládají z několika vytištěných částí.

Tapety jsou a nadále zůstanou krásným doplňkem každého interiéru. Díky stále lepším materiálům se snadno aplikují na stěny, zůstanou krásné po dlouhé roky a v případě snímání se efektně sloupnou po jednoduchém navlhčení, aniž by poškodily zdivo a spodní výmalbu – proto hurá do boje s fádní bílou, oblečme naše pokoje do stylového kabátku v podobě zajímavé tapety!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články