Jak opravit stržený závit?

Nemusíte být zrovna Kutil Tim, abyste si byli schopni s některými nehodami v domácnosti pomoci! Na následujících řádcích zjistíte, že oprava strženého závitu nemusí být vůbec nepřekonatelným problémem, ale naopak ji zvládne prakticky každý.

Oprava pomocí závitové vložky

Tato oprava probíhá prostřednictvím závitové vložky, což má několik výhod. Nový závit totiž zachová původní rozměry i stoupání. Proto je třeba vždy porovnat nový šroub s tím původním kvůli identifikaci stoupání. Pro takové případy není od věci pořídit si domů třeba sady na opravu závitů V-COIL. Jejich funkce tkví v převrtání poškozeného závitu a následném vyříznutí nového závitu, do něhož se natočí speciální vložka v podobě spirály. Vnitřní závit této vložky po natočení odpovídá požadovanému závitu. Je běžné, že především u některých měkkých materiálů mají tímto způsobem vytvořené závity často lepší vlastnosti než závitu v předešlém materiálu.

Epoxid

Jestliže si nechcete pořizovat zrovna celou sadu na opravu závitů, svoji funkci může splnit i epoxid. Ten je možné koupit v obchodě a existuje ho celá řada typů, každý si musí vybrat takový, který je vhodný zrovna pro jím opravovaný materiál. Epoxid se následně natlačí na postižené místo a po vytvrzení se pomocí vrtáku vyvrtá nová díra přiměřené velikosti. Následně je našroubován šroub.

Stržený závit jde opravit i pomocí lepidla

Oprava je možná prostřednictvím lepidla, jako je třeba Loctite. Poškozený závit i šroub by měl být pořádně odmaštěn, přičemž práce se děje za pokojové teploty. Separátor v podobě modré tekutiny je nutné důkladně protřepat a natřít na šroub. Průchozí otvory jsou uzavřeny páskou a směs by měla být nanesena ihned na místo opravy. Šroub je poté našroubován a po 5-10 minutách vyšroubován. Směs je nutné nechat před použitím asi půl hodiny vytvrdit. Plná pevnost šroubu je již za dvě hodiny!


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články