Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Kdy a jak začít s přípravou půdy na trávník

  

Krásný zelený trávník je sen každého zahrádkáře. Pokud při jeho zakládání věnujeme dostatek času a přípravy půdy na trávník, investovaná práce se nám vrátí v podobě prosperujícího trávníku bez plevele. 

Kdy začít 

Ideální doba pro zakládání nového trávníku je v období, kdy je dostatek srážek a slunce není tak ostré. Jedná se buď o jaro, konkrétně o období od poloviny dubna do poloviny května, nebo o období od poloviny srpna do poloviny září

Připravovat půdu na založení trávníku bychom měli začít zhruba o měsíc dříve, než je uvedené období, protože v připravované půdě necháváme pár týdnů klíčit semena plevelů, které následně odstraníme. 

Postupy 

  • Vyčištění půdy - plochu pro trávník vyčistíme, odstraníme kameny, štěrk či různé odpady. Při čištění rovněž odstraníme drny a kořeny trvalých rostlin, abychom v trávníku neměli plevel. Zbavit se jich můžeme buď tak, že je vyryjeme i s kořínky, případně si můžeme pomoci chemickými přípravky na likvidaci plevelů, které pořídíme v hobbymarketech. 
  • Příprava závlahy - v ideálním případě přípravíme v půdě drenáž nebo závlahový systém pro zavlažování trávníku. 
  • Příprava půdy - pokud máme těžkou půdu, podpoříme růst trávníku tím, že do hlíny přidáme písek. Do půdy také přidáme živiny v podobě rozloženého kompostu nebo rašeliny. 
  • Zkypření půdy - pokud jsme některý z výše uvedených kroků přeskočili nebo nemuseli chystat, nesmíme alespoň vynechat pořádné zkypření půdy. 
  • Vegetační vrstva - na připravenou půdu dáme několik centimetrů vysokou vegetační vrstvu, která je důležitá, aby trávník mohl správně kořenit, a poté růst. Necháme si navézt ornici nebo zeminu. Zeminu je dobré mírně uválet, ale v žádném případě ne těžkou těchnikou. 
  • Vyčkávací doba - takto připravenou půdu necháme asi 3 týdny odpočívat, současně necháváme vyklíčit semena plevelů z dovezené vegetační vrstvy. Ty poté odstraníme obdobně, jako jsme je odstraňovali z naší půdy. 
  • Osévání - posledním krokem je samotné vysévání osiva. Nezapomene na údržbu a pravidelnou závlahu nově vysetého trávníku. 
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články