I když jsou v současnosti ve většině obchodů s barvami takzvaná míchací centra, která jsou schopná připravit vám oblíbenou barvu v jednom z tisíců odstínů, z nejrůznějších důvodů můžete chtít si namíchat barvu sami. Třeba když chcete trefit stejný odstín, jako už má nějaký kus nábytku u vás doma. Lidské oko rozeznává kolem milionu barevných tónů a to vám nenabídnou v žádném obchodě. Druhým důvodem je, že profesionální míchací centra, případně míchací stroje, které obsluhují zákazníci sami, nemusí mít značku či konzistenci barvy, která vám vyhovuje.
Byly doby, kdy khaki barva nebyla právě oblíbená. Byla tehdy totiž symbolem povinné vojenské služby, tedy roku i dvou, kdy mladí muži téměř žádnou jinou barvu neznali. Částečně jí rehabilitovali trampové, kteří měli své usárny a parky taky v khaki odstínech.
Známe to všichni. Když se maluje, je všude nepořádek. I když všechno vystěhujete, převléknete se, zakryjete igelitem nebo čímkoli jiným, občas prostě neohlídáte všechno a stane se, že troška barvy někam ukápne. A už je nadělení. Žádná situace ovšem není neřešitelná. Barva se dá odstranit. Jak na kterou vyzrát? Pojďme se na to podívat!
Tyrkysová patří k velmi oblíbeným barvám jak při malování stěn, tak třeba při renovaci nábytku nebo vyrábění nějaké recy-věci. Používá se i na tapetách, dekoračních textiliích a mnoha dalších věcech. Efektní je také bižuterie, kabelky či boty v tyrkysově modré, ale to si asi většina z nás doma vyrábět nebude.
Akrylové barvy jsou založené na vodní bázi a vyrábějí se ze syntetické pryskyřice a směsi pigmentů. K jejich ředění a vymývání štětců potřebujete jen vodu. Rychle usychají, po zaschnutí se neotírají a jsou odolné proti vodě.
Okr - je zemitý pigment žluté až červené barvy (druh jílu s různým obsahem oxidu železa). Odtud je také odvozen název pro okrovou barvu.
Všude kolem nás je plno barev. Potěší nás pestré květy v ranních paprscích slunce, uchvátí velkolepá podívaná na paletu oranžových a červených mraků při západu slunce, ponoříme se do melancholické nálady při pohledu na šedomodré odstíny vodní hladiny pod zataženou oblohou. Každý máme své oblíbené barevné kombinace. Abychom však dokázali lépe vyjádřit atmosféru obrazu, měli bychom se alespoň v základech seznámit s teorií barev, jejich vztahy a působením.
Psychologie barev je mocná a dobře to ví i náš interiér. Až se příště chopíte válečku s tím, že jdete malovat, zkuste přemýšlet trochu hlouběji o tom, jak na vás barvy působí, než jen z hlediska toho, že milujete žlutou a zelená vám připomíná operační sál.
Starý nábytek postupem času oprýskává, barva se loupe nebo už je dokonce zcela nepoužitelná. Je na čase opatřit dřevěnou plochu novým, pěkným nátěrem. Je však třeba se zbavit nátěru starého a nábytek kvalitně ošetřit. Vždy je třeba pečlivě zvážit účel, pro který má ošetřovaný kus dřeva sloužit. Jistě budeme jiným způsobem čistit nátěr na historických židlích a jinak na venkovní houpačce pro děti. Ať tak či tak, poradíme vám, jak na to!
Obyčejnému interiéru dodají tu správnou domácí atmosféru teprve detaily. Mezi ně patří i využití barev. Ať už vás stávající vzhled vašeho domova nebaví nebo potřebuje jen drobně oživit. Rozhodli jste se, že místo pozvánky pro zkušeného řemeslníka, to zkusíte jednoduše osobně? Před započetím samotného kouzlení s barvami je potřeba příprava v podobě ředění barvy. Jak na to správně a na jaká úskalí možná narazíte?
Pojďte si dát víno. Ne, nebudeme rozlévat alkoholické nápoje, takže nezletilí čtenáři rozhodně nemusejí utíkat. My dnes budeme mluvit o vínové barvě. Věděli jste, že Marsala není jen italské město a od něj odvozený nápoj? Je to taky barva. A mimochodem – vládla loňskému roku. Alespoň podle americké společnosti Pantone.
Základy míchání barev, ač se to možná nezdá, známe všichni. A to už od dob, kdy jsme si ještě skoro neuměli sami zavázat tkaničky. Že smísením modré a červené vznikne fialová, to jste pochopili už ve školce, kdy jste štětcem kreslili první neumělé tahy. Picasso se z vás možná věkem nestal, ale barevná teorie na zajímavosti neztrácí ani pro odrostlejší.
Hlavním parametrem, podle kterého bychom měli vířivku vybírat, jistě není barva. Nicméně poté, co o jejím typu máme jasno, přichází na řadu právě barevné provedení. My si řekneme, jaké výhody z určitých barev plynou a jaké naopak ne.
Všichni se určitě shodneme, že vzhled interiéru je důležitý. Odráží se od něj naše nálada, ovlivňuje naši chuť do života a také nás podle něj hodnotí návštěva. Jednou z možností, jak svůj interiér zkvalitnit a vylepšit, je sladit ho do jedné barvy. V článku si řekneme 3 základní barevné variace.