Vápno

Jak připravit vápno na bílení?

Vápno je stále ještě i v dnešní době jedním z nejpopulárnějších způsobů, jichž se využívá k vymalování chalupy. Svoje využití najde vápenný nátěr především venku, ale i v hůře větraných vnitřních místnostech, jako je sklep nebo koupelna. Vápno vyniká svojí odolností vůči vlhkosti a zároveň do značné míry dezinfikuje prostor i zdi. V dnešní době si lze zakoupit i tónovací barvy do vápna, jejichž zásluhou lze získat různé barevné odstíny.

Jak se hasí vápno?

Hašené vápno je jiné označení pro hydroxid vápenatý, který se vyrábí z oxidu vápenatého směšováním s vodou. Na následujících řádcích se můžete seznámit s některými způsoby hašení vápna. Vždy je nutné pamatovat na to, že se jedná o žíravinu, která může třeba při vstříknutí do oka způsobit doživotní následky, proto je třeba používat potřebné ochranné pomůcky! Když už k podobné nehodě dojde, je nutné neprodleně vyhledat lékaře. Každopádně děti a domácí mazlíčci nemají v každém případě v blízkosti této činnosti co pohledávat!

Vápno na malování?

Stavebnictví se v minulosti bez vápna neobešlo a naši předci ho používali nejen jako pojivo v maltových směsích, do omítek, ale hojně jím i malovali svá obydlí. A i když je dnes na trhu obrovské množství nejrůznějších barev různého složení, staré dobré vápno hraje pořád ještě nezastupitelnou roli třeba při údržbě zemědělských usedlostí, kde se používá z hygienických důvodů, nebo při opravách starých budov.