Vápno

Příprava povrchů stěn a stropů před malováním

Jednou za čas je potřeba místnosti znovu přemalovat, aby získaly opět tu správnou barvu. Po letech používání to přece jen není, co to bývalo. Malování ani příprava na něj ale není žádná věda a zvládne to opravdu každý. 

Jak spočítat: kolik potřebuji barvy na malování

Pro správný výpočet objemu barvy na malování, musíte znát rozměry prostoru, který budete malovat, respektive celkovou plochu určenou k malování. Důležité je nezapomenout započítat počet nanášených vrstev barvy. Pokud malujete interiér, tak je nutné do výpočtu zahrnout i strop.

Jak připravit vápno na bílení?

Vápno je stále ještě i v dnešní době jedním z nejpopulárnějších způsobů, jichž se využívá k vymalování chalupy. Svoje využití najde vápenný nátěr především venku, ale i v hůře větraných vnitřních místnostech, jako je sklep nebo koupelna. Vápno vyniká svojí odolností vůči vlhkosti a zároveň do značné míry dezinfikuje prostor i zdi. V dnešní době si lze zakoupit i tónovací barvy do vápna, jejichž zásluhou lze získat různé barevné odstíny.

Jak se hasí vápno?

Hašené vápno je jiné označení pro hydroxid vápenatý, který se vyrábí z oxidu vápenatého směšováním s vodou. Na následujících řádcích se můžete seznámit s některými způsoby hašení vápna. Vždy je nutné pamatovat na to, že se jedná o žíravinu, která může třeba při vstříknutí do oka způsobit doživotní následky, proto je třeba používat potřebné ochranné pomůcky! Když už k podobné nehodě dojde, je nutné neprodleně vyhledat lékaře. Každopádně děti a domácí mazlíčci nemají v každém případě v blízkosti této činnosti co pohledávat!

Vápno na malování?

Stavebnictví se v minulosti bez vápna neobešlo a naši předci ho používali nejen jako pojivo v maltových směsích, do omítek, ale hojně jím i malovali svá obydlí. A i když je dnes na trhu obrovské množství nejrůznějších barev různého složení, staré dobré vápno hraje pořád ještě nezastupitelnou roli třeba při údržbě zemědělských usedlostí, kde se používá z hygienických důvodů, nebo při opravách starých budov.