Co jsou lodžie?

Pokud jste majitelem bytu, tak jistě víte, jak podstatné a účelné je využití každého místa, který byt nabízí. Jednou u velkých plusů bytů je, pokud je jejich součástí i balkon nebo lodžie. Perfektní relaxační místo, které vám zajistí příjemné výhledy nebo ničím nerušené posezení u kávy, sklenky vína či u dobré knihy. Balkony a lodžie mají také mnoho praktického využití a může se tak snadno stát, že se stanou nejmilejším místem vašeho obydlí.

Balkon nebo lodžie

Lodžie a balkon je pro mnoho lidí jedno a to samé. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Rozdílů mezi nimi je hned několik. Základní rozdíl však tkví v konstrukci.

Balkon je obvykle předsazen před hlavní stěnu budovy z více jak dvou stran. Je propojený s interiérem bytu přes balkonové dveře a jeho půdorys vyčnívá mimo půdorys domu. Jeho prostor je obvykle nechráněný před povětrnostními vlivy.

Lodžie jako místnost navíc

Výraz lodžie má původ v Itálii a jejím významem je sloupová chodba nebo loubí. U nás se tento výraz používá pro zastropený prostor v budově, který je otevřený navenek a na rozdíl od balkonu nevystupuje ven z obvodové zdi, s domem tvoří společný půdorys. Prostor je oddělený arkádami, sloupy, kolonádou nebo zábradlím.

Lodžiová deska je vložena mezi dvě podpěry. Tyto podpěry tak chrání lodžii proti povětrnostním vlivům i zvědavým pohledům sousedů.

Různé varianty lodžií

Samozřejmě existuje více typů lodžií, rozeznáváme tak:

  • lodžie zapuštěné, které obytnou plochu obydlí nezvyšují, jejich způsob konstrukce snižují osvětlení uvnitř bytu. Hodí se tak převážně do velmi prostorných a prosvětlených bytů. Obvykle vznikají úpravou již zapuštěného balkonu.
  • lodžie polozapuštěné, které již prostor bytu částečně navyšují, ale u nichž je nutné dbát na kvalitní teplené izolování části nosných zdí, které k lodžii přiléhají, aby nedocházelo ke zbytečnému promrzání zdiva.
  • lodžie předsazené, které obytnou plochu zvyšují a díky své nezávislé konstrukci je není nutné zvlášť tepelně izolovat.

Lodžie jsou populární

Zatímco balkon je tedy celou svou konstrukcí zavěšen na podlahu a stěny domu zvenčílodžievyužívá pro podlahovou plochu část nosné podlahové konstrukce bytu.

Zvlášť v poslední době se můžeme setkat s velkou oblibou přestavování starých a již nevyhovujících balkonů na bytovkových domech na lodžiové konstrukce. Hlavním důvodem je kromě renovace a zvýšení stability nosnosti balkonu také značné navýšení obytného prostoru a tím i životního komfortu.

Výhody lodžií

  • prostor navíc
  • možnost zasklení
  • samonosná konstrukce, pevná statika
  • lze zbudovat i tam, kde doposud balkon ani lodžie nebyly
  • odolnost a dlouhá životnost
  • navýšení hodnoty bytu

Využití

Mít součástí bytu lodžii je tedy jednoznačné plus. Navýší se tím hodnota bytu a bez pochyby získáte navíc další pokoj. Lodžii je možné využít jako relaxační kout, i k pěstování květin nebo drobné zeleniny, k sušení prádla a podobně. Variabilita využití je na každém.

Zasklené lodžie

Pokud uvažujete nad zasklením lodžií, určitě vás bude zajímat pár tipů.

Lodžie si pokud možno nechte zasklít profesionální firmou. Vyhnete se tak zbytečným problémům, které by vás mohly potkat při podomácku dělaných úpravách. Kvalitní firma by vám měla dodat taková skla, u který můžete lodžii větrat („na ventilačku“) i v případě nečekaných podmínek, jako je déšť či dokonce kroupy, aniž byste se museli bát o jejich rozbití či vyplavení bytu.

Správně osazená skla musí odolat i jakémukoli poryvu větrů.

Nezapomínejte větrat

Rámový i bezrámový systém zasklení by vám měl umožnit větrat (zvlášť přes léto) i za pomocí spár mezi okny. Těmito spárami přichází do místnosti vzduch přirozeně a nehrozí tak vznik plísní, kondenzace páry ani mlžení skel.

Spáry jsou vyplněný kartáčky, které zabraňují vniknutí různých nečistot i hmyzu, a odtokovými kanálky, které odvádějí ven přebytečnou vlhkost. Bezrámové systémy pak nabízejí možnost zakrytí těchto spár těsnícími lištami. Ty tuto mezeru mezi jednotlivými okny dokonale uzavřou.

Skvělé v zimě i v létě

V zimě pak zasklené lodžie výrazně šetří teplo, chrání před sněhem a mrazem. Otevřené okno z bytu tak zajišťuje dostatečné vytopení lodžie, kterou si díky tomu můžete užívat prakticky pořád.

V letních měsících je vhodné osadit skla závěsy nebo žaluziemi, aby se odstínilo slunce a nezvyšovala se vám v bytě zbytečně teplota. Před sluncem špatně chráněná lodžie, kterou navíc necháte nevětranou, vám dokáže teplotu vzduchu v místnosti ohřát jako v sauně. Při dodržování všech pravidel si však letní měsíce na své lodžii opravdu užijete. Okna lze jednoduše složit na stranu a čerstvý vzduch i prázdninové sluníčko může směle dovnitř.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články