Jaký štěrk pod zámkovou dlažbu?

Pokud se chystáte na zámkovou dlažbu, tak nesmíte podcenit přípravu a správnou volbu podkladních vrstev. Z dlouhodobého hlediska a z hlediska kvality je správné provedení podkladních vrstev v podstatě tou nejdůležitější fází výstavby, kterou v případě zanedbání nezachrání ani ta sebekvalitnější dlažba. Mezi základní podkladní vrstvy patří kamenivo, jehož správný výběr pro zámkové dlažby si zde ukážeme.

Kameninové podloží

Drť, nebo-li rozdrcený kámen, nebo-li štěrk, je základním podložím, které využijeme při tvorbě příjezdových cest či chodníků. Na podkladní vrstvy se zásadně používá drcený kámen, nikoli kulatý (tzv. kačírek), neboť je nutné jej hutnit a setřásat. Drcený kámen svými ostrými tvary do sebe lépe zaklesne a tím vznikne pevné a stálé drenážní podlaží. Kačírek k hutnění a setřásání vhodný není.

Při objednávání štěrku narazíme na pojem „frakce“ což je základní ukazatel typu štěrku. Abychom objednali správný štěrk, musíme vědět, co to frakce je.

Co je to frakce?

Frakce znamená základní označení hrubosti drti, kameniva. Kámen je drcen na drť různé velikosti a tato velikost je následně označená ve frakci. Tedy například štěrk s označením frakce 16/32 je štěrk o rozměru mezi 16 až 32 mm. Jde tedy o štěrk, jehož jednotlivé kamínky velikostně spadají do tohoto rozsahu.  

Hrubost kameniva může označovat také symbol 0, který označuje nepranou drť. Takové kamenivo bude obsahovat drobné kamínky a písek a určitě nebude vhodné jako podkladní drenážní vrstva, neboť vlivem hutnění a setřásání tyto drobnější části propadnou celou vrstvou, dole se nahromadí a ztíží propustnost vody.

Hromady štěrku

Jaké vrstvy pod zámkovou dlažbu?

Na zámkovou dlažbu je tedy nutné zvolit drť vypranou. Velikost frakce pak volíme podle účelu, který bude zámková dlažba plnit. Půjde-li o pochozí část – chodníky a cestičky, bude stačit menší frakce drtě, například již zmíněná 16/32. Příjezdové cesty a stání budou vyžadovat kvůli většímu zatížení drť vyšší frakce, vhodná je 32/63.

Základní podkladní vrstvu u pojezdových částí tedy bude tvořit drť 32/63, která se zhutní a na ni je možné následně aplikovat vrstvu 16/32, která již zhutněnou vrstvou nepropadne. Na tuto vrstvu je pak možné ještě nanést frakci 8/16 a 4/8.

Vrstvy nevynechávejte

Správná návaznost frakcí je důležitá. Pokud nějakou vrstvu z různých důvodů (třeba pro zamýšlenou úsporu) vynecháte, nedojde ke správnému propojení, vynechaná vrstva nebude tvořit potřebné pojivo, další vrstva propadne a místo úspory se vám stavba prodraží, neboť se zvýší konečná spotřeba.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.92/5 (38 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Kapitoly tématu „Zpevněné plochy


  1. Jaký štěrk pod zámkovou dlažbu?
  2. Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod
  3. Křemenný písek pro spárování betonové dlažby
  4. Jak zpevnit příjezdovou cestu k domu?

Související články

Aktuální články