S hlukem bojuje každý
Stejně jako vy sami, tak i vaši sousedé způsobují rušivý hluk například hlasitě puštěnou televizí, rádiem, pračkou, vysavačem, nebo jiným spotřebičem, či jiným způsobem (dupání, bouchání dveří a podobně). Pokud se nelze se sousedy domluvit, nebo je v místnostech slyšet opravdu všechno, i cinkání příborů, musíte si poradit sami a místnosti v bytě či domě odhlučnit.
Hlavní příčiny
Nejčastější příčinou průniku nežádoucího hluku bývá špatná konstrukce domu nebo bytu, stoupačky, umakartová jádra, větrací šachty i ústřední topení. Chybou bývá i špatná dispozice sousedních bytů (koupelna sousedící s ložnicí vedlejšího bytu atd.).
Buďte praktičtí a využijte vše, co máte doma
Než se pustíte do nějakých složitějších stavebních zásahů, vyzkoušejte nejdříve použít jako zvukovou izolaci to, co máte běžně doma. Možná budete překvapení, jakých výsledků tím můžete dosáhnout.
Výborně tak izoluje:
- plná knihovna či šatní skříně v těsné blízkosti stěny
- dřevěné obložení
- koberce a závěsy
- výměna oken za silnější plastová
- v účelových místnostech i papírové palety od vajíček lepené nebo přibíjené na stěny a stropy
Skvělý efekt se sádrokartonem
Zajímavější je již obložení stropu sádrokartonem. Sádrokarton celkem dobře pohlcuje zvuky a navíc je velmi estetický a praktický. Schováte v něm nevzhledný a křivý strop a hodí se pro instalaci světel.
Speciální modrý sádrokarton je oproti běžnému hutnější, a proto se na odhlučnění hodí ještě mnohem více. Skvělých výsledků dosáhnete, i pokud prostor mezi stropem a sádrokartonem vyplníte akustickou izolací, jako je vata, pěna apod.
Akustické lisované desky
Pokud vás však trápí mnohem větší hluk, pak můžete využít velmi účinný pohlcovač hluků, kterým je izolace stěn a stropu pomocí desek z akustické pěny. Jde o speciální lisované akustické desky, které lze lepit přímo na povrch stěn. Tyto desky lze zakoupit již s povrchovou úpravou, která esteticky zapadne do stylu vašeho obydlí, nebo je chytře skryjete za sádrokartonem, omítkou či jakýmikoli obklady.
U hodně tenkých stěn lze ještě před nalepením desek doporučit přizdívku. Dojde tak k zesílení stěn a to je již samo o sobě skvělou izolací.
Vypomozte si další stěnou
Dalším, avšak poněkud náročnějším postupem, je možnost vytvořit mezi stěnou a akustickými deskami určitou „předstěnu.“ Akustické desky by se pak aplikovaly přímo na tuto plochu. Zvuk se totiž skvěle nese po stěnách a takto vzniklým odskokem od zdi tomu lze zcela jednoduše zabránit. Zároveň i vzduchová mezera mezi vrstvami bude plnit bezvadnou odhlučňovací úlohu. Ideální šířka této mezery je doporučována cca 5 cm.
Předstěnu si můžete sami vyrobit třeba z dřevěných hranolů. Vznikne vám tak konstrukce, která bude desky držet. Kde nepůjde použít lepidlo, osvědčí se stejně dobře hmoždinky a vruty.
Postup:
- nejprve změřte prostory a vypočítejte množství potřebného materiálu. Při takto náročném odhlučnění je vhodné odhlučnit všechny stěny i strop, aby byl výsledek opravdu efektivní. Pokud se budete pouštět i do podlah, myslete na tloušťku desek, aby vám jejich položení neblokovalo dveře, popřípadě bude třeba osazení dveří upravit.
- vykliďte místnost
- desky budou lépe držet na hrubším povrchu, hladké stěny proto zdrsněte
- lepte desky na stěny nebo na vyrobenou konstrukci
- u stropu si pomůžete jednoduchými opěrkami, které zapřou desku a podrží ji na místě do ztvrdnutí lepidla
Nenáročná práce
Práce na jedné místnosti vám zabere několik hodin (podle velikosti odhlučňovaného prostoru), maximálně jeden víkend. Připravte se na to, že akustické desky jsou celkem těžké. Naštěstí s tím výrobci počítají, a proto je můžete koupit v různých (i celkem malých) rozměrech, takže se vám s nimi bude dobře pracovat.
Nebo to svěřte odborníkům
Pokud se vám tyto postupy zdají náročné a nad vaše síly, určitě se obraťte na profesionály. Zvládnou vše rychle a precizně a ještě vám budou držet záruky. Výsledný klid a pohoda vaší domácnosti bude stát určitě za to.