Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak zabránit zamrznutí okapů?

  

Problém se zamrzáním okapů je vhodné řešit již před nástupem chladnějších dnů. Ve chvíli, kdy začnou teploty klesat pod bod mrazu, hrozí zamrzání vody nejen u okapové hrany, ale také v celém okapovém systému. Předcházením tohoto problému lze předejít i značným škodám.

Co způsobí zamrzlý okap

Když na střeše a v okapu sníh následkem slunce taje a v chladné noci zamrzá, dochází k tomu, že přirozená odvodňovací cesta začne ledovatět a ucpávat se. Tím je další dosud nezmrzlé vodě zamezen odtok a ta začne přetékat přes okraje. Tato voda může mít za následek poškození okapů, fasád, ale i oken. Na okrajích žlabů se navíc začnou vytvářet rampouchy, které ohrožují majetky nebo v horším případě i kolemjdoucí.

Správně zateplovat

Jednou z příčin bývá nesprávně zateplené podkroví. V takovém případě může přes izolaci unikat teplo, které bude rozpouštět sníh na střeše, a to i tehdy, je-li venku pod nulou. Tato voda stéká na okap, který již unikajícím teplem ohříván není, a zde začne zamrzat.

Tuto situaci však mohou vyvolat i extrémní povětrnostní podmínky, takže případný zásah do střešního pláště a úprava zateplení nemusí přinést očekávaný výsledek.

Protizámrazové systémy

Řešení vzniklého stavu nemusí být tak složité, jak by se mohlo zdát. Současný trh nabízí celkem rozmanité typy protizámrazových systémů, jako jsou topné kabely nebo topné rohože.

Tyto systémy lze instalovat prakticky do všech okapových žlabů nebo jejich ústí. Celý systém je založený na tom, že ohřev se spouští na nezbytně nutnou dobu na základě pokynů čidla, u něhož lze nastavit mezní hodnoty teplot, vlhkosti i doby.

Výhody:

  • hlavní výhodou je jednoduchost – umístění přímo do okapových žlabů či svodů
  • flexibilita – možnost volby a nastavení regulace
  • bezúdržbovost – další nulové náklady a starosti
  • úspornost a spolehlivost

Správná montáž

Alfou a omegou předcházení problémům se zamrzání okapů, je jejich správná instalace. Základním pravidlem je to, že přední hrana podokapního žlabu musí být o něco níže než ta zadní. Zamrzlá voda v takto připraveném okapu pak při tání odtéká směrem od fasády a nikoli na ni.

Nepodceňovat úchyty

Běžný okapový systém nemůže zvládnout větší nápor ledu. Tuto situaci lze řešit instalací různých sněhových zábran, které usměrňují sjíždění sněhu ze střechy a ulevují tak vznikající zátěži na okapy.

Nebo se lze na očekávanou váhu připravit zabudováním úchytů k okapům. Speciálními nebo zdvojenými úchyty lze podpořit pevnost okapů a tím zvýšit jejich odolnost před náporem sněhu a těžkého ledu.

Spoj roury lez osadit směrem od fasády

Poněkud méně oku lahodící, ale velmi účinnou metodou, je osazení roury tzv. falcem směrem od fasády. Falc je místo, kde je svodová roura spojená. Pod vlivem rozpínajícího ledu také toto místo nejčastěji praská. Takto osazená roura pak nepouští tající vodu na fasádu, ale na opačnou stranu.

Tuto metodu zřejmě nejčastěji využijí lidé, žijící v horách, nebo ti, co v horách mají rekreační objekty.

Pryč s okapy

Pro horské oblasti se také nabízí možnost demontáže okapů na zimní období, kdy hrozí největší přívaly sněhu. Pro tuto alternativou jsou zvlášť vhodné tzv. stavebnicové okapy, které demontáž a následnou instalaci co nejvíce zjednoduší.

Praktické informace

  • sníh je pro okapy zátěží a nebezpečím již při vrstvě 50 cm
  • 1 m3 napadaného sněhu váží až 100 kg
  • led má hustotu 920 kg / m3
  • mokrý sníh může vážit až 300 kg
  •  pozinkované okapy jsou nejpoužívanější, na trhu s údržbovou a bezúdržbovou úpravou
  • měděné a titanzinkové okapy jsou dražší, vyznačují se větší odolností vůči povětrnostním vlivům, časem mění vzhled
  • poplastované okapy jsou pozinkované ocelové plechy, opatřené základním nátěrem a vrstvou plastu, vše tvrzeno v peci, tyto okapy jsou pevné, stabilní, nemění vzhled a jsou odolné vůči korozi
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články