Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co je Dunajský kámen?

  

Zahrada a okolí domu patří k místům, kde se chce člověk cítit příjemně a útulně. Pokud však vaši zahradu hyzdí nevzhledný beton nebo poničená dlažba, tak estetický vzhled vašeho domu zcela zničí. Oživit a obnovit funkční části domu – chodníky, terasu, příjezd či okolí bazénu můžete jednoduše pomocí přírodního kamene z oblasti Dunaje.

Dunajský kámen je výraz, který se ve stavebnictví užívá pro drobné říční kamínky různých velikostí i barev, které se těží v okolí řeky Dunaje. Vytěžené kamínky jsou zbaveny nečistot a následně pečlivě tříděny, aby odpovídaly požadované kvalitě. Typickým znakem těchto kamínků je jejich zaoblený tvar, který je příjemný a hladký na dotek.

Hrubší vytříděné kamínky jsou ještě dodatečně ohlazovány a dočišťovány, aby i u nich vynikly jejich jedinečné povrchové vlastnosti.

Různé využití

Takto zpracovaný a připravený kámen je následně balen a tím i připraven k použití. Způsobů, jakým můžete tento kámen ke zkrášlení své zahrady využít, je několik. Můžete jím vysypatcestičky, nebo prostory okolo dlažby z kamenů, popřípadě je nechat zapustit do nové vrstvy betonu. Nejvyužívanější způsob je však využití kamínků k novému povrchu cest. Je tedy nutné zajistit, aby takto vytvořený nový povrch splňoval podmínky pevnosti, stálosti a stability, aby se kamení nerozjíždělo a drželo přesně a pevně na místě jako beton či dlažba.

Ideálně s pojivem

K takovému provedení slouží pojiva. Mezi nejužívanější a také zdravotně a ekologicky nezávadná pak patří speciální pryskyřice, jejímž smícháním s Dunajským kamenem vytvoříte jedinečnou hmotu. Tuto hmotu lze snadno aplikovat na jakýkoli druh podkladu, tedy starý beton, kámen, dlažbu, asfalt a podobně, a vytvořit tak podlahu dle svých potřeb a představ.

Jak to funguje

Zpevněná původní plocha, na kterou jste se rozhodli umístit zdobný kámen, by měla být dostatečně očištěna. Zbavte ji tedy smetí, listí, hlíny a jiných nečistot, které by mohly mít vliv na stabilitu povrchu a jeho spojení s kamínky. Takto připravenou plochu poté ošetřete penetrací, která zajistí delší životnost podkladu a zároveň zlepší přilnutí vrstev.

Kamínky a pryskyřici smíchejte dohromady ve vhodné nádobě a přesně podle návodu. Nikdy nemíchejte větší množství, než dokážete vzápětí zpracovat, neboť takto vzniklá hmota celkem rychle tuhne a případné chyby v pokládce jdou zpětně jen velmi těžko opravit.

Aplikujte v jednotné vrstvě

Hmotu aplikujte na připravený povrch vhodnými pomůckami. Skvěle poslouží klasická zednická lžíce nebo stěrka. Doporučovaná výška vrstvy by měl být cca 1,5 cm, ale vzhledem k tomu, že touto směsí budete pravděpodobně opravovat a skrývat různé chyby a nerovnosti původního podkladu, aplikujte vrstvu dle vlastní potřeby v dostatečné tloušťce tak, abyste vytvořili jednotný a stejně vysoký povrch. Nebojte se zdobné kamení na povrch tlačit silou, aby mezi jednotlivými kamínky nevznikaly žádné vzduchové kapsy a dutinky.

Nanášejte a zpracovávejte vrstvy postupně na celou plochu, kterou upravujete.

Stihněte to v jeden den

Snažte se, abyste pokud možno dokázali takto položit celou plochu podlahy v jeden den, aby došlo k celkovému ucelení před úplným zatuhnutím. Napojovaní se na již zatuhlou vrstvu je práce obtížná a mohla by být běžně na pohled rozeznatelná, což jistě není žádoucí.

Výhody Dunajského kamene

  • nehnije
  • nekoroduje
  • nenatírá se
  • nepřemrzne

K použití již za 24 hodin

Vzhledem k tomu, že pryskyřice je mimořádně pevná a velmi rychle tuhne, bude takto hotový nový chodník nebo jiný povrch připraven k použití již druhý den. S plným zatížením zahradním nábytkem, květináči či dokonce vjezdem automobilu na tuto plochu, však počkejte alespoň týden. Budete tak mít jistotu, že ke ztuhnutí hmoty došlo i v tlustších vrstvách.

Kamínky jsou natolik hladké, že se po povrchu nemusíte bát chodit bosí.

Využijte vodopropustných vlastností Dunajského kamene a upravujte terén dle potřeby s izolací nebo bez ní.

Bez izolace

Bez izolačních prvků lze kámen využít při zhotovování všech povrchů, které slouží k chůzi či jinému běžnému používání, kde je podkladem zem. Tedy na chodníky, příjezdové cesty, na terasy nebo k bazénu. Všude tady nám nebude vadit, že do povrchu naprší nebo nateče voda, neboť zase volně odteče nebo se odpaří. Na povrchu nebudou vznikat kalužiny ani nebude kluzký.

Kámen má přirozenou odolnost proti chemikáliím i solím a je samozřejmě ekologicky nezávadný.

S izolací

Možnost izolace podkladu před nanesení vrstvy kamenu s pryskyřicí pak nejvíce užijete v místech, kde by prosakování vody bylo nežádoucí. Tedy především na střechách, balkónech a terasách. Voda nateklá do kamene přirozeně steče a díky izolaci a případnému sklonu podkladu odteče do kanalizace.

Povrch tak může být v jedné rovině a tzv. „nepřiznaný spád“ odvede vodu. Celkový vzhled bude působit jedinečně.

Dunajský kámen tak ve vaší domácnosti bude plnit i ty nejnáročnější požadavky. Nejen na kvalitní a pevný povrch, který můžete použít kdekoli v exteriéru vašeho obydlí, ale i na působivý a esteticky dokonalý vzhled, který nenaruší žádnou architektonickou koncepci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články