Co na to výrobci?
Výrobci to mají vyřešené a od takto „opomenuté“ folie dávají většinou ruce pryč. V návodu na použití i v záručních listech obvykle upozorňují zákazníky na nutnost odlepit folii včas. Vlivem povětrnostních podmínek a především díky slunečnímu záření mění totiž ochranná folie svoji strukturu a z původně ochranného účelu se tak stává nepříjemnou a obtěžující záležitostí, se kterou je velmi složité si poradit.
Folie po čase ztrácí své přirozené a pružné vlastnosti, na sluníčku se „vypeče“ a lepidlo se k povrchu pevně přichytí. Folii tak běžným způsobem z parapetu prakticky nedostanete.
Co s tím?
Jako jsou různí výrobci, tak jsou různé folie i různé typy parapetů. Pokud máte parapet z odolnějších materiálů, nebude odstranění staré folie zase takový problém. Opatrnější musíte být u náchylnějších povrchů, zvlášť pokud se předpokládá, že by mohly negativně reagovat s chemikáliemi.
S ředidly opatrně
Na odstranění folie vám totiž může pomoci nějaké ředidlo (isopropyl, benzín nebo ředidlo), a to tak, že folii tímto přípravkem bude velmi opatrně odmývat. Je vhodné vyzkoušet případnou rekci podkladu s chemikálií předem na nějakém běžným očím skrytém kousku, na němž tento pokus nebude vidět. Při jakékoli negativní změně tento prostředek ale nepoužívejte.
Folie se vlivem povětrnostních podmínek obvykle částečně zkrabatí a při snaze ji odloupnout, většinou praská. Ředidlo použijte na takto vzniklé popraskané kraje a opatrně zkoušejte odlupovat. Je možné, že k tomu kromě jemného hadříku budete potřebovat i plastovou stěrku nebo pokud možno plastovou pinzetu.
U odolných materiálů se rozpouštědla nebojte, snadno odstraní i zbytky lepidla.
Pomůže i voda
Na některé folie ale kupodivu pomůže i teplá voda se saponátem. Folie roztokem navlhčete a nechte chvíli působit. Někdy prostě jen potřebuje natáhnout vodu a pak se celkem snadno odlepuje.
Ohřátí folie
Pomáhá také rozumné nahřátí folie. Nesmí však dojít k jejímu přehřátí, protože pak má tendenci trhat se ještě více. Proto není pravda, že stačí počkat, až na parapet zasvítí sluníčko, to folii přirozeně ohřeje, a ta pak půjde dolů sama. Naopak je lepší, když při odstraňování folie na ni slunce nebude svítit vůbec. Slunce totiž prohřeje celý povrch, tedy i parapet pod folií a to už je ta teplota, při které se odlepení nepovede.
Lepší je odstraňování zapomenuté folie v chladnějších měsících, popřípadě v chladnější části dne, tj. po ránu nebo navečer. A k ohřátí folie použít jiný prostředek. Dobře se osvědčí klasický fén na vlasy. Tím si nahřejete vždy jen určitou odstraňovanou část a můžete teplotu sami regulovat. Pokud to přeženete, jednoduše vyčkáte, až se folie sama ochladí.
Trpělivost
Tak jako tak je třeba vybavit se velkou dávkou trpělivosti a odhodlání. Odlepování staré folie jistě vaši zapomnětlivost vytrestá a dbaní příkazu výrobce již nikdy nepodceníte.
Omyjte zbytky lepidla
Jakmile se folie z parapetu zbavíte, nezapomeňte také očistit povrch parapetu od zbytků lepidla. Jistě ještě narazíte i na malé částečky folie, která vám při odlupování praskla.
Na očištění již většinou stačí běžný odmašťovací saponát, který v ředěné nebo neředěné formě (podle množství nečistoty) aplikujte na ošetřovaný povrch a měkkým hadříkem nebo houbičkou opatrně vymývejte. Tento postup pak opakujte tak dlouho, dokud nebude povrch zcela čistý bez jakýchkoli nežádoucích zbytků.