Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odlepit samolepící tapetu ze skla?

  

Samolepicí tapety plní na skle nejrůznější úlohy. Ať už jde o estetické, praktické či bezpečnostní využití, chráníte si majetek, stíníte si, znesnadňujete průhled. Druhů tapet je celá řada.  Pokud ta vaše již svůj účel splnila, chcete ji vyměnit za novou, je poškozená nebo už se vám vůbec nelíbí, je třeba tu původní odstranit, a to beze zbytků a bez jakýchkoli škod.

Odlepit jde všechno

Pokud je původní polep kvalitní, tak by neměl být s odstraňováním žádný větší problém. Většina profesionálních výrobců uvádí již na návodu možnosti a prostředky, jakými lze jejich tapetu odstranit. Zbavování se méně kvalitních polepů může být složitější a časově náročnější, ale jistě ne nemožné.

Buďte trpěliví a pečliví

Na odstraňování tapety byste se měli vybavit dostatkem času i trpělivosti. Začínejte vždy opatrně a pokud možno začněte odlepovat od místa, které není tak vidět. Tato práce může být totiž těžší v závislosti na vlastnostech lepidla, a tu správnou zručnost získáte postupně (samozřejmě záleží i na velikosti upravované plochy). Tak ať si zbytečně nepoškodíte viditelná místa.

Začněte na rohu

Možná budete překvapení, ale některé folie či tapety půjdou dolů úplně samy. Vyzkoušejte prosté sloupnutí. Drží-li pořádně, nevadí.

Použijte nehet nebo nějaký předmět, kterým odloupnete jeden z rohů. Dbejte na to, aby předmět nebyl moc ostrý, abyste nepoškodili sklo nebo rám. Zkuste jemně zatáhnout, pokud jde odlepování dobře, pokračujte dál.

Nahřívejte

Pokud jste se zadrhli nebo se polep začal trhat, požijte něco, čím byste mohli tapetu nahřát. Skvěle se osvědčí například obyčejný fén. Nahřejte trochu polep a pomalu odlepujte. Pokuste se nahřátí odhadnout podle tloušťky polepu, přehřátí vám totiž práci neusnadní. 

Buďte opatrní a pečliví, nespěchejte. Přetržení tapety není žádná chyba, ale zbytečně vás bude zdržovat. Pokud na skle zůstávají malinké kousky utržené tapety, nechte je tam, vrátíte se k nim později.

Pomůže vám škrabka

Pokud jde tapeta dolů špatně, podebírejte ji nějakou jednoduchou plastovou škrabkou. Využijte třeba škrabku na odstraňování dálniční známky ze skla auta nebo na odstraňování námrazy. Prostě něco, co má trochu ostré hrany.

Zbavte se zbytků lepidla

Jakmile máte tapetu odlepenou, vraťte se k vynechaným místům. Kromě utržených kousků vám na skle jistě zůstaly i zbytky lepidla. Na jejich odstranění by mohla stačit obyčejná vlažná voda s jarem, hrubší houbička nebo hadřík a zmíněná škrabka. Na hůře dostupná místa, kam se s vodou nedostanete, můžete použít třeba postřikovač. Jar nemusíte nechat dlouho působit, vodu zbytečně nenechte po skle stékat a mechanicky odstraňujte spolu s lepidlem.

Odolné lepidlo

Pokud lepidlo stále odolává, můžete vyzkoušet ředidlo, aceton nebo benzin. Ale jarová voda obvykle postačí. Myslete na to, že i když je sklo samo o sobě velmi odolné vůči agresivnějším přípravkům, tak ne každý rám či ukotvení vašeho skla může tento přípravek bez úhony snést. Pokud jste odstranění tapety plánovali s předstihem, mohli jste si pořídit i speciální přípravky, které lepidlo rozpustí a výrazně vám usnadní práci.

Horkou vodou

Dovoluje-li ty ošetřovaná plocha, nezapomínejte ani na přirozené způsoby zbavování se polepů. Zbytky lepidla a mnohdy i samotnou tapetu lze také odstranit tzv. spařením. Namočte sklo, nebo jej sprchou či rozprašovačem zvlhčete velmi horkou vodou. Popřípadě využijte i domácí parní čistič. Folie, tapety i samolepky tak odstraníte velmi snadno.

Tipy

  • samolepicí tapety nevybírejte náhodně, chcete-li kvalitní polep, nešetřete, vydrží i mnoho let a s případným odstraněním vám pomůže výrobce
  • odlepené tapety znovu nepoužívejte, jejich struktura je narušená a nebudou plnit svůj účel
  • na malých plochách odstraníte lepidlo i odlakovačem
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.83/5 (6 hlasů)

Související články