Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Hlavní přednosti pěnového skla

  

Pěnové sklo jako relativně nový stavební materiál má zajímavě mnoho variant využití. Jedná se o uměle vyráběné kamenivo, jež vzniká recyklací odpadního, převáženě obalového skla. Obsah tohoto skla je asi 90%, proto je tento produkt řazen mezi ekologicky čistý a nezávadný materiál.

Pěnové sklo má mnoho velmi příznivých vlastností, které umožňuje jeho využití převážně ve stavebnictví. Běžně je dodáváno ve formě desek, které lze řezáním upravit na požadovanou velikost, nebo jako granulát – štěrk.

Dokáže zcela nahradit běžné stavební izolační materiály, může být i levnější. Jeho využití je širší a práce s ním je jednodušší.

Termoizolace

Hlavní výbornou vlastností pěnového skla je tepelná izolace. Jeho vnitřní stavba zabraňuje prostupnosti chladného i teplého vzduchu. Dokáže tak nahradit jiné izolační materiály jako je polystyren, skelná vata, písek, či materiály na bázi expandovaného jílu.

Hydroizolace

Další vlastností je vynikající hydroizolace, pěnové sklo je zcela nenavlhavé, není schopné vodu absorbovat.

Má také absolutní odolnost vůči mrazu.

Díky absolutní difuzní uzavřenosti materiálu lez použít do konstrukcí oddělujících prostory s vysokou vlhkostí. Využít tak lze např. u kompaktních střech, kde je prolínání vodní páry skrz střechu vyloučeno.

Vnější vlivy

Pěnové sklo nevylučuje ani neodpařuje žádné škodlivé látky ani pachy.

Velké množství skleněných můstků zaručuje vynikající pevnost v tlaku a stálost v tvaru. Tento materiál je odolný vůči chemickým (rozpouštědla, kyseliny a jiné agresivní látky) i mechanickým vlivům.

Není třeba se obávat ani extrémních povětrnostních podmínek, ani napadení hmyzem nebo hlodavci. Odolává i biologickému poškození bakteriemi, proto nebude nikdy hnít.

Nehořlavost

Pěnové sklo je nehořlavé, má protipožární vlastnosti. Nepropouští žádné plyny ani páry.

Díky těmto vlastnostem je řazeno do třídy stavebního materiálu A1, dle evropských norem.

Recyklovatelnost

Výroba pěnového skla využívá odpadu při výrobě běžného skla nebo při jeho recyklaci. Recyklací se sklo rozemele na mikroskopické částečky, tzv. skleněnou moučku, která se dále míchá s jemně mletým uhlíkovým prachem. Takto vzniklá směs se při teplotě okolo 1000 °C nataví a oxidací uhlíkových částic vznikne oxid uhličitý. Tento oxid uhličitý vytvoří v materiálu mikroskopické bublinky, jež až dvacetkrát zvětší původní objem drceného skla.

Pěnové sklo je možné použít opakovaně nebo dále znovu recyklovat.

Hmotnost

Výhodou tohoto materiálu je i podstatně nízká hmotnost. Pohybuje se od 120 – 190 kg/m3, dle výrobce. Přesto si zachovává svou pevnost a stálost, nepodléhá zkáze a má tak vysokou životnost.

Nezávadnost

Kromě toho, že je tato hmota řazena mezi ekologicky čisté materiály, je také netoxická a zcela zdravotně nezávadná.

Finanční náročnost

Tyto výjimečné vlastnosti jsou vyvážené i lehce vyšší cenou.

Pokud se pěnové sklo vyrábí recyklací odpadního skla, může být ale ekonomicky i velmi výhodné. Cena může být až čtyřikrát nižší než u klasického pěnového polystyrenu.

Je vhodné nechat si u prodejce udělat cenovou nabídku.

Manipulace

Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem je práce s tímto materiálem poměrně jednoduchá. Pěnové sklo je navíc možné řezat a upravovat do požadovaného rozměru a tvaru běžnou ruční pilou.

Široká škála využití:

  • pozemní stavby – domy, haly
  • dopravní a inženýrské stavby
  • historické stavby
  • hutněné podkladní vrstvy betonových základových desek
  • izolační obsypy bazénů a vlhkých zdí
  • izolace podzemních garáží
  • lehké kamenivo do betonů a maltových směsí
  • rekonstrukce podlah
  • stropy, klenby, zelené střechy
  • tepelně izolační omítky
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články