Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na vodní kámen ve sprchovém koutě?

  

S nepříjemným povlakem, který se usazuje ve sprchovém koutě, se v různé míře setká každý. Míru určuje především tvrdost vody – čím tvrdší, tím je výskyt vodního kamene častější, a také způsob údržby a pravidelná péče. Sprchový kout patří k nejproblematičtějším místům domácnosti, kde se s vodním kamenem musíme vypořádat.

Obsah článku:

Možnosti odstraňovaní vodního kamene

  • mechanicky
  • chemicky
  • fyzikálními úpravami

Základní úklid po každém sprchování

Prakticky po každém sprchování zůstane ve sprchovém koutě trocha vody a zbytky mýdla či šamponu. Abychom zabránili vzniku vodního kamene, můžeme po každém využití stěny sprchy řádně opláchnout a setřít gumovou stěrkou. Zamezíme tak v maximální možné míře usazovaní. Málokdo má ale dostatek času, aby se takto pečlivě věnoval úklidu několikrát denně.

Ochranné prvky

Pokud si pořizujeme nový sprchový kout, je vhodné s tímto problémem počítat a investovat do ochranných prvků, které vzniku vodního kamene zabraňují. Ušetříme tak spoustu času i námahy. Ale ani ochranné prvky jako jsou fólie a speciální povlaky nejsou naprosto stoprocentní a je nutné vodní kámen odstranit fyzicky.

Využijte domácí pomocníky

Pro pravidelné čištění lze doporučit ocet nebo kyselinu citronovou ředěnou vodou. Jde o ekologické prostředky, které jsou běžné v každé domácnosti, navíc jsou snadno dostupné a naprosto finančně nenáročné.

Podle síly nánosu nechejte tento roztok působit a pak jednoduše setřete vlhkým hadříkem nebo smyjte proudem čisté vody.

Neničte povrch

Rozhodně se vyvarujte používání prášků, granulí nebo past, které čistí tak, že povrchy drhnou a škrábou. Těmito prostředky si ve sprchovém koutě přivodíte pouze nevzhledné šmouhy a rýhy, kterých se už nezbavíte. Obdobně nebezpečné jsou drátěnky. K čištění využívejte jen měkkých hadříků a jemných houbiček, popřípadě drátěnek, které jsou pro tento typ povrchu vyrobeny.

Existuje celá řada čisticích prostředků, které nabízejí zaručeně skvělé odstranění vodního kamene. A pravděpodobně budou také fungovat. Je však nutné brát v potaz druh povrchu, aby nám čisticí prostředek, obdobně jako čisticí pomůcky, povrch neponičil a nezpůsobil víc škody než užitku.

Na silné vrstvy buďte agresivní

Na silné nánosy vodního kamene ale chemická čistidla použít musíte. Dle návodu obvykle dochází k jeho odstranění po aplikaci prostředku přímo na zasažený povrch. Po určité době působení by měl jít snadno odstranit běžným setřením. Pokud se odstraní jenom částečně, proces opakujte. Tyto agresivnější zákroky by neměly být používány moc často, proto je vhodné dbát prevenci vzniku kamene a šetrnějšími prostředky sprchový kout čistit častěji.

Parní čistič

Oblíbené a praktické jsou parní čističe. Jsou skladné a snadno ovladatelné. Jejich pomocí můžete velmi rychle, prakticky po každém využití sprchy, po sobě uklidit a vznik vodního kamene i nevzhledných šmouh po usychající vodě tak zcela eliminovat.

Další části sprchového koutu

Obdobně jako sprchový kout jsou vodním kamenem namáhané i další prvky vybavení jako jsou sprchová hlavice, baterie, vodovodní kohoutek a podobně. Tyto části mívají obvykle jiný druh povrchu a nesprávným čištěním lze v extrémním případě vyvolat i jejich korozi. Využívejte tedy jen prostředků k těmto povrchům šetrným a po požití je důkladně smyjte.

Využijte fyziku

Předejití vzniku vodního kamene můžete také fyzikální úpravou vody, jako je na příklad magnetická úprava. Ta funguje tak, že na protékající vodu působí magnetické pole, a to pomocí permanentních magnetů, elektromagnetů a elektrostatických nebo elektrických střídavých polí. Dochází ke vzniku sraženin vápenatých solí, které mají opačné vlastnosti než vodní kámen a mají nulovou přilnavost k povrchu. Voda pak má po průchodu zařízením i schopnost částečně rozpouštět staré nánosy vodního kamene.

Zajímavost:

- voda může být tvrdá trvale nebo přechodně

- přechodnou tvrdost vody lze odstranit varem

- stupně tvrdosti:

            - < 0,5 mmol/l velmi měkká

- < 2,8 mmol/l měkká

- > 3,76 mmol/l tvrdá

- > 21,01 mmol/l velmi tvrdá

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)





Související články