Čím provonět toaletu?

Nepříjemný zápach na toaletě odstraníte nejen pravidelným úklidem, ale trvalým potlačením pachů. Toho dosáhnete nejen provoněním místnosti, ale také pohlcením zápachu, který se na záchodě často šíří.

Pohlťte zápach

K neutralizaci pachů můžete použít suroviny, které máte doma běžně ve spíži.

Jedlá soda: malou misku naplňte jedlou sodou, která pohltí nepříjemný zápach. Sodu vyměňte za novou po měsíci, abyste zajistili nepřetržitou účinnost.

Citróny: nejen, že zápach dokáží absorbovat, ale navíc zanechávají krásnou a svěží vůni. Dejte vedle záchodu talířek s nakrájeným citrónem, který je potřeba měnit každý týden.

Nezapomeňte na předložky a koberce

Jedno z nejvíc opomíjených míst, která zachytávají pachy, jsou vlákna ve vašich kobercích nebo předložkách před toaletní mísou. Tyto pachy můžete jednoduše odstranit buď průmyslově vyráběnými spreji a prášky, které jsou kromě dezinfekce většinou určené i na vyčištění koberců.

Svůj vlastní a levnější pohlcovač pachů si můžete vyrobit ve formě prášku:

  • Smíchejte ½ hrnku jedlé sody, ½ hrnku boraxu a vonnou složku (1 lžičku namleté skořice nebo hřebíčku pouze pro tmavší barvy koberců, případně několik kapek esenciálních vonných olejů). Míchejte tak dlouho, dokud směs nebude obsahovat žádné hrudky.

  • Dejte do nádobky se sítkem (například čisté kořenky) a poprašte koberec nebo předložku. Vysajte po 20 minutách.

Provoňte místnost

Samostatné použití esenciálních olejů

Esenciální vonné oleje si dokáží poradit i s těmi nejsilnějšími pachy na záchodě. Zahřejte pár kapek oleje v aromalampě na několik minut. Pokud nemáte lampu nebo dostatek místa, navlhčete olejem pár vatových kuliček a dejte je do prázdné roličky od toaletního papíru. Navoněné vatové kuličky měňte jednou za týden.

Tyto vonné oleje můžete použít do dalších směsí, které najdete v tomto textu. Dávkování je jen doporučené, množství můžete upravit podle svých preferencí. Dá se kombinovat i několik vůní najednou, jako je pomeranč a skořice, grep a rozmarýn, citron a eukalyptus a další.

Gelové osvěžovače vzduchu

O gelové osvěžovače se nemusíte nijak starat, ty zakoupené v obchodě stačí rozbalit a nechat působit. Vůni vydávají nepřetržitě po dobu několika týdnů a bývá hodně intenzivní. Levnější variantu gelového osvěžovače, kde si sílu vůně sami zvolíte, si můžete vyrobit sami doma. Připravte si skleněné nádobky, které vydrží horkou tekutinu (například menší kompotové skleničky):

  • Na 1 hrnek vody potřebujete 1 lžičku soli, 20 kapek esenciálního vonného oleje a 10 g práškové želatiny. Na ozdobu můžete přidat potravinové barvivo a umělé květy.

  • V menším hrnci zahřejte ¾ vody spolu se solí. Jakmile se rozpustí, pomalu přidejte želatinu a míchejte, dokud se nerozpustí. Při rychlém vsypání želatiny by směs mohla lepit a mít hrudky. Nalijte do skleničky, přimíchejte zbylou vodu a přidejte esenciální olej.

  • Chcete-li skleničky ozdobit, nyní můžete do směsi rozmíchat potravinářské barvivo a přidat umělé květy.

Přírodní cesta vůně pomocí potpourri

Sušené plody a květy si můžete koupit jako směs do misky, nebo si některé z nich sami udělat:

  • Pomerančová girlanda: několik pomerančů, sáček bobkových listů a celé skořice. Pomeranče nakrájejte na silnější plátky a sušte v troubě asi 4 hodiny na 90 °C. Po hodině je vždy otočte a nechte dojít přes noc. Na provázek postupně navlékněte tyčinku skořice, několik bobkových listů a plátek pomeranče – a celou řadu opakujte.

  • Sušená levandule: velmi jednoduché potpourri si uděláte nasypáním sušených levandulových hlaviček do bavlněného sáčku. Jejich promnutím se sáček vždy znovu rozvoní.

Osvěžovač vzduchu ve spreji

Rychlé a krátkodobé řešení v případě potřeby, které máte hned po ruce, představují sprejové osvěžovače vzduchu. Automatické spreje jsou vhodnější pro větší místnosti kvůli přednastavenému dávkování, na záchod se hodí spíše menší lahvičky do ruky.

Opět si můžete vyrobit vlastní variantu, která vyjde levněji a není tolik agresivní po nadechnutí:

  • S jednou sodou: smíchejte 2 hrnky vody, 1 lžičku bílého octa, 1 lžičku jedlé sody a 10 kapek vonného esenciálního oleje. Nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte podle potřeby.

  • S denaturovaným lihem nebo vodkou: zamíchejte 3 díly vody k 1 dílu vodky nebo lihu a přidejte asi 10 kapek esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní. Alkohol pomáhá k tomu, aby se oleje neoddělovaly od vody, takže nebudete muset směs protřepat před každým použitím. Stačí to pouze po namíchání. Používejte v lahvi s rozprašovačem.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články