Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Začátek stavby – kde vzít vodu a energii?

  

Chcete začít se stavbou, ale nemáte přístup k vodě ani elektrické energii v daném místě? Co dělat v tomto případě? Nejjednodušší variantou je klasicky vytvoření odpovídající přípojky pro daný typ energie.

Vybudování sítí na pozemku

Pokud koupíte stavební pozemek, který má již kompletně hotové přípojky, které jsou vyvedené na pozemek, máte víceméně vyhráno a není moc co řešit. V takovém případě budete mít pro stavbu domu všechno potřebné víceméně při ruce. Zhotovení sítí navíc pomůže pro hladké vyřízení stavebního povolení. Pro tyto účely však mnohdy poslouží i smlouva o smlouvě budoucí, která však nijak neřeší praktický problém spojený s potřebou vody a elektřiny co nejdříve na místě plánované stavby.

Vlastní studna

Ošemetné je řešení vody. Pokud není poblíž veřejný vodovod, bývá potřeba vyhloubit studnu. Zároveň může být pořízení studny poměrně zajímavým bonusem, který se bude hodit pro zalévání zahrady v budoucnu. Jestli na stavu pospícháte a z nějakého důvodu je rychlejší právě vyhloubení studny, může jít o vhodnou variantu, kterou později doplníte klasickým připojením na vodovod.

Alternativní řešení

Pokud je vybudování přípojek nemožné nebo stále v nedohlednu kvůli komplikacím, může se hodít použití elektrocentrály a dovážení vody v cisterně. Jenže takové řešení se může při kompletní výstavbě poměrně značně prodražit. Pečlivě tak prověřte celý plán stavby, ať máte jistotu, že přípojky jsou hned na prvním místě, protože si tím značně zjednodušíte další snahy a řešení. A to se v případě tak náročné věci, jakou je stavba domu jistě hodí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)