Nivelační přístroje
Tyto přístroje se používají pro tzv. nivelaci také nazýváno jako výškové měření. Slouží ke správnému určení úrovní výšek a patří k základním měřickým úlohám. V minulosti se používala vodováha nebo libelové nivelační přístroje. Tyto přístroje jsou, ale o hodně více přesnější a využívají se k určení vodorovné roviny. Mezi základní výbavu k nivelačnímu přístroji patří také stativ a nivelační lať.
Sklonové rotační lasery
Tyto sklonové lasery jsou stejně důležité jako nivelační přístroje, slouží k určení roviny terénu. Pokud je tento přístroj kvalitní, umožňuje nastavení sklonů přímo v % a v obou osách (x,y).
Hledačky inženýrských sítí
Je to zařízení, které umožňuje přesně najít průběh vedení pod povrchem. Používání těchto přístrojů má největší smysl pří zemních výkopech či pracích, a zabraňuje nechtěnému přerušení inženýrských sítí (např. vodovod, ropovod, kanalizace, plynovod). Slouží k trasování ještě před začátkem prací i během těchto prací. Ty lepší hledačky dokážou dokonce určit i hloubku vedení pod povrchem.
Pásma
Tato pomůcka patří mezi nejpoužívanější meřidla na stavbách. Díky této pomůcce můžeme měřit až s milimetrovou přesností. V geodézii, na stavbách se používají dva typy pásem - sklolaminátové pásmo a ocelové pásmo.
Teodolity
Tento přístroj jsme už mohli vysledovat už ve středověku. Jeho úkolem je vyměřit přesné vodorvné a svislé úhly. Nabízí pohybování dalekohledu teodolitu ve směru svislém.
3D měřící jednotky
Tyto jednotky jsou určené hlavně pro přesné a rychlé měření ve vnitř objektu i venku. Obsluhovat tento přístroj dokáže jen jeden člověk. Tato jednotka patří mezi nejpřesnější systémy způsobů měření a vyměřování. I použití tohoto přístroje je velmi snadné, stačí jej položit na zem a přístroj se sám vyrovná.
Nivelační lasery
Tento přístroj slouží k vytyčování vodorovných rovin. Existuje i rotační nivelační přístroj, který je nejvíce přesný. Ty lepší lasery bývají samourovnávací, což znamená, že stačí laser přidělat na stativ, přístroj se spustí a vyčkáme než se sám urovná.
Křížové lasery
Křížové lasery se používají hlavně ke dokončovacím pracím v interiéru např.(výstavba příček, usazování umyvadel, toalet, instalace podhledů, dokonce i k rozmisťování nábytku), Paprsek tohoto přístroje má dosah 10-20 metrů. Přesnost tohoto přístroje je v rozmezí 1-5mm. K obsluze tohoto přístroje není nutné žádné školení, zvládne to opravdu každý.
Totální stanice
Totální stanice je přístroj k měření vzdáleností výškových úhlů a vodorovných směrů. V výsledku se jedná o teodolit, který má v sobě navíc dálkoměr. Totální stanice umí měřit vzdálenost bez odrazného bodu. Tyto stanice mají v sobě zabudovanou i paměť, takže přístroj si zvládne pamatovat i tisíce záznamů.
Potrubní lasery
Jeho využití je hlavně v budování liniových staveb nebo inženýrských sítí. hlavně při tvorbě kanalizace. Dále má využití při budování obrubníků, betonových koryt sloužícímu k odtoku dešťové vody.