Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaké jsou pomůcky pro měření na stavbě domku?

  

Měření a vyměřování na stavbách je velmi důležitou součástí všech staveb. Vyměřovat stavby začali už dávno v Egyptě, Mezopotámii a také v Číně, bylo to cca od 4000 let před naším letopočtem až po současnost. Nejdůležitějším a velmi nutným úkolem je stavbu vytýčit a vyměřit. Pomůcky můžeme rozdělit do několika kategorií a skupin např. nivelační přístroje, sklonové rotační lasery, hledačky inženýrských sítí, pásma, teodolity, 3D měřící jednotky, nivelační lasery, křížové lasery, totální stanice, potrubní lasery. Dále se také používají klasické pomůcky jako metr, olovnice, šupléra.

Nivelační přístroje

Tyto přístroje se používají pro tzv. nivelaci také nazýváno jako výškové měření. Slouží ke správnému určení úrovní výšek a patří k základním měřickým úlohám. V minulosti se používala vodováha nebo libelové nivelační přístroje. Tyto přístroje jsou, ale o hodně více přesnější a využívají se k určení vodorovné roviny. Mezi základní výbavu k nivelačnímu přístroji patří také stativ a nivelační lať. 

Sklonové rotační lasery

Tyto sklonové lasery jsou stejně důležité jako nivelační přístroje, slouží k určení roviny terénu. Pokud je tento přístroj kvalitní, umožňuje nastavení sklonů přímo v % a v obou osách (x,y).

Hledačky inženýrských sítí 

Je to zařízení, které umožňuje přesně najít průběh vedení pod povrchem. Používání těchto přístrojů má největší smysl pří zemních výkopech či pracích, a zabraňuje nechtěnému přerušení inženýrských sítí (např. vodovod, ropovod, kanalizace, plynovod). Slouží k trasování ještě před začátkem prací i během těchto prací. Ty lepší hledačky dokážou dokonce určit i hloubku vedení pod povrchem.

Pásma

Tato pomůcka patří mezi nejpoužívanější meřidla na stavbách. Díky této pomůcce můžeme měřit až s milimetrovou přesností. V geodézii, na stavbách se používají dva typy pásem - sklolaminátové pásmo a ocelové pásmo. 

Teodolity 

Tento přístroj jsme už mohli vysledovat už ve středověku. Jeho úkolem je vyměřit přesné vodorvné a svislé úhly. Nabízí pohybování dalekohledu teodolitu ve směru svislém. 

3D měřící jednotky

Tyto jednotky jsou určené hlavně pro přesné a rychlé měření ve vnitř objektu i venku. Obsluhovat tento přístroj dokáže jen jeden člověk. Tato jednotka patří mezi nejpřesnější systémy způsobů měření a vyměřování. I použití tohoto přístroje je velmi snadné, stačí jej položit na zem a přístroj se sám vyrovná. 

Nivelační lasery

Tento přístroj slouží k vytyčování vodorovných rovin. Existuje i rotační nivelační přístroj, který je nejvíce přesný. Ty lepší lasery bývají samourovnávací, což znamená, že stačí laser přidělat na stativ, přístroj se spustí a vyčkáme než se sám urovná. 

Křížové lasery

Křížové lasery se používají hlavně ke dokončovacím pracím v interiéru např.(výstavba příček, usazování umyvadel, toalet, instalace podhledů, dokonce i k rozmisťování nábytku), Paprsek tohoto přístroje má dosah 10-20 metrů. Přesnost tohoto přístroje je v rozmezí 1-5mm. K obsluze tohoto přístroje není nutné žádné školení, zvládne to opravdu každý.

Totální stanice 

Totální stanice je přístroj k měření vzdáleností výškových úhlů a vodorovných směrů. V výsledku se jedná o teodolit, který má v sobě navíc dálkoměr. Totální stanice umí měřit vzdálenost bez odrazného bodu. Tyto stanice mají v sobě zabudovanou i paměť, takže přístroj si zvládne pamatovat i tisíce záznamů. 

Potrubní lasery 

Jeho využití je hlavně v budování liniových staveb nebo inženýrských sítí. hlavně při tvorbě kanalizace. Dále má využití při budování obrubníků, betonových koryt sloužícímu k odtoku dešťové vody. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.33/5 (3 hlasy)

Související články