Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak rychle se dá postavit dům?

  

Každý, kdo se rozhodne pro stavbu nového rodinného domu, by fázi stavby nejraději přeskočil a rovnou se do vysněného nového domova nastěhoval. To samozřejmě možné není, na druhou stranu ale platí, že moderní stavební technologie a postupy dnes dokážou stavbu podstatně urychlit, aniž by jí ubíraly na kvalitě.

Stavební materiály a rychlost stavby

To, jak dlouho bude stavba domu trvat, závisí na celé řadě parametrů. Jedním z těch vůbec nejdůležitějších je potom stavební materiál. Ani podle něj ale laik vždy nedokáže odhadnout délku stavby. Pro ty, kteří se v oboru nepohybují, je leckdy překvapivé, jak rychlou stavbu umožňují i materiály, které dříve zaměstnávaly stavbaře na dlouhé měsíce.

Zděný dům

Klasické tvárnice typu Ytong, Heluz nebo Porotherm tvořící základ zděných staveb dnes již příliš nepřipomínají materiály, ze kterých se stavělo v minulosti. Rozdílná je přitom i rychlost výstavby. Materiály jsou v dnešní době lehké, již z výroby dobře opracované což umožňuje přesnou a rychlou montáž. I hrubou stavbu zděných domů lze realizovat do týdne, byť typicky bude stavba samozřejmě trvat déle.

Dřevostavby

Dřevostavba je pro většinu lidí synonymem rychlé stavby. Není divu, montované dřevostavby jsou opravdu tou nejrychlejší možností z těch tradičních. Typická doba montáže se u nich pohybuje na úrovni desítek dní.

Kontejnerové domy

V dnešní době jsou čím dál tím častější i domy montované netradičními způsoby z inovativních prvků. Patří mezi ně např. kontejnerové domy poskládané z typických lodních kontejnerů (samozřejmě upravených pro bydlení). Již z tohoto popisu je zřejmé, že se jedná o extrémně rychlý způsob stavby domu. Bydlení sestavené tímto způsobem bývá k nastěhování připravené v řádu dní.

Přírodní materiály

Pokud patříte mezi příznivce inovativních řešení, můžete se rozhodnout pro stavbu domu z netradičních a moderních přírodních materiálů. Jedná se o jistý protimluv, neboť materiály jako je třeba sláma se pro stavby používají již odnepaměti. V poslední době však příliš „v kurzu“ nebyly. Nyní se k nim ale lidé s pokorou vrací. Např. zmíněná sláma he dokonale ekologický materiál, který dokáže být překvapivě odolný. I v tomto případě lze počítat s rychlou dobou výstavby.

Jak zrychlit výstavbu

Vlastní stavba často není tou nejdelší částí celého projektu. Zrychlit jej lze různými způsoby. Především zde platí, že každý den věnovaný plánování se vrátí při vlastní stavbě vícenásobně. Po celou dobu realizace je třeba také dobrý management a koordinace všech subdodavatelů. Prakticky pro všechny typy staveb je možné nechat si menší celky předpřipravit v dílnách. Maximální využívání této možnosti znamená velkou úsporu času. Nezapomínejte si také zamluvit stavební firmu včas. Vzhledem k čekacím dobám to může mít zásadní význam.

Jak dlouho trvá čekání na stavební povolení

V naší realitě bohužel platí, že čekání na stavební povolení je často opravdu dlouhé. Na papíře vypadají lhůty pro vyřízení stavebního povolení poměrně příjemně, 60 či 90 dní. Reálně však celou dobu prodlužuje proces získání závazného stanoviska, případné námitky sousedů a dalších účastníků řízení, kteří se mohou navíc odvolávat. Je proto nutné počítat tak s půl rokem času.

Závěrem

I když se vlastní technická realizace stavby domu neustále zrychluje, nějaký ten čas samozřejmě zabere. Od papírování přes přípravu až po všechny dokončovací práce několik měsíců zabere.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články