Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Dřevěné noční stolky z masivu nebo z lamina?

  

Noční stolek má u své postele každý z nás. Využíváme ho k odložení brýlí, stejně jako třeba knihy, nebo jako praktický prostor na lampičku a budík. Výběr takového nočního stolku však nemusí být nic jednoduchého. Pokud pomineme velikost a design, je třeba zaměřit se i na jeho materiál. A jelikož mezi dva nejoblíbenější patří lamino a masiv, podíváme se, jak jaká mají specifika a v čem mohou být dobrou volbou.

Obsah tohoto článku:

Zajímá nás kvalita

V tomto případě je volba jasná, a to masiv. Jedná se totiž o celistvý kus dřeva a tak o jeho kvalitě není pochyb. Zvláště, pokud se jedná o dřevo dubové nebo bukové – takzvaně dřevo tvrdé. Rozhodně nezklamou ani měkčí varianty, jakými může být smrk. Ve všech případech si můžeme být jisti hlavně odolností a dlouhou životností. Vždyť právě surové dřevo se již po staletí používá jako stavební materiál a tak je jasné, že po stránce kvalitativní musí vyhovovat i nám.

Zde je třeba upozornit hlavně na konkrétního výrobce a prodejce. Dřevo, ze kterého jsou noční stolky vyráběné, by mělo být správně usušeno, čímž taktéž jdeme kvalitě výrazně naproti. Dřevo výrazně vlhké, nebo naopak přesušené může v následujících měsících ještě pracovat, což povede třeba k vadám vzhledovým, které jsou nejčastěji spojeny s deformací, nebo i popraskáním materiálu.

Zajímá nás nízká cena

V takovém případě zvolíme lamino. Konkrétně tedy máme na mysli variantu, kdy základem nočního stolku je dřevotříska a dané lamino je pouze povrchovou úpravou. Dřevotříska sama o sobě není nic jiného, než desky vyrobené z odpadových kusů dřeva, které jsou lisovány a spojovány pomocí lepidel. Samozřejmě díky tomu, že se svým způsobem vyrábějí z „odpadu“, může tato varianta nabídnout velmi příznivé ceny. Samozřejmě právě ono lamino poté každému kusu dodává onen potřebný moderní a kvalitní vzhled, o který nám v první řadě jde.

Samozřejmě zklamáni nebudete ani po stránce kvalitativní, pouze je třeba v tomto ohledu dodat, že ta se masivu nikdy nevyrovná. Na druhou stranu pro běžného uživatele bude zcela jistě dostačující. I zde ale pamatujte na to, že kvalitativní parametry se odvíjejí i od prodejce či výrobce, na kterého se obracíme.

Preferujeme přírodní vzhled

Zde opět musíme dát přednost masivu, tedy surovému dřevu. Ačkoliv designéři bytů dnes kombinují různé moderní a nadčasové materiály i tvary, dřevo má v jejich návrzích také své nezastupitelné místo. A právě masiv má tu výhodu, že se můžeme setkat se dřevem skutečně surovým. Jsou z něho patrné samotné letokruhy, které tak jasně naznačují, že každý noční stolek je svým způsobem originálem. Stejně tak ale díky surovému dřevu můžeme do naší ložnice přenést i onu nenapodobitelnou vůni, pokud zvolíme právě surové provedení, bez lakovaného povrchu.

Chceme modernější varianty

Pokud však budete chtít modernější cestou, je lamino volbou číslo 1. Proč? Jelikož dnes není problém vyrobit noční stolek doslova v jakémkoliv designu. Nejoblíbenější jsou sice imitace klasických dřevěných povrchů, ale problémem není ani využití současných bytových trendů, které počítají s lesklým černým, stejně jako bílým provedením. Vše je samozřejmě vyvedeno v dokonale hladkém povrchu, který má hlavně v moderních interiérech své místo. Bude-li takový stolek jasně korespondovat s nádechem celé ložnice, rozhodně nezklame.

Tím ale přednosti lamina nekončí, protože škála barev, stejně jako odstínů imitací dřeva může být v rozsahu stovek variant. Není tedy důvod bát se něčeho netradičního, i pokud by to znamenalo nutnost zakázkové výroby. Vzhledem k celkové ceně, o které jsme se výše zmínili, to však nemusí být komplikací. A pokud zmíníme nejčastější imitace dřeva, potom se jedná o tyto varianty:

  • Imitace dubu
  • Imitace buku
  • Imitace smrku
  • Imitace olše
  • Imitace ořechu

Jak je to s údržbou obou variant?

Zde opět vedou laminátové povrchy, jelikož ty jsou vytvořeny právě s ohledem na skutečně minimální údržbu. Jediné, co tedy stačí, je pravidelné čištění jak klasickými vlhčenými ubrousky či hadříkem, tak specializovanými prostředky. Díky hladkému povrchu se navíc není třeba obávat jakéhokoliv nadměrného ulpívání nečistot, a tak stačí noční stolek otřít a je opět jako nový.

Dřevo v souvislosti s údržbou vyžaduje péči mnohem větší. Primárně je třeba využívat prostředky přímo na něho určené, které by měly být jak účinné, tak i šetrné. Stejně tak se doporučují i pravidelná ošetření impregnačními nátěry, které tak zamezí případnému vlhnutí dřeva. Samozřejmě povinností to není, ale výrazně to zvyšuje životnost nočního stolku. Budeme-li konkrétní, tak nemusí platit slova u výrazné náročnosti údržby, jelikož vše mohou eliminovat varianty lakované. Ať už bezbarvým, nebo lakem s různým odstínem je ošetřen celý vnější povrch stolku a je vytvořena neprostupné vrstva, která znamená údržbu stejnou, jako u lamina. I zde však nezapomeňte na nutnost budoucího přelakování.

Jak je to s možností oprav?

I pokud se chováme sebešetrněji, může se stát, že daný noční stolek poškodíme. I na tento problém je dobré myslet ještě před koupí. Pokud se jedná o dřevěné noční stolky, tak u nich můžeme počítat s tím, že opravit půjdou. Stačí šikovný truhlář a dané poškození téměř nepoznáme. Na druhou stranu u lamina může být oprava nejenom komplikovaná, ale v některých případech i nemožná, nebo dokonce finančně nerentabilní. Více se tedy vyplatí koupě nového nočního stolku, než opravovat stávající. I to je dobré brát v potaz ve chvíli, kdy chcete investovat nemalou sumu peněz, a to do jakéhokoliv řešení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články