Praktické tipy
Hlavním pravidlem, kterým je dobré se řídit, jsou znalosti ergonomie, v rámci nichž by člověk v kuchyni neměl dělat pohyby navíc a vše by mělo být logicky uspořádané a takzvaně při ruce. Součástí ergonomie je také správná výška kuchyňské linky a ostatního nábytku.
"Ergonomie vznikla jako obor zabývající se optimalizací potřeb člověka v pracovním prostředí a v jeho pracovních podmínkách."
Ze základního pravidla ergonomie pak vycházejí i všechny ostatní praktické tipy, které vám plánování kuchyně usnadní.
Myslete dopředu
Počítejte, že se vaše životní situace může vyvíjet. Pokud plánujete rodinu, počítejte, že budete vařit i s dětmi nebo ve dvou. Pokud vás často bolí záda, promyslete vysokou kuchyňskou linku a tak dále.
Umístění trouby
Troubu můžete umístit v kuchyni výše, například do výšky pasu nebo očí, nemusíte se pak k troubě ohýbat a ušetříte tak svým zádům.
Umístění myčky
V rámci nových kuchyní se často pořizuje myčka, kterou je vhodné umístit blízko dřezu a odkapávače. Rovněž bývá vhodné blízko myčky umístit šuplíky s příbory a skříňky s hrnky, sklenicemi a talířemi, které se myjí nejčastěji. Ušetříte si tak práci i čas při častém uklízení nádobí.
Umístění digestoře
Jestli plánujete pořizovat plynovou varnou desku, digestoř by měla být umístěna 75 cm nad ní, u elektrické by pak digestoř měla být ve vzdálenosti 65 cm.
Obložení stěny za pracovní deskou
U výběru obkladu stěny za kuchyňskou pracovní deskou je vhodné přemýšlet především prakticky a myslet na jeho údržbu. Vhodné jsou velké skleněné panely, kde si lze zvolit takový motiv, jaký se vám bude do kuchyně hodit. Další možností je klasika v podobě keramického obkladu, kde dnes také můžeme nalézt mnoho zajímavých vzorů.
Dostatečné osvětlení
Myslet byste také měli na to, aby byla dobře osvětlena především místa, kde budete vařit a připravovat jídla. Samozřejmostí by mělo být osvětlení umístěné v horních skříňkách, které poskytne dostatek světla. Osvětlení je také potřeba zabudovat k varné desce, kde ale bývá součástí digestoře. Pokud budete v kuchyni často pobývat po večerech a hodně svítit, bývá vhodné investovat do LED osvětlení, které je úsporné a vydrží dlouho dobu.
Co když nemám tolik prostoru?
Samozřejmě ne vždy je možné kuchyň navrhnout tak, aby vám vyhovovala po všech stránkách. V kuchyni se navíc bude pohybovat více lidí, každý možná jinak vysoký, zvyklý v kuchyni jinak fungovat a s jinými potřebami. Plánování kuchyně je i o hledání kompromisů. Jaká pravidla vám mohou pomoci při rozhodování?
1. Pravidlo vlastních potřeb
Doporučení na logické uspořádání kuchyně mohou být jakkoli dobrá, pokud se je ale nechcete učit, raději poslechněte své potřeby a priority. Kuchyň musí vyhovovat hlavně lidem, kteří ji budou využívat.
2. Pravidlo posledního slova
Pokud na něčem stále nemůžete nalézt shodu, hlavní slovo by měl mít ten, kdo se v kuchyni bude pohybovat nejvíce. Nedává smysl stavět vysokou kuchyňskou linku pro nejvyššího člena domácnosti, aby se nemusel v kuchyni hrbit, pokud v ní moc nepobyde a ostatní by museli chodit téměř po špičkách.