Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaké druhy parapetů existují?

  

Chystáte se stavět dům, rekonstruovat byt nebo jenom vyměňovat okna? Nepodceňujte správný výběr parapetů. Přinášíme vám přehled toho nejlepšího, co je na našem trhu k dostání.

Parapety jsou nedílnou součástí každého okna, jejich výběr rozhodně nepodceňujte, protože plní fuknci nejen praktickou, ale také estetickou, takže stylově dotváří vaše interiéry. Rozlišujeme dva základní typy parapetů :

  • Vnitřní
  • Vnější

Vnitřní parapety

Vnitřní parapet je zasazený přímo do interiéru, jeho funkce je především estetická. Jak bylo již zmíněno, vnitří parapety mohou být stylovým doplňkem, hlavně proto je na výběr z mnoha barevných variant. Novinkou jsou také parapety na míru, pokud se rozhodnete právě pro parapet na míru, je potřeba počítat s vyšší cenou.

Druhy vnitřních parapetů:

  • Plastové
  • Dřevotřískové
  • Poly-mramorové

Plastové vnitřní parapety

Tyto parapety jsou vyrobeny z kvalitního PVC materiálu. PVC jádro je dokončeno PVC parapentní fólií, díky níž jsou parapety odolnější a vzhledově hezčí. Fólie jsou šetrné k životnímu prostředí, jsou UV stabilní a vhodné i do místností s vyšší vlhkostí. Plastové parapety jsou nenáročné na údržbu a velkou výhodou je jejich dlouholetá životnost.

Dřevotřískové vnitřní parapety

Dřevotřískové parapety se vyrábějí metodou postforming, která spočívá v nalepení vysoce oděruvzdorného laminátu CPL na dřevotřískovou desku. Spodní strana parapetů je impregnována, abychom předešli průniku vlhkosti do parapetu a zabránili tak jeho prohýbání. Tento typ parapetů je vhodný do místností, ve kterých vlhkost vzduchu nepřekračuje 60%.

Poly-mramorové vnitřní parapety

Parapety jsou vyráběny z mramorového konglomerátu a polyesterové živice v poměru 95% ku 5%. Pomocí polyesterové živice lze dosáhnout více barevných odstínů. Poly-mramorové parapety jsou velice pevné a odolné vůči poškození, ani sálající horko z radiátorů je nepoškodí. Tento typ parapetů je vhodný především do koupelen.

Vnější parapety

Funkce vnějších parapetů je především praktická, protože zabraňují zatékání vody do fasády. Zvlášť u venkovních parapetů je potřeba vsadit především na kvalitu. Vnější parapety jsou plně funkční součástí oken.

Hliníkové tažené parapety

Nejkvalitnější venkovní parapety, velice elegantní a ideální pro rodinné domy. Tyto parapety se vyrábí metodou vysokotlaké extruze. Výhodou je prostorová tuhost, která usnadní nejen montáž, ale také zajistí perfektní vzhled. Hliníkové tažené parapety jsou velice odolné.

Hliníkové ohýbané parapety

Mechanické i estetické vlastnosti jsou podobné hliníkovým taženým parapetům, rozdíl je hlavně v ceně. Hliníkové ohýbané parapety jsou levnější variantou. Parapety se vyrábí z ohýbaného hliníkového plechu.

Pozinkované parapety

Pozinkované parapety se vyrábí z vysoce kvalitního ohýbaného pozinkovaného plechu, jehož povrch je upravený polyesterovou barvou. Tyto parapety se hodí k plastovým i dřevěným oknům. Také pozinkované parapety jsou vysoce odolné a patří k cenově nejdostupnějším variantám na trhu.

Měděné parapety

Pokud si chcete dopřát luxus, sáhněte po měděných parapetech. Měděné parapety jsou nejdražší variantou venkovních parapetů. Výroba opět spočívá v ohýbání plechu, ale v tomto případě je to plech měděný. Nevýhodou je nestálá barevnost a poněkud obtížná montáž.

Neobvyklé druhy parapetů

Na závěr přinášíme pár druhů parapetů, které nejsou úplně obvyklé, ale poslední dobou se těší stále větší oblibě.

Kamenné parapety

Parapety z přírodního kamene se hodí dovnitř i ven, dokonalým vzhledem podtrhnou váš interiér či exteriér a přivedou ho k dokonalosti. Kamenné parapety jsou velice odolné, vynikají dlouhou životností a navíc jsou snadné na údržbu. Nejčastěji se vyrábí ze žuly, mramoru, travertinu a pískovce.

Cihlové parapety

Pro chalupy nebo starší rodinné domky jsou cihlové parapety jako dělané. Svým netradičním a zajímavým vzhledem oživí interiér i exteriér.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (2 hlasy)





Související články