Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak určit správnou výšku umyvadla?

  

Co nesmí chybět v žádné koupelně? Je to umyvadlo. Když jde na priority, které člověk při výběru má, je to určitě jeho tvar, celkový design, nebo velikost. Jakmile je umyvadlo pořízeno, nastává i další důležitá otázka. Jak určit správnou výšku umyvadla? Tedy jak vysoko od země by mělo být umístěno? Toto je dobré důkladně promyslet. Umístit umyvadlo jenom tak od oka se může celkem hrubě nevyplatit.

Zohledněte výšku členů domácnosti

První věc, která by měla rozhodovat, je výška členů vaší domácnosti. Pamatujte na to, že umyvadlo bude v koupelně hlavně pro vás, nikoliv pro vaše návštěvy. Tomu je dobré vše přizpůsobit. Primárně vám jako dospělé osobě. Pokud jste vyšší, dejte umyvadlo výše, pokud nižší, může být v menší vzdálenosti od země. Určitě nedoporučujeme brát v potaz výšku vašich dětí. Pokud jsou menší, vezmou si stoličku, kterou budou používat do doby, než dorostou.

Vyzkoušejte si použití umyvadla

Určitě je dobré vyzkoušet si, jaká možnost pro vás bude ideální. Navštivte místa, kde jsou možnosti umýt si ruce. A vyhodnoťte, zda je umyvadlo ve správné výši a zda vám vyhovuje, nebo zda byste ho snesli výše, nebo níže. Kde si toto vyzkoušet?

  • U kamarádů a u známých
  • V hobby supermarketech
  • V restauracích a barech

Ne vždy jsou umyvadla vždy ve stejné výšce. Pokud vám nic neřeknou orientační rozměry, takto můžete přesně zjistit, co vám vyhovuje a co nikoliv.

Poraďte se s instalatérem

Pokud je zkušený, velmi dobře si pamatuje doporučené výšky zařizovacích předmětů. Pokud výška vaší postavy nijak výrazně nevyčnívá z průměru, mohou být vhodné i pro vás. To, co vás bude zajímat nejvíce, je výška hrany umyvadla. Tedy jeho okraj, který je k vám nejblíže, když se k němu postavíte. V jaké by měl být výšce? Ta doporučená je 850 milimetrů. V přepočtu tedy 85 centimetrů od země. Jde o jeden ze standardů, který je hojně rozšířen. Jde o výšku, která by měla plně vyhovovat člověku průměrného vzrůstu už od náctiletého věku, až do období stáří.

Pozor na správné měření

Mnoho lidí dělá tu chybu, že si papírově určí jeho výšku, ale když má dojít na měření, udělají několik výrazných kiksů. Při volbě správné výšky umyvadla se zaměřte na několik důležitých věcí. O jaké se jedná?

  • V jaké vzdálenosti od hrany jsou montážní otvory
  • Zda je hrana umyvadla po celém obvodu stejně vysoká
  • kolik se navýší výška vaší podlahy

Právě u podlah se může objevit největší problém. Dojde k vyměření, ale vlivem betonování, následných stěrek, a také dlažby dojde k tomu, že je podlaha i o několik centimetrů výše. A z toho plyne, že původně naměřené umyvadlo bude o tolik centimetrů níže. Proto je dobré měřit až od hotové podlahy.

Rozměry se netýkají jenom umyvadla

Ještě před umístěním samotného umyvadla je nutné řešit další věci. Je to přívod studené vody, je to přívod teplé vody, stejně jako jde o napojení na odpady. I zde je dobré vědět, jak je to s doporučenými rozměry. Pokud si sami neřeknete, v jaké výšce umyvadlo chcete, drží se instalatér nepsaných pravidel.

Když jde o klasickou baterii, je nejčastěji ve výšce 1 150 milimetrů od země. U výšky ventilku se obvykle počítá s rozměrem 580 milimetrů od země. Důležitá je také výška odpadu, která by měla být realizována ve výšce 530 milimetrů od podlahy. Využití těchto rozměrů zaručí, že montáž umyvadla a napojení všeho potřebného bude zcela bez komplikací. A to v souladu se standardizovanými umyvadly.

Poslední slovo máte vy

Nutno říci, že všechny uvedené rozměry jsou pouze doporučované a obvyklé. Nejde o pevnou normu. Konečné slovo v tom, v jaké výšce bude umyvadlo a vše ostatní, máte vždy jenom vy, jako osoba, která realizuje novou koupelnu, nebo která kompletně rekonstruuje tu stávající.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.92/5 (24 hlasů)

Související články