Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zpevnit travnatou plochu?

  

Každý z nás chce mít svůj příbytek a přilehlé prostory v co možná nejkrásnějším stavu. Mnohdy však nastávají problémy ve chvíli, kdy např. potřebujeme po pozemku projíždět automobilem či jiným prostředkem. To samé platí i ve chvílích, kdy probíhají jakékoli úpravy, které vyžadují např. složení určitého materiálu a podobně. Nikomu z nás se zřejmě nelíbí vyježděné koleje na jinak perfektním trávníku. Tento problém nejčastěji řešíme před garáží či na trávníku. Aby byl trávník vždy perfektně upravený a nejrůznějšími vlivy se zbytečně neponičil, je možné zpevnit travnatou plochu tak, aby byla odolnější. Toto zpevnění je vhodné v těch místech, kde jsou na plochu kladeny vyšší nároky. Způsobů zpevnění travnaté plochy existuje samozřejmě několik. Každý z nich vytváří jiný výsledný dojem a samozřejmě je jeho použití jinak finančně náročné.

Nejrůznější pomůcky na zpevnění travnaté plochy fungují tak, že přes ně prorůstá tráva či neumožňují poničení daného terénu. V praxi to vypadá mnohem lépe než nejrůznější betonové cestičky. Travnatou plochu však lze zpevnit i vybudováním ohraničené pískové cesty, která za určitých podmínek může změnit celý styl zahrady a dodat jí tak netradičnost.

Jaké jsou tedy způsoby zpevnění travnaté plochy?

  • zatravňovací dlaždice
  • zpevňující síť
  • desky z recyklovaného PVC
  • vytvoření cest či chodníků z různých materiálů

Plastové mřížky na zatravnění

Autor: Antranias

Zatravňovací dlaždice jako osvědčená klasika

Prakticky nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším způsobem zpevnění travnaté plochy je použití zatravňovacích dlaždic. Tyto zná snad každý z nás. Běžně je nalezneme například na řadě parkovišť apod. Jedná se o dlaždice větších rozměrů, které mají několik otvorů, jimiž prorůstá tráva. Jejich instalace není nějak extrémně náročná, a proto ji bez problémů zvládne za nějakou tu hodinku každý domácí kutil. Do těchto dlaždic se může následně klasicky zasít tráva. Pak již jen stačí udržovat dlaždice v takovém stavu, jaký bude odpovídat Vašim představám. Zatravňovací dlaždice jsou vyráběny v různých provedeních, z různých materiálů a v různých velikostech. Není tak výjimkou, že kromě všeobecně známých betonových dlaždic nalezneme v nabídce i dlaždice z umělé hmoty.

Zpevňující sítě pro bohatý a odolný trávník

Další variantou, jak danou plochu zpevnit, je pořízení zpevňující sítě. Ta se jednoduše umístí na dané místo a ukotví se. Manipulace s ní může být o něco horší, než v případě zatravňovacích dlaždic. Dá se pořídit v nejrůznějších rozměrech a je vyráběna z velice odolných materiálů, které ochrání trávník proti nežádoucímu rozježdění či poškození. Vhodnou volbou pak tato varianta může být ve chvíli, kdy potřebujete určitou plochu upravit jen na poměrně krátký čas. Síť se dá totiž během krátké chvíle snadno odstranit. Ideální je proto pro vytvoření dočasného parkovacího místa apod.

Další varianty zpevnění travnaté plochy

Pro zpevnění například příjezdových cest je možné použít nejrůznějších desky z recyklovaného PVC. Zde je však již vyšší cenová náročnost a na krátkodobou “opravu” cesty se tato varianta příliš nevyplatí.

V případě, kdy potřebujete na zahradě či okolo domu vytvořit pouze nejrůznější cestičky či chodníky, ale nechcete úplně přijít o trávník, takže se Vám nechce pouštět do varianty pískové či štěrkové cesty, mohly by Vás zaujmout například cestičky vytvořené z kamenů, mezi kterými může bez sebemenšího problému prorůstat tráva. Na zahradě takovýto výtvor vypadá velmi elegantně a přirozené.

Finanční náročnost zpevnění travnaté plochy

Každý z výše uvedených typů má určité finanční nároky. Při výběru proto mějte na paměti, že ta nejlevnější varianta nemusí být nutně nejvhodnější. Správnou volbu použitého typy zpevnění je vhodné si dobře promyslet. Zřejmě nejlevnější variantou bude vytvoření nejrůznějších cest a chodníků, ale také i umístění zatravňovacích dlaždic. Cena se samozřejmě odvíjí od použitého materiálu i celkové plochy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články