Jak opravit smaltovanou vanu?

Když se na smaltované vaně objeví známky poškození, nemusíte ji hned vyměnit. Podle následujících postupů můžete opravit problémy, které se na smaltovaných vanách vyskytují.

Povrchovou rez vyčistíte

Nejjednodušší způsob opravy vás čeká, pokud jsou na povrchu vany stopy rzi, které nepronikly smaltem nebo nepoškodily kov pod ním. Vanu je potřeba jen pořádně vyčistit.

  • Pomocí soli a citronové šťávy: směs naneste na rez, nechte působit 24 hodin a poté dobře opláchněte teplou vodou.
  • Čističem na rez z obchodu: musí být určený na smaltové povrchy. Chcete-li mít jistotu, vyzkoušejte jej nejdřív na méně nápadném místě. V žádném případě nesahejte po bělidle, které by celý problém jen zhoršilo.

Zakrytí odštěpků a škrábanců

Drobná poškození, jako jsou škrábance a odštěpky vzniklé po spadnutí těžkého předmětu, můžete zakrýt pomocí speciálních sad. Jde o bílý tmel, který nanesete v tenké vrstvě na poškozené místo a necháte zaschnout.

Seženete jej v tubě, ale pro snadnější aplikaci můžete využít různé tužky a tyčinky, které zajišťují přesnější nanesení. Pomáhají tak aplikovat co nejtenčí vrstvu, díky které nejde opravované místo poznat. Lepší jsou tmely na polyuretanovém než epoxidovém základě.

Při používání se řiďte návodem na konkrétním výrobku, ale obecně musíte počítat s tím, že:

  • opravovaný povrch musí být čistý, bez přítomnosti mastnoty (je vhodné jej přetřít například lihem nebo jemnějším pískovým čističem) a rzi (pro její odstranění použijte postup výše),
  • místo s prasklinami nebo odštěpky musí být úplně rovné, pro případné vyrovnání použijte smirkový papír,
  • někdy je potřeba nanést dvě vrstvy, které necháte samostatně vyschnout,
  • po nanesení přípravku musíte počítat s dobou, po kterou bude schnout, může jít až o 24 hodin.

Oprava hlubších prasklin

Větší odštěpky a praskliny, které proniknou přes smalt až tak, že odhalí plechové dno vany, potřebují komplexnější opravu, než jaká by se vám podařila s menšími sadami. Stejné je to v případě, kdy vana ztratila svou původní bělost, je zašlá a na omak drsná.

Pro celkovou renovaci můžete vanu natřít epoxidovou barvou nebo takzvaným studeným smaltem. Před samotným nátěrem ale musíte vanu připravit:

  • Odmontujte nebo všechny součásti vany, které nebudete později natírat (vodovodní baterii, odpad, přepad), včetně dlaždiček a podlahy v jejím bezprostředním okolí.
  • Vanu pečlivě umyjte tak, abyste se zbavili největší možné vrstvy špíny a mastnoty. Tu je vhodné odstranit pomocí hadříku namočeného v acetonu.
  • Mokrým smirkovým papírem obruste celou vanu a vysušte ji.
  • Jestliže jsou některá místa poškozená tak, že jsou už bez smaltu, budete je muset nejdřív vytmelit stěrkovým tmelem. Vzhledem k tvaru vany je vhodné použít nestékavý tmel.
  • Postupujte podle návodu výrobce a po vytvrdnutí jej opět mokrým smirkovým papírem zarovnejte s okolním povrchem vany. Pokračujte tak dlouho, dokud nebude tmelení znatelné na omak. Zajistíte tak, že po nátěru nebude opravované místo vůbec vidět.

Až budete mít hotovo, na řadu přichází nátěr. K tomu si můžete zvolit štětec, nástřik nebo váleček. Poslední způsob bývá nejlepší, zejména velurový váleček s krátkým a hustým vlasem. Vzhledem k zaoblenému tvaru vany vyberte takovou velikost, kterou pohodlně natřete všechna místa.

  • Epoxidová barva se používá v kombinaci s tužidlem a jde o levnější variantu. Podrobný postup uvádí každý výrobce jiný, ale důležité je provádět nátěr v co nejtenčí a plynulé vrstvě.
  • Studený smalt je název pro dvousložkový lak na vanu. První vrstva se nanáší pomocí válečku a vytváří solidní podklad pro druhou vrstvu, nanášenou ve spreji. Tato varianta vytváří velmi odolný povrch, ale je finančně náročnější. Nabízí ji i specializované firmy.

Rychlé řešení bez oprav pomocí vložky

Pokud je smaltovaná vana hodně zničená, můžete ji obnovit pomocí akrylátové vložky. Tento způsob se hodí pro rozměrnější vany, protože vložkou se zmenší jejich objem. Lesklé akrylátové vložky se vyznačují vysokou odolností a měly by být silné alespoň 7 milimetrů. Právě podle těchto rozměrů rozeznáte kvalitní výrobek od laciných napodobenin, které se rychle ničí.

Na většinu velikostí van seženete hotové vložky. Jejich instalaci je vhodnější přenechat odborníkům, kteří mají vložky na skladě, případně vyrobí vložky na míru, a umí je správně umístit. S tím se provádí výměna odpadu a přepadu. Vanu s novou vložkou budete moci používat po zaschnutí všech upevňovacích složek druhý den.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.55/5 (20 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články