Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Povrch terasy - možnosti z čeho jej vytvořit

  

Plánujete na vaší zahrádce vylepšení v podobě terasy? A přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit? Pak tu pro vás máme skvělý článek, ve kterém se pokusíme nastínit možnosti, které můžete použít pro povrch terasy. U všech námi zmíněných variant je zaručena vysoká odolnost a využití terasy po celý rok a to i s ohledem na činnosti, které na terase budete provozovat, ať už půjde o grilování nebo pouhé posezení s přáteli.

Základní možnosti

Povrch terasy může být vytvořen z mnoha materiálů, u nichž je velmi důležitá odolnost proti vrtochům počasí, ale také jemné oko designéra, tedy majitele zahrady, který rozhodne o tom, jaká terasa se právě jemu bude na pozemku vyjímat nejlépe. Kvalitních materiálů je opravdu hodně: Vybírat můžete z:

 • přírodního kamene
 • betonu
 • keramické nebo betonové dlažby
 • dřeva
 • dřevoplastu a jiných kompozitních materiálů

Jak jsme již zmínili rozhodující je vzhled, který požadujete a odolnost materiálu tak, abyste během pár let nemuseli vše předělávat. Volba povrchu terasy je tak v mnohém naprosto zásadní pro vaši peněženku, která může a nemusí krvácet. 

Dřevo na terasu

Prvním materiálem, kterým je možno pokrýt povrch terasy je dřevo, které je velmi příjemné na pohled a díky jeho správnému ošetření po něm můžete chodit i bez bot, protože nehrozí zadření třísky. Mimo to dřevěný povrch terasy zajišťuje její příjemnou teplotu po celý rok - jinými slovy v chladnějším počasí nestudí a v teplém naopak nepálí. 

 • Dřevo se hodí na terasy, které jsou například u bazénů nebo místech, kde předpokládáme vyšší riziko uklouznutí.

Volba dřeva

Nejdůležitějším momentem u dřevěných teras je výběr dřeviny, která bude odolávat vlivům počasí. Ze zkušeností je zřejmé, že z levnějších lze využít dřevo borovice, z těch dražších pak douglasku, sibiřský modřín nebo některé severské dřeviny s vysokým podílem pryskyřic jako je bankiral.

Mimo výběru druhu dřeva je důležitá jeho protiskluzová úprava. Tu většinou zajišťují drážky, které brání uklouznutí nejen po vlhké terase, ale i té zasněžené. Konstrukce dřevěné terasy je možné získat dvojím způsobem, buď jako tzv. stavebnici, u které mají jednotlivé dřevěné dlaždice na svém spodku plastovou mřížku, která je doplněna západkami, díky kterým je možné poskládat libovolný tvar terasy. Druhou možností je terasa na míru. 

Terasa z dřevoplastu

Dřevoplast (WPCje moderním kompozitním materiálem, který můžeme využít pro povrch terasy. Jeho výhodou oproti dřevu je především jeho odolnost proti vodě, kterou není třeba dohánět impregnací ani jinou úpravou. Většina dřevoplastových prken je složena z 60% ze dřeva a 40% z polymerů, nejčastěji recyklovaných plastů. 

 • Velkou výhodou dřevoplastu je jeho vysoká podobnost se dřevem - podobně příjemná chůze jako po dřevěných terasách s bonusem, kterým je prakticky nulové riziko zadření třísky.

Mezi další nesporné výhody dřevoplastu patří jeho dlouhověkost. Většina výrobců uvádí i 50 a více let. Dále také široká paleta struktury povrchů a barevnosti, ze které je možné vybírat. Jedinou nevýhodou by mohla být chyba při výběru dřevoplastových prken. Ta nesmí být dutá, protože by do nich mohla natéct voda a po zamrznutí by došlo vlivem roztažnosti k jejich prasknutí. 

Terasa z betonu

Terasa z betonu patří k těm nejlevnějším řešením. Nepředstavujme si ji jako běžně betonem vylitou plochu, která je pro chůzi jen pramálo vhodná. V zásadě jde spíše o betonové dlaždice s broušenou povrchovou úpravou a nátěrem. Mimo ceny přináší beton i další výhody, dokáže totiž být skvělou imitací dražšího kamene a má velmi dlouhou životnost a vysokou odolnost. 

A jak pokládat?

Povrch terasy z betonu je možné pokládat tzv. na sucho do štěrkového lože nebo mokrou cestou do litého betonu. Oba způsoby zajistí vaší terase dlouhou životnost. 

A co design?

Dnešní doba je technologicky velmi daleko, což je viditelné i u nabízených betonových dlaždic, které jsou vhodné pro povrch terasy. Ty mohou být vymývané nebo pískované, ale dnes je výrobci umí vyrobit i tak, že je téměř nerozeznáte od dřeva. Designově je možné betonovou dlažbu sladit s plotovými sloupky a vybrat z nepřeberného množství barev. 

 • Doporučení - využijte zámkovou dlažbu pro povrch vaší terasy. Vypadá velmi pěkně a je skvěle uzpůsobena chůzi za sucha i mokra.

Terasa z přírodního kamene

Asi nejdražší a nejluxusnějším povrchem terasy je přírodní kámen. Jeho výhodou je unikátnost a originalita každého použitého kusu podobně jako u barvou neupraveného dřeva. U přírodního kamene je velmi důležitá jeho pokládka:

 • do tloušťky 5cm - ukládáme kamennou dlažbu vždy do betonu a mimo terasy ji je možné využívat i jako obkladový materiál krbů nebo stěn
 • tloušťka větší než 5cm - ukládáme do štěrkového lože, přičemž vhodné jsou kameny o tloušťce maximálně 20 centimetrů

U terasy z přírodního kamene záleží na jejím sladění se samotným domem, popř. i celou zahradou. Estetičnost je v tomto ohledu naprosto zásadní a je třeba na ni myslet nejen při výběru kamene na povrch terasy. Úchvatné se v tomto ohledu jeví kamenné mozaiky, které je možné vytvářet z dlaždic, ale pozor na to, abyste to nepřehnali. 

 • Rada na závěr - pro povrch terasy nepoužívejte leštěný kámen nejen kvůli ceně, ale i vašemu bezpečí (uklouznutí je tady otázkou chvilky).

Keramika na terasu

Celkem dostupným materiál pro povrch terasy je keramika. Keramickou venkovní dlažbu je třeba vybírat obezřetně a mít na paměti následující parametry:

 • Nasákavost vodou a s ní související mrazuvzdornost - zmíněná nasákavost by měla být co nejmenší, tedy maximálně do 0,5%
 • Odolnost vůči opotřebení
 • Protiskluznost - pro povrch terasy doporučujeme volit dlažbu vlastností třídy C, tedy nejvyšší možná protiskluznost pro bezpečnou chůzi bosou nohou. Jen ve výjimečných případech můžete pro povrch terasy volit třídu B.

Podobně jako u všech ostatních, tak i u keramiky je velmi důležitá pokládka. Opět máte dvě možnosti, buď pokládáte do betonového lože nebo na pevný betonový podklad do speciálně připraveného lepidla. 

Závěr

Ať si pro povrch terasy vyberete nejdražší přírodní kámen, levnější betonové dlaždice, originální dřevo či dřevoplast, tak neuděláte chybu. Vaše terasa tím získá nejen skvělý vzhled a dlouhou životnost, ale i skvělé pochozí vlastnosti, které oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, se kterými právě tady strávíte mnoho radostných chvil při povídání nebo grilování. Nyní si stačí jen vybrat a pokládka může začít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články