Terasa z plastu - jak na to?

Terasa je stále oblíbenější součástí mnoha domů a bytů. Nejčastěji ji tvoří dlažba, nebo klasická dřevěná prkna, což má svá pro i proti. Dlažba může být v létě příliš rozpálená, v zimě zase studená, někdy se začne drolit, jindy spáry zarůstají mechem.  Dřevo je sice krásné, chůze po něm je pohodlná, ale ne každý se chce o dřevěná prkna pravidelně starat a prkna natírat, olejovat či brousit. A přiznejme si, že grilování a další pro terasy tak typické aktivity často končí nečistotami, které mohou dřevo poškodit. Řešením je terasa z plastu, přesněji dřevoplastu.

Oč se jedná

Dřevoplastová prkna se vyrábějí z materiálu označovaného jako WPC, což je zkratka pro anglické označení wood polymer composite (dřevo, polymer, kompozit). Jedná se o směs polymeru s dřevěným substrátem. U většiny výrobců jde o 40 % polymeru (nejčastěji jde o polyethylen s vysokou hustotou, zkráceně HDPE) a 60 % dřevěné složky. Kvalitní polymery, které se na výrobu dřevoplastových prken používají, dodávají terase z nich odolnost proti teplotním výkyvům. Finální pochozí vrstva se vyrábí v mnoha variantách, takže si můžete nechat namontovat podlahu, která bude dokonale simulovat klasická dřevění prkna.  

Kombinace obou použitých materiálů dává terasám z WPC unikátní vlastnosti.  Skvěle se po nich chodí, jsou příjemné na dotek a nehrozí, že se z nich budou odštěpovat třísky ani se třepit. Renomovaní výrobci je dodávají v protiskluzové variantě, a to jako hladká prkna, s reliéfem napodobujícím přírodní dřevo, nebo jako prkna s drážkami. Dřevoplastová prkna se tak hodí i na terasy, na kterých jsou umístěny vířivky, nebo bazény. Můžete být v klidu, neuklouznou na nich ani hodně živé děti.

Výrobci dřevoplastových prken přicházejí s neustálými inovacemi. Můžete se tak setkat například s výrobky odolnými proti ultrafialovému záření, nebo s prkny vyráběnými pomocí extrurze, tedy metodou, kdy je materiál protlačován matricí a probarven v celém svém průřezu, což podobu dřevoplastu maximálně přibližuje surovému dřevu.

Dřevoplastové podlahy jsou v podstatě bezúdržbové. Na čištění vám stačí běžná zahradní hadice. Preferujte renomované značky, které i nadstandardními záručními lhůtami garantují kvalitu svých výrobků. Taková dřevoplastová terasa pak bude vaší radostí hodně dlouho.


Téma, které může být pro budoucí pohodu na vaší zahrádce naprosto zásadní. Právě tím je terasa, na které mnozí relaxují, popř. tráví čas se svými přáteli. Proto je důležité, abychom se na ní cítili co nejlépe. Pokud volba padne na terasu z plastu, pak přichází otázka, jak na to? Není to sice úplně snadné, ale pokud dodržíte několik rad a posloupnost kroků z našeho návodu, pak budete určitě spokojeni a plastová terasa vám nabídne nejen skvělou pohodu, ale bude z ní správně odtékat přebytečná voda. 

Příprava podkladu

Prvním důležitým krokem je příprava podkladu. Nejprve vyměříme plochu terasy pomocí napnuté zednické šňůry, popř. značkovacím sprejem. Na každé straně přidáme k požadované délce a šířce 20 centimetrů. 

Pro terasu z plastu podklad připravíme v následujících krocích:

  • Vykopeme zeminu do požadované hloubky se sklonem cca 2% od hrany domu
  • Plochu zhutníme vibrační deskou
  • Vymezíme si přesný rozměr vnitřních okrajů obrub se sklonem
  • Rozmícháme stavební beton a naneseme jej ve 4-5 cm silných pásech pro první obrubu na zem
  • Rovinu na ploše kontrolujeme pomocí vodováhy
  • Vnitřní prostor vyplníme mrazuvzdorným materiálem
  • Pro vytvoření rovného štěrkového podloží použijeme stahovací latě
  • Prostor mezi stahovacími latěmi vyplníme dlažebním štěrkem - rovinu získáme stažením přebytečného štěrku stahovacími latěmi

Díky těmto krokům budeme mít připraven podklad pro naši terasu z plastu. A nyní můžeme přejít k plánování a montáži spodní nosné konstrukce. 

Plánování a montáž spodní konstrukce

Před montáží spodní nosné konstrukce je třeba rozmyslet, způsob položení prken a odpovědět si na otázku, zda budou prkna v pravém úhlu směrem k domu nebo jinak? Pokud toto rozmyslíme, můžeme začít.

  • Pomocí zvedáku desek položíme betonové desky pro spodní nosnou konstrukci
  • Rovnoměrných mezer mezi deskami docílíme díky dřevěnému prkénku potřebného rozměru
  • Zachováváme dilatační mezeru u spojů konstrukce o velikosti 2 cm
  • Spodní nosnou konstrukci šroubujeme k betonovým deskám pomocí šroubů a hmoždinek

Profilová lišta

První prkno plastové podlahy upevníme pomocí montážního úchytu do bočního ukončovacího profilu. Následně přiřízneme profil ruční pilkou na kov na požadovanou délku a přišroubujeme ho ke spodní nosné konstrukci. Těsnící šňůru využijeme pro vyrovnání dilatace a upevníme první prkno do bočního ukončovacího profilu. Dilatační spáru k přiléhající fasádě domu překryjeme stěnovým ukončovacím profilem a pro boční zakrytí můžeme využít lemovací profil. 

Samotná pokládka prken

Dle směru pokládky prken volíme lem ve formě profilových lišt. První plastové prkno terasy nelze připevnit pomocí montážního úchytu, lepší je použití bočního ukončovacího profilu. Ten uřízneme ruční pilkou na kov na potřebnou délku a přišroubujeme ke spodní nosné konstrukci. Kvůli dilataci používáme vždy těsnící šňůry. Dále postupujeme následovně:

  • Umístíme první prkno, aby doléhalo k těsnící šňůře a upevníme jej zakrývacím profilem
  • Na protilehlou stranu upevníme prkno pomocí montážního úchytu (úchyty nasazujeme na spodní nosnou konstrukci a nasuneme je na prkno tak, aby zasahovaly do drážky)
  • Všechna další prkna připevníme pomocí montážních úchytů

Pokud jste postupovali námi prezentovaným postupem, tak po umístění posledního prkna je vaše plastová terasa připravena k užívání. Jejími zásadními výhodami jsou dlouhá životnost, skvělé pochozí vlastnosti a pohodlí, které vám nabízí. Námi zmíněný postup se může zdát složitý, ale není tomu tak, pokud máte jen základní kutilské dovednosti, tak to určitě zvládnete. A pokud máte obavy, pak existuje celá řada odborných firem, které s položením pomohou. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 

RU






Související články

Aktuální články