Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na soukromí u terasy?

  

Terasy jsou místem relaxace, rodinné pohody nebo setkávání s přáteli. Někdy nám ale radost z pobytu na čerstvém vzduchu a výhledu do zahrady může kazit zvědavost kolemjdoucích nebo dokonce neodbytných sousedů. A když si na terasu pořídíte třeba vířivku, je touha po soukromí ještě větší.

Způsobů, jak terasu oddělit od okolí je celá řada. Nejpřirozeněji vypadá bariéra z vegetace. Tou může být řada tújí, které ale poslední dobou poněkud vycházejí z módy. Stále častěji je v živých plotech nahrazují například jehličnany nebo různé typy křovin a stromků, například tavolník, šeřík, habr, pámelník, ptačí zob, hloh, javor, buk a další. Pokud nechcete kolem terasy vysloveně vysázet živý plot, můžete jednotlivé stromy či keře doplnit jinými rostlinami v kombinaci s dřevěnými zástěnami. Stromy a keře mohou růst i přímo na okraji terasy ve velkých květináčích a truhlících. Zástěny mohou být i proutěné či bambusové. Dřevěné zástěny mohou sloužit také jako konstrukce pro popínavé rostliny, například přísavníky, břečťany a další. Kvetoucí popínavky mohou krásně dotvořit prostor terasy. Patří k nim například plamének, opletka, zimolez, vistárie, popínavé růže a další. Šikmo natažené dráty v kombinaci s vhodnou popínavou rostlinou dokáží vytvořit doslova zelenou střechu.

Dřevo je také vynikajícím materiálem pro pevné zástěny, ať už samostatně, nebo v kombinaci s gabionovými stěnami či kamennými zídkami. Samostatné zástěny mohou být z prken, hranolů, neopracovaných kmínků, latí i dřevěných panelů. Dřevo lze doplnit také o skleněné panely, drátěné či plechové prvky, nebo třeba závěsné květináče. Mnoho podob mohou mít také betonové zídky. Praktické a variabilní jsou látkové závěsy, které lze podle potřeby roztáhnout, nebo svázat na straně stuhou či páskou. Další variantou jsou paravány, nebo dřevěné rámy s látkovou výplní. Ideální je kombinovat více prvků tak, abyste se na zahradě cítili příjemně a pohodlně.


Terasa je dokonalým místem pro relaxaci s rodinou a přáteli. Vaše pohodové okamžiky můžou ale pořádně zkazit nechtěné pohledy od okolí. Zjistěte, jak si zajistit soukromí na terase přesně podle vašich představ a možností.

Pracujte se zahradou

Pokud vaše terasa směřuje do zahrady, můžete si soukromí vytvořit právě úpravou zahrady.

  • Vysaďte stromy a keře

Strategické rozmístění keřů a stromů vám trvale pomůže k většímu soukromí. Abyste toho dosáhli co nejdříve, je potřeba vysadit vzrostlé nebo rychle rostoucí druhy. K těm patří například keř ptačí zob, který je i stálezelený a nenáročný na pěstování, nebo strom habr obecný, na kterém se drží listy i přes celou zimu. K rychle rostoucím patří i bambus, jehož některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a vytváří vizuálně nepropustný živý plot.

  • Založte vertikální zahradu

Zvlášť, když máte málo prostoru, můžete se od okolí oddělit pomocí vertikální zahrady. Jde o kolmou stěnu, na které se dají při minimální potřebě substrátu pěstovat nejrůznější rostliny. Nedíváte se tak přímo do zdi, ale obklopíte se uklidňující kombinací barev, textury a vůní.

Zablokujte výhled na terasu zástěnami

Samostatně stojící zástěny mohou nahradit vysoké ploty a stát se ozdobným prvkem zahrady. Umístění v dostatečné vzdálenosti od terasy zajistí, že na terase vytvoří tmu. Nemusí být příliš vysoké, stačí, aby odpovídaly výšce vašich postav.

  • Dřevěná mříž s hustým vzorkem

Dřevěná mřížkovaná zástěna působí na zahradě přirozeně a můžete ji využít i jako oporu pro popínavé rostliny. Vzhledem ke své konstrukci stále propouští světlo a hodí se tak do jakéhokoli prostoru a instalovat se dá rovnou na terase.

  • Zástěny z matného skla

Kouřové, mléčné nebo matné sklo vytvoří ideální pocit soukromí a zároveň propustí většinu světla. V tomto případě nejde o samostatně stojící prvek, ale je součástí plotu nebo jako stěny zastřešené terasy. Je proto potřeba počítat s vyššími náklady a stavebními pracemi.

  • PVC zástěny

Zástěny z umělé hmoty jsou poměrně odolné, lehké a dají se snadno přemístit i upravit na požadované rozměry. Jsou finančně málo náročné a seženete je v nejrůznějších provedeních a vzorech. Můžete si ji pořídit jako volně stojící nebo ji zavěsit přímo na plot.

  • Bambusové a rákosové rohože

Stačí-li vám zakrýt část plotu nebo chcete-li rychle a levně natáhnout zábranu přímo kolem terasy, jsou vhodné bambusové nebo rákosové rohože. Částečně propouští i světlo, ale dokonale zakryjí výhled na dění na vaší terase.

Vylepšete pergolu venkovními roletami nebo závěsy

Máte-li terasu i s pergolou, je nejsnadnějším řešením zastínit před nežádoucími pohledy rovnou ji. Finančně náročnějším řešením jsou venkovní rolety, které ale můžete podle potřeby snadno nastavit do různé polohy a zajistit si zároveň dostatek světla i soukromí. Příjemné prostředí si vytvoříte i díky venkovním závěsům, které vás kromě zvědavých očí ochrání i před UV zářením.

Květiny umístěte přímo na terase

Soukromí na terase zaručí i šikovně rozmístěné rostliny rovnou na terase. Pomocí květináčů vytvoříte zajímavé ohraničení terasy a kombinací různých rostlin dodáte prostoru dynamiku. Květináče by měly být velké, stabilní a pevné, aby vydržely střídání počasí. Samy o sobě zamezí nechtěným pohledům. Z rostlin můžete vyzkoušet japonský javor, který má červeně zbarvené listy a prospívá i v květináči nebo skimii, velmi hustě rostoucí keř. Pro stinné terasy vyzkoušejte bohyšku s velkými listy skvělými pro dobré zakrytí. K nejkošatějším patří palmy a kapradí, které se hodí pro pokrytí velké plochy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

RU


Související články