Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na výměnu balkónových dveří?

  

Výměnu balkonových dveří lze zvažovat z mnoha důvodů. Častým problémem, který vyžaduje tuto rekonstrukci je špatné těsnění, které z domu či bytu odvádí příliš mnoho tepla a způsobuje tak neúsporné zacházení s energií. V jiném případě lze vyměnit objekt za novější plastovou verzi, která bude působit esteticky a nahradí tak staré a okoukané materiály. V neposlední řadě se také může jednat o špatné minulé provedení, s tím související komplikace při používání a rozhodnutí tento prvek napravit.

Příprava rozměrů

Než se rozhodnete kompletně odstranit staré balkonové dveře, myslete na jejich dodatečné využití. Pozornost byste měli věnovat hlavně jejich rozměrům, které jsou rozhodující při koupi nových dveří. Řiďte se radou „pomalu a jistě“ a nedemolujte dveře dříve, než budete mít doma nový a náhradní kus. Pokud později v prodejně zjistíte, že podobné dveře nejsou na skladě, můžete skončit s dírou v bytě klidně na několik dní. Současně s hledáním dveří se můžete zaměřit také na koupi zárubně, kterou je taktéž možné vyměnit. Staré ocelové zárubně vlastní velké množství panelových domů, jejich odstranění s sebou nese spoustu komplikací, a proto zvažte, zda si přejete vyměnit pouze dveře nebo kompletně celé osazení, 

Odstranění starých balkónových dveří s kompletní výměnou zárubně

Na začátek celého procesu je nutné vysadit staré dveře. Chytněte je ze dvou stran a nadzdvihněte pár centimetrů. Tímto pohybem uvolníte panty a dveře lehce vysadíte. Poté zaměřte pozornost na rámy, jež je také třeba odstranit. K tomuto kroku přistupujte řádně vybaveni, protože špatným jednáním a nevhodnými nástroji můžete poničit fasádu či jiné části. Překlad funguje jako statický prvek, a tak se snažte zachovat ho v neporušeném stavu, abyste si ušetřili co nejvíce práce se zasazováním nových dveří.

Práci provádějte z bytu, nikoli z balkónové strany. K demontáži si připravte potřebnou pilu, páčidlo a nakonec nezapomínejte na všechny nezbytné ochranné pomůcky. Jestliže jsou vaše zárubně dřevěné či plastové, stačí použít základní variantu pily. Pokud máte tu čest s ocelovými rámy, použijte pilu přímo na kov.

Ochranné pomůcky

  • Rukavice
  • Brýle
  • Pevné boty
  • Pracovní oblečení

Postup demontáže zárubně

Pomocí pily nařízněte části zárubně, aby bylo páčení snazší. Po tomto procesu pomocí páčidla vyjměte části zárubně a dbejte zvýšené opatrnosti, abyste zbytečně nenarušili zdi okolo dveří. Jakmile odstraníte všechny zbytky rámu, zkontrolujte současný stav okolních zdí a překladu. Aby nebyla narušena statika a mohli jste přistoupit k zasazení nových dveří, opravte případné nedostatky.

Zasazení nových dveří

Pokud jste se ujistili, že jsou veškeré staré části dveří a rámů odstraněny, místo pro zasazení nových dveří je stabilní a pevné, můžete se vrhnout do poslední části, a tou je montáž.

Pro vytvoření nové zárubně lze využít služeb odborníků nebo se do procesu vrhnout sám. Nový rám odpovídající rozměry celému otvoru zasaďte do volného místa a připravte nové panty pro dveře. Před finální úpravou nezapomínejte na provedení těsnění průduchů mezi zárubní a otvorem. Tu proveďte pomocí montážní pěny a zamezte tak úniku tepla.

Myslete současně i na podlahu a zarovnejte ji do roviny, aby nečinila potíže při manipulaci s dveřmi. Následně zasaďte nové dveře do zárubně, a to i s ochrannou fólií, kterou není třeba dopředu snímat. Součástí balení bude také klika, kterou pomocí návodu ke konkrétním dveřím upevníte z obou stran. Ačkoli se jedná o balkónové dveře, někteří bydlí v přízemí a obávají se o svůj majetek. Své nové balkonové dveře můžete opatřit zámkem s různými druhy bezpečnosti. Pro nadprůměrnou ochranu zvolte firmy, které se montáží bezpečnostních zámků zabývají. Jestliže vám však stačí průměrná ochrana, můžete si zámek nainstalovat sami. Často bývá součástí balení, právě při koupi dveří.

Nakonec proveďte závěrečné práce a sejměte ochrannou folii. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články