Co je pavlač, lodžie a arkýř?

Víte, jak vypadá a k čemu slouží pavlač, čím se liší lodžie od balkonu a co vlastně je arkýř? Neoznačují náhodou zmiňována slova to samé? Ne, neoznačují! Jsou mezi nimi velké rozdíly. Pokud v těchto názvech máte zmatek i vy, dávejte pozor. V tomto článku vám přinášíme vysvětlení, co přesně se záhadnými pojmy skrývá. 

Pavlač - LodžieArkýř

Pavlač

Pavlač je ze jmenovaných stavebních prvku nejprostornější a účelově nejdůležitější. Architektonicky se jedná se o otevřený prostor s předsazenou konstrukci přečnívající před nosnou zeď. Z laického hlediska by se dalo říct, že je pavlač  „velký balkon společný všem lidem z domu", ale je to značně nepřesné pojmenování.

Pavlač je skutečně přístupna všem bytům či prostorům domu. Není ovšem jen pro parádu, sušení prádla nebo odpočinku. Slouží jako přístup do bytů. Nahrazuje společnou vnitřní chodbu, která v pavlačových domech chybí. 

Pavlačové domy se stavěly především na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století. Byly to domy nejnižší cenové kategorie. Byty v nich jsou malinké, často nepřesahovaly plochu 30m2. Tato malá rozloha ovšem zahrnuje pouze kuchyň a pokoj, nepočítá se sociálním zařízením. To bylo společné s několika dalšími byty, někdy dokonce byla jedna koupelna pro celé patro. Dnes společné sociální zařízení neodpovídá hygienickým požadavkům, a tak se pavlačové domy řeší trochu jinak.

Nemodernizuje se jen koupelna, rekonstrukce se týká také pavlačí. Skrz otevřenou pavlač přirozeně odchází příliš mnoho tepla. Proto se pavlače zasklívají, díky tomu jsou ekonomicky i ekologicky vyhovující. S pavlačovými domy se asi ještě dlouho bude pojit pověst špinavého místa, ale v dnešní době se již o žádnou hrůzu nejedná. 

Lodžie

Lodžie často bývá nesprávně pojmenovávána jako balkon. Ačkoliv se balkon i lodžie využívá ke stejným účelům, ze stavebního hlediska se jedná o dva úplně jiné prvky. Pojďme si to vysvětlit:

Balkon přečnívá přes nosnou zeď a obvykle nebývá zastřešený. Naproti tomu konstrukce lodžie ven nevystupuje. Lodžiová deska je pnuta mezi dvě podpory, ty pak lodžii chrání před větrem, deštěm i většímu slunečnímu záření. Lodžie je tedy na rozdíl od balkonu otevřena do exteriéru pouze z jedné strany. Byty s lodžiemi mají vyšší cenu než lodžie bez nich. 

Jelikož skrz lodžii odchází teplo, je ve zvyku ji zasklívat. Místo zábradlí se mnohdy staví nízká zeď. Tím v podstatě vznikne nová místnost, ve které může být úplně všechno, včetně koberce. Majitelé takové lodžie se nemusí bát, že by v ní něco navlhlo.

Arkýř

Arkýře se začaly v architektuře objevovat již kdysi dávno v antickém Řecku. Jedná se o takový uzavřený článek, který vyčnívá ven z průčelí budovy. Z prvků jmenovaných v tomto článku je nejmenší. Od místnosti, na kterou navazuje, není nijak oddělen. Rozšiřuje její prostory. Obvykle mívá okna, ze kterých mají obyvatelé domu lepší a širší výhled než z klasických oken.

Z tohoto důvodu se arkýře ve středověku využívaly k ochraně domů. Umožňovaly spatřit nepřítele o něco dříve, zahájit včasnou střelbu a lépe se ubránit. V arkýřích se budovaly i toalety. Vedle těchto praktických využití arkýř měl (a samozřejmě ještě stále má) také funkci estetickou. Domy jsou díky nim krásnější, nápaditější a více se odlišují od jiných. V dnešní době se už arkýře netěší tak velké oblibě, přesto se však někdy využívají i v dnešní moderní architektuře.

Čtení rozšiřuje obzory, o tom asi nikdo nepochybuje. Doufáme tedy, že vám je trochu rozšířil i tento článek. Až budete řešit stavbu či rekonstrukci domu, budete přesně vědět, co chcete a potřebujete. Do té doby můžete nové znalosti alespoň rozšiřovat mezi svými známými. Kdo ví, třeba se jim vaše nápověda bude hodit.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (4 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články