Co je impregnace a jak funguje?
Dřevu ani tolik nevadí, když zůstává vlhkost na povrchu, jako spíše, když pronikne dovnitř a tam podporuje hnilobné procesy a bujení plísní. Stejně tak hmyz vám na povrchu příliš neuškodí, když se nedostane do hloubky. Právě tomu může pomoci impregnace. Dřevo natřete a namoříte chemickými látkami, které mají fungicidní i insekticidní účinek. Stejně tak tím, že pronikne až do hlubších vrstev dřeva, nechrání jen povrch, ale i jeho dutiny. Jak bude samotná impregnace účinná, to záleží samozřejmě na kvalitě přípravu i na zvolené metodě (nejčastěji budete řešit rozdíl tlaková x beztlaková), do velké míry to ale můžete ovlivnit i kvalitou vlastní práce.
Správná impregnace má svá pravidla
Pro maximální účinnost impregnace je potřeba dodržet základní pravidla práce se dřevem. Pro začátek je potřeba dřevo ještě upravit, aby bylo pronikání impregnace co nejlepší a dostala se až do hloubky.
- Dřevo musí být dokonale suché, pokud vám navlhlo, s impregnací budete muset počkat.
- Povrch dřeva je potřeba obrousit, buďto ocelovým kartáčem nebo smirkovým papírem, a zbavit ho takto hrubých nerovností nebo nečistot. Brousíme vždy po směru vláken, aby na povrchu nevznikaly hrany.
- Prach vzniklý broušením je potřeba omést a dřevo důkladně nasucho očistit.
Aby byla zajištěna maximální účinnost impregnace, měli byste si hlídat i podmínky, za jakých budete se dřevem pracovat. Vlhkost vzduchu by neměla překročit 70 % a teplota by se měla pohybovat v optimu 20 až 25 °C. Pamatujte, že při nízké teplotě nátěr špatně schne, při příliš vysoké pak naopak zasychá rychleji, než natíráte a vrstva tedy není rovnoměrná. Stejně tak byste neměli natírat při větru nebo v případě, že se v okolí práší, aby se nečistoty na impregnaci nezachytily.
Správné natírání vyžaduje trochu praxe
Začněte tím, že pokud je to potřeba, impregnaci si vhodně naředíte. Při natírání je pak potřeba postupovat opatrně a nespěchat. Vždy natírejte po směru vláken, dbejte na to, abyste vybrali štětec, který nepelichá. Jakmile natřete dřevo první vrstvou, nechte nátěr zaschnout a pak teprve přidejte další vrstvu. Navíc se doporučuje, kvůli lepšímu přilnutí, každý nátěr lehce přebrousit jemným brusným papírem. Nezapomínejte, že nátěr je potřeba ze všech stran, tedy i zdola nebo speciálně na hranách. Chcete-li natírat třeba desky na podlahu, naimpregnujte je ještě předtím, než je položíte. Impregnace pak nejen, že chrání, ale například také zvyšuje savost a přilnavost materiálu, díky čemuž na dřevě výrazně lépe drží každá další vrstva nátěru.
Další rady, jak zvýšit životnost dřeva
Impregnace sama o sobě zajišťuje účinnou ochranu dřeva proti biodegradaci. Sama o sobě může zajistit životnost i na více než dvacet let. Stačí jen dřevo pravidelně kontrolovat a impregnaci nebo nátěr obnovovat, bude-li to potřeba. Ovšem existují i další způsoby, jak lze dřevo chránit. Jeho životnost může výrazně zvýšit i takzvaná pasivní ochrana:
- Umístění dřeva do prostor, kde k němu nepronikne voda (typicky třeba pod střechu). V případě dřevěných obkladů pomůže třeba dostatečný přesah střechy.
- V okolí plotu, nebo třeba dřevěného obkladu se doporučuje umístit štěrkový pás namísto betonu nebo vegetace. Štěrk neodráží kapky vody a ty se nemůžou držet ani na stéblech trávy, odkud by na dřevo stekly.
- Obklady a podobné věci řešte vždy tak, aby nemohla voda v žádném případě natéct do spár.
Na závěr už zbývá poslední věc – pamatujte, že impregnace ani správná konstrukce nezajistí dřevu životnost navěky. Impregnaci i lazurový nebo lakový nátěr je třeba pravidelně obnovovat. I kdyby se vám ale podařilo dosáhnout životnosti dřeva „jen“ zmíněných 25 let, je to velmi pěkné.