Pořídit si plastové dveře sice znamená, že s nimi nebudete mít takovou starost jako například s masivem, nicméně svou údržbu potřebují i ony. Čas od času je musíte seřídit. Jaký je správný postup?
Pořídit si plastové dveře sice znamená, že s nimi nebudete mít takovou starost jako například s masivem, nicméně svou údržbu potřebují i ony. Čas od času je musíte seřídit. Jaký je správný postup?
Plastové dveře trpí na dilataci, to znamená, že v zimě se nebudou dovírat, naopak v letním období mohou mít sklon drhnout. Děje se to typicky barevnému provedení, které napodobuje dřevo, bílá totiž tolik nepřitahuje sluneční paprsky. Vliv mají na dveře jednak teplotní výkyvy, díky nimž materiál „pracuje“, a jednak i to, že se s dveřmi manipuluje, a tím následně dojde k uvolnění spojů. Což je problematické zejména u těch o větších rozměrech, třeba balkonových.
Pozor, s reklamací v takovém případě neuspějete, neboť se nejedná o vadu, ale o přirozenou vlastnost materiálu. Byť některé dveře mají k tomuto nežádoucímu jevu větší sklony, neboť plast neobsahuje tak vysoký podíl stabilizátorů.
Pokud zjistíte, že jdou dveře obtížně zamknout, nejprve zkuste zkontrolovat všechny pohyblivé části. Může být zapotřebí je promazat, například strojním olejem. Na tuto součásti údržby dveří nezapomínejte, je vhodné provádět ji pravidelně, přibližně jednou do roka.
Jestliže se ovšem promazáním nic nezmění, bude nezbytné dveře doseřídit. Seřizování není obtížné a lze jej zvládnout i svépomocí, rozhodně si na něj tudíž nemusíte zvát odbornou firmu. Vybaveni byste měli být imbusovým klíčem, zpravidla to bývá ten číslo 4.
Seřídit musíme výškové i stranové nastavení a stejně tak bychom měli seřizovat přítlak. U výškového seřízení je nutné seřídit horní pant a následně spodní. U obou to proveďte rovnoměrně a vyvarujte se též seřizování pantu pouze jediného. Postačí tak učinit jednoduchým otáčením imbusu. Je potřeba zajistit, aby křídlo těsnilo a aby se současně dala dobře zavřít klika. Je tedy možné, že si s dveřmi budete muset chvíli „vyhrát“, než se vám je podaří usadit do optimální pozice. Vůle na seřízení činí +/-5 mm, u přítlaku je to pak méně, v rozsahu +/-2 mm.
Pamatovat je dobré i na seřízení dveřního samozavírače. Ten bývá na počátku nastaven do středové polohy, nicméně také on podléhá vlivu změn teplot. Pro zachování správné funkce je rovněž dobré nezapomínat ani na jeho pravidelné promazávání.
Závěrem ještě upozornění: Při seřizování dveří s nimi zacházejte s citem. Je to zejména kvůli jejich snadnému zamykání. Může se vám totiž stát, že právě vaše dveře jsou ty s tzv. vícebodovým zamykáním. To funguje na principu zapadnutí trnů do kovových výlisků. Pokud se ovšem trny vychýlí vaším nešetrným zásahem ze svých vymezených drah, prakticky to bude znamenat, že vám půjde velmi špatně otáčet klíčem v zámku.