Jak dokonale odstranit plíseň ze zdí?

Objevila se u vás doma „dekorace”, kterou jste si rozhodně dobrovolně nevybrali? Plíseň! Kde se bere, proč a jak se jí tedy co nejefektivněji zbavit?

Co jsou to plísně a proč byste je měli hodně rychle z domu vyprovodit?

Jde o označení skupiny mikroskopických hub, které se projevují charakteristickým povlakem (myceliem - zdroj wikipedie), buď bílým nebo i barevným, Našli byste je nejen u sebe doma, ale také ve volné přírodě. Nejvíce rády mají období od jara do podzimu, ve vašem domě či bytě se jim ovšem může skvěle dařit celoročně.

To byste jim nicméně měli hodně rychle překazit. Proč? Při svém růstu vytvářejí rozmnožovací orgány a z těch uvolní částice zvané spory. Těmi umí celkem kvalitně zamořit vzduch. A posléze způsobit plejádu zdravotních obtíží, jako jsou ty dýchací v podobě astmatu nebo i alergií.

Kde se plísně berou a jak proti nim zakročit preventivně?

Někdy tkví příčina v chybě, kterou lze s větší či menší námahou napravit. Problém může být v nezateplené střeše, zkontrolovat byste měli radiátor, zda z něj neteče voda a rovněž zvažte výměnu oken za ta, která lépe těsní, sami si můžete pomoci i tak, že se naučíte nestavět nábytek těsně ke zdi, aby mohla „dýchat”. Stavební úpravy v podobě venkovní tepelné izolace, případně i obnovení izolace proti zemní vlhkosti, už možná nebudou čekat ani tak vás, jako je svěříte odborníkům.

Vysoká vlhkost vzduchu je ideálním prostředím pro plísně, můžou se pak objevit prakticky kdekoli, na tapetách, stejně jako na podlaze. Chcete-li svoje bydlení od této „ozdoby” uchránit, tak by se vlhkost v bytě neměla dostat nad hranici šedesáti procent.

Mohlo by Vás zajímat: Moderní klimatizace | Čističky vzduchu | Přípravky na odstraňování plísní

Boj s plísní

Jak toho docílit? Topte, ale to rozhodně neznamená, že je potřeba si z domova udělat saunu, je nutné také větrat. Když dokonáte svoje tažení proti plísním ještě tím, že vzduch bude mít možnost neustále proudit, moc hezky se jim u vás žít nebude. Nemáte-li tuto možnost, můžete větrání zkusit do určité míry nahradit speciálními vysoušeči vzduchu a odvlhčovači, buď tzv. kondenzačními nebo absorpčními. Co když ale nemůžete neustále doma vyrábět průvan a vlhkost se vám žádnými prostředky na požadované hodnoty srazit nedaří?

Invaze plísní v bytě, co dál?

Plísně už se v bytě objevily, jak si poradit tentokrát? První pomocí, celkem levnou, rychlou a účinnou jsou tzv. biocidní přípravky, klasickým zástupcem je Savo. Většina z nich má rozprašovač, takže plíseň „schytá” docela přesný zásah, můžete ho v případě potřeby samozřejmě i zopakovat. Dejte si ovšem pozor na to, aby neulpěly jinde, nevratně si jimi zničíte bytové textilie i kování oken (při velmi častém používání)! Na malbu Savo a jemu podobné preparáty podobný destruktivní účinek nemají.

Jinou možností jsou fungicidy, ty jsou na bázi oxychloridu mědi, kterými lze také ošetřit napadená místa. Při manipulaci s nimi byste vždy měli dbát na důkladné větrání, po aplikaci nechte místo zaschnout.

Existují i varianty bezchlórové, které se používají tak, že je aplikujete na zasaženou část zdi a následně plíseň mechanicky odstraníte. Pozor, nikdy tento krok neprovádějte za sucha, namočte kartáč nebo hadr do prostředku. Jinak byste napomohli nežádoucímu šíření výtrusů do prostoru. Celý postup můžete provést znovu, jestliže se vám hned napoprvé nepovedlo s plísní zatočit.

Pokud to nezabralo, čeká vás oškrábání staré omítky a nanesení nové, nezapomeňte na penetraci. Než tak učiníte, opět přímo do ní přimíchejte biocid.

Každopádně je zásadní se plísní zbavit, v dalším kroku lze opatřit zdi nátěrem v podobě speciálních barev s fungistatickým účinkem, jež jim poněkud zkomplikují návrat.

Podařilo-li se vám na záškodníka přijít ve fázi počáteční, kdy škody ještě nejsou tak výrazné, pomoct vám v boji může i obyčejný ocet.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články