Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se dá odstranit plíseň ze zdi?

  

Této mikroskopické houbě se daří všude tam, kde je vlhko a teplo. Jenomže podle plísní na potravinách v lednici zjistíme, že se úspěšně množí i při teplotách nižších, kolem 10˚C. Tím pádem se lavinovitě šíří také ve vlhkých a nevytápěných prostorách, na zdech neobývaných domů, bytů, sklepů. Je ale dobré znát, že vysoká koncentrace plísní kolem nás je zdraví ohrožující. Jak se jí bránit? Jak s ní zatočit?

Ohroženou skupinou jsou alergici - S určitostí lze konstatovat, že v takovém prostředí může člověk onemocnět alergiemi, astma bronchiale a infekční onemocnění nevyjímaje. Zjednodušeně řečeno – organismus nemocného s alergií je mnohem náchylnější a vnímavější k různým onemocněním, což může znamenat horší či komplikovaný průběh choroby. Plísně jsou však i jinak ohrožujícím elementem pro zdraví člověka a je třeba jim předcházet, respektive jim účinně zabraňovat v jejich vzniku a množení.

K úplnému odstranění je třeba znát příčiny vzniku plísni na zdech

Po bližším prozkoumání situace v interiéru či exteriéru lze docela přesně určit příčinu vzniku plísní, které vznikají všude tam, kde je voda a vlhkost.

  • Vnější příčiny – voda vniká do budov prasklinami ve zdivu, špatnou izolací, při záplavách a deštích
  • Vnitřní příčiny – důvodem bývá zpravidla špatně provedená tepelná izolace nebo její absence, vnitřní kondenzace vody
  • Vlhkost z mechanicky poškozených konstrukcí – poškozený či netěsnící vodovodní systém, prasklé odpady, potrubí aj.

Plíseň na zdiJak může vypadat plíseň na zdi (Autor Thomas Anderson CC)

Možná řešení, jak plísně odstranit

Účinné prostředky a akce, které nás zbaví nežádoucího nepřítele, jsou různorodého charakteru a je třeba je vyzkoušet. Může se totiž stát, že v různém prostředí s různými vlivy bude fungovat právě jiný charakteristický způsob, lišící se účinkem či použitím od ostatních. Aspektů, kdy je ten který z nich vhodné použít, je vícero a jsou ponechány na zvážení uživatelů. Mezi nejznámější a nejdostupnější možnosti a prostředky patří:

  • správné větrání a vysoušení interiérů za pomocí teplometů, vysoušečů, odvlhčovačů
  • zabraňování vzniku dalších plísní (stop sušení prádla v bytě, sprchování bez odvětrání, vaření bez použití odsavačů par atd.)
  • využití dezinfekčních látek jako je SAVO, DERON  a jiné chemické přípravky proti plísním a dřevokazným houbám v domácím prostředí 
  • termoizolační a antikondenzační nátěry s dlouhodobým účinkem
  • solární ohřívače vzduchu, díky nimž je zajištěno adekvátní větrání, odvlhčování a temperování prostor, na výběr je několik modelů a typů
  • využití tzv. „chytré houby“ proti plísni na zdech i v prostorách s potravinovým zbožím, bez úniku chemických a dráždivých látek, s dlouhodobým účinkem
  • modernizované stěnové topení, které zabraňuje kondenzaci vody na stěnách a vytváří příjemné sálavé teplo v interiéru (suché a teplé zdi zabraňují výskytu a šíření plísní)
  • vysušování a likvidace pomocí mikrovlnné technologie, jeden z nejrychlejších a bezpečných způsobů odvlhčení, bez poškození materiálové struktury
  • úplné odstranění napadené omítky – vytvoření nové omítky speciální, protiplísňové (druhy omítek, omítky cemix)
  • za pomocí elektroosmózy – elektrofyzikální bezelektrodové odvlhčování zdiva se speciálními přístroji ( funkčnost, životnost a záruka výhodou)
  • odborná aplikace způsobem vybraným dle konkrétních parametrů a specifik, po konzultaci s profesionální firmou, např. formou sanace plísní

Účinně a profesionálně

Stop všem nežádoucím plísním lze učinit jednoduše za pomocí konstruktivních opatření a stavebních úprav, které provádějí profesionální a zkušené firmy, zabývající se injektážemi zdiva, sanací omítek, podřezáním zdiva strojní pilou, řezání diamantem, dále za pomocí chrom niklových desek, které jsou zaráženy do zdiva (vysoká, neomezená záruka po celou dobu trvání). Nevíte, který z výše uvedených způsobů pomůže právě vám? V první řadě volte odborné posouzení stavu vašeho objektu a doporučení specifického postupu. Jedině tak se zbavíte plísně jednou provždy!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (8 hlasů)





Související články