Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Nápady jak přepažit pokoj?

  

1) Pevné přepažení

Volně stojící stěna v prostoru

Ta vám hlavně pomůže ozvláštnit místnost a vytvořit další stěnu, o kterou můžete opřít třeba pohovku. Pro odlehčení nebo další úložný prostor vytvořte výklenek. Vhodným materiálem je například překližka.

Zabudovaná stěna

Materiál a postupy volte podle toho, zda chcete postavit zeď trvale (tvárnice, cihly) nebo dočasně (příčky), ale také podle požadavků na odhlučnění a další. Nejlepší je tyto stavební úpravy konzultovat s odborníkem nebo si je od něj rovnou nechat udělat.

2) Dočasné přepažení

Tímto způsobem umisťujete přepažení sice napevno, ale nepotřebujete kvůli tomu dělat žádné zásadní stavební úpravy. Zároveň tu existuje nepřeberně možností.

Dekorační zástěny

  • s prvky navíc ke stěně můžete přidat různé police, i ve výšce a šířce běžného stolu nebo barového pultu, a ušetřit tak další místo

  • proti průvanu máte-li ve velké místnosti problémy s průvanem, využijte skleněnou stěnu (nebo třeba staré francouzské okno), barevné nebo vitrážové sklo navíc v kombinaci se slunečními paprsky dodá místnosti novou atmosféru

  • zdroj osvětlení vám pomůže vyřešit nedostatek místa, kdy buď do stěny můžete umístit osvětlení (například do papírové), nebo vytvořit oddělení pomocí několika závěsných svítidel

  • umělecká díla jako zástěna poslouží i různé obrazy nebo další umělecká díla

Závěsy

Podle charakteru místnosti volte i materiál a barevnost, například pro oddělení spacího prostoru se hodí tmavší a plnější látky, ve společenských nebo menších místnostech lépe vyniknou světlé, transparentní a vzdušné materiály. Nemusíte použít pouze látky, ale i různé kombinace materiálů, provázků a dalších.

3) Úložné prostory

Toto řešení je velmi efektivní pro malé prostory, kdy vám zároveň poskytne ukládací prostor i předěl místnosti. Nechcete-li získat pocit úplného zablokování pokoje, zvolte takový nábytek, který se buď nedotýká stěn nebo stropu.

  • Volně stojící

Vhodné jsou knihovny, sestava komod nebo různých polic, a pokud mají otevřené zadní stěny, dokáží propustit dostatek světla. Vzdušně působí i kombinace uzavřených skříněk nebo šuplíků s otevřenými policemi – jejich kombinace záleží na vašich potřebách i vkusu, můžete je umístit na přeskáčku, diagonálně nebo třeba uzavřené vespod a otevřené nahoře.

  • Zabudované

Naopak jestli chcete, aby stěna vypadala jako vestavěná, můžete ji orámovat pomocí lišt a sloupků.

  • Vznášející se“ šatník

Praktické řešení pro menší prostory, kdy pomocí tyče umístěné v místě předělu vytvoříte „vznášející se“ šatník – na tyč jednoduše zavěsíte vaše oblečení na ramínkách.

Paravány

Ty se vám budou hodit, pokud potřebujete rychlé a skladné zastínění nebo oddělení různých částí místnosti. Díky tomu, že se dají složit, vám zaberou minimum místa.

Květinová stěna

Jednoduchého oddělení jednotlivých částí místnosti dosáhnete i pomocí stěny z pokojových rostlin. Jejich umístění záleží na vaší fantazii, pomoci si můžete menší knihovnou, stojany nebo sloupky, okolo kterých se mohou rostliny vinout (vhodný k tomu je šplhavý fíkus, břečťan, Fatshedera, mučenka nebo filodendron).

4) Pohyblivé přepažení

Posuvné dveře

Rozdělené, zasouvající se do zdi nebo skryté, posuvné dveře nabízí mnoho variant pro strukturování pokoje. Kromě vizuálního oddělení jsou zcela schopné izolovat hluk, zvuky i pachy. Výběr materiálu i dekoru je neomezený.

Látkové posuvné stěny

Vertikální látkové žaluzie nebo japonské stěny – záleží na vašem vkusu, oboje funguje stejně dobře, vertikální žaluzie navíc propouští tolik světla, kolik aktuálně potřebujete a japonské stěny seženete ve velkém množství vzorů.

5) Vizuální přepažení

  • Tapety

Můžete je použít jako vizuální signál pro konec jednoho pokoje a začátku druhého, zároveň vám do interiéru pomůže vnést aktuální trendy. Výhodou tapet je možnost jakéhokoli potisku, kombinace vzorů i barev, které byste výmalbou dosahovali jen složitě.

  • Rozmístěním nábytku

Místnost můžete opticky přepažit i správným rozdělením nábytku, což se hodí především pro velké místnosti. Vytvořte dvě nebo více intimních uspořádání nábytku, jako když ve velkých obývacích místnostech dáte před krb pohovku s křesly a další pár křesel a nějaký pěkný stolek s ubrusem před okna.

  • Různými druhy podlahy

Další možností je využití různých druhů materiálů podlah. Například v jedné místnosti použijte koberec pro označení obývací a dlažbu nebo parkety pro označení jídelní části pokoje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články