Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak se zbavit plísně ve verandě?

  

Každá domácnost jistě ví, o čem je řeč... Nepříjemné černé skvrny uvnitř domu. Zvláště přístupová místnost do domu (=veranda), je příkladem vypsaným jako z knihy pro dobré podmínky tvorby plísně.

Ať už máme starý nebo nový dům či byt, na tom vlastně nezáleží. Zčernalé rohy a chlupaté zdi se mohou objevit v jakkoliv starém obydlí. Plíseň vzniká velkou vlhkostí vzduchu v místnosti, prvními příznaky mohou být orosená okna a špatně dýchatelný vzduch. Mimojiné vlhkost vzduchu podporují i moderní a kvalitní okna, která vlhkost uvnitř drží.

Jak předejít vlhkosti a následné plísni?

Vzhledem k tomu, že do verandy přijdeme z venku, kde se střídá neustále počasí, vlhkosti se zrovna v této místnosti většinou nevyhneme. Můžeme však určitými podmínkami alespoň trochu vlhkosti a následným plísním předejít..

  • Pořízení vlhkoměru - V obchodě nebo na e-shopech jsme schopni sehnat vlhkoměr v rozmezí 150 - 1 000 Kč podle našich požadavků, který se většinou prodává spolu s klasickým teploměrem. Hodnoty se uvádí v procentech, kdy vlhkost vzduchu by neměla klesnout ani přesáhnout hodnotu 45-60%. V případě, že hodnoty spočívají u spodní hranice, může se nám špatně dýchat a suchý vzduch nám dráždí sliznice. Zatímco vysoké hodnoty, ukazující vlhkoměr, naznačují možný vznik plísně. V případě, že hodnoty jsou ideální a plíseň se z vesela tvoří dál, není jiná možnost, než povolat odborníky, kteří jsou schopni změřit materiál, z kterého je dům postaven a určit tak vlhkost zdí, betonu, trámů atd.
  • Topení - I přesto, že si mnozí z nás řeknou, že topit zrovna ve verandě, kde se maximálně oblékneme nebo svlékneme z kabátu a obstaráme si obuv, je naprosto zbytečné. Opak je pravdou. I přes trochu vyšší náklady na topení, má pravidelně vytopená místnost nižší riziko vzniku plísně.
  • Větrání - Základem je větrání, a to i v zimě, kdy venku útočí nepříjemné mrazíky. Byť jen krátce nebo minimálně na mikroventilaci... Nejideálnější je zajistit průvan, takže alespoň na chvilku nechat otevřená okna i vchodové dveře. Také se jednou týdně doporučuje dát vlhkosti tzv. šok, a to tak, že se místnost vytopí na maximum a pak se v rychlosti provětrá průvanem.
  • Pravidelná kontrola rizikových míst - Mezi tzv. riziková místa patří rohy, stěny za nábytkem, místa kolem oken a vchodových dveří nebo ve spárách.
  • Pryč s odpadky - Pro někoho absolutní tabu, pro někoho zvyk. V kuchyni nám přetéká koš, proto si ho připravíme do předsíně, abychom na něj nezapomněli a vynesli ho do popelnice. Málokdo si však uvědomí, že i v odpadkovém koši, se drží neskutečné množství vlhkosti, která nám proudí do vzduchu poměrně velkou rychlostí.
  • Nábytek dále od stěny - Minimálně 5 cm dát nábytek od stěny, aby za něj mohl proudit čerstvý vzduch.
  • Zateplení stropu verandy - Výbornou pomocí proti plísni, je zateplení stropu verandy. Nejen, že nebude ve verandě taková zima, ale plíseň bude mít minimální šanci.
  • Při malování stěn přidat fungicidní roztok do barvy - Jinak řečeno také protiplísňový roztok, popř. si lze zakoupit barvu již s takovým obsahem.
  • Nepřelévat rostliny - Každou místnost v domě obohatí živá rostlina. Někdo na jaře i rostliny z venku schovává do verandy před deštěm a větrem. Není to až tak na škodu, pokud rostliny nebudeme přelévat a v hlíně nebude zůstávat zbytečné množství vody, které jde do vzduchu.

Když už plíseň vznikne

Někdy, i když se snažíme sebevíce, se plísni nemusíme ubránit. V takovém případě máme možnosti, jak se jí pokusit zbavit sami před tím, než si povoláme opět odborníky.

  1. odstranění pomocí chemických přípravků z drogerie (např. Savo)
  2. odstranění pomocí pohlcovače vlhkosti s tabletami nebo sáčky (Tablety nebo sáčky nasají vodu ze vzduchu, která odkape do nádržky, takže máme perfektní přehled o tom, kolik vlhkosti přibližně v bytě máme.)
  3. odstranění pomocí elektrického odvlhčovače

Mějme na paměti důležité pravidlo, abychom nikdy před tím, neodstraňovali plíseň mechanicky, jinak se dostane do vzduchu a bude se šířit pořád dále.

V případě, že jsme již vyzkoušeli vše a plísní naše veranda či jiná místnost domu stále trpí, nesmíme zapomenout na kontrolu střechy, zda nám nezatéká do domu a nechat si zkontrolovat zateplení, zda nevznikla reklamační závada.

Nejen, že plíseň nevypadá zrovna pěkně pro nás a naše návštěvy, ale také díky ní můžeme trpět různými problémy až alergií. Příznaky jsou většinou boleti hlavy, ucpaný nos, kašel a pálení očí bez příčiny...

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)





Související články