Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vylepšit koupelnu bez bourání?

  

Koupelnu můžete vylepšit, i pokud není její zařízení poškozené nebo prostě nemůžete bourat. Záleží jen na tom, jak moc chcete investovat a kolik času se chcete úpravám věnovat. Všechny možnosti, jak si koupelnu bez bourání vylepšit, zvládnete svépomocí.

Přidání dekorací a umění

Nejjednodušší způsob je přidat dekorace a umění. Míra změny závisí na velikosti a barvách, takže můžete dekorace postupně přidávat a zkoušet, jaká změna bude nejpříjemnější. Můžete pracovat i s těmito prvky:

 • Květiny: některé rostliny skvěle prospívají ve větší vlhkosti, která je právě v koupelně. Nemáte-li dostatek světla, vyberte umělé. Zajímavě vypadají zavěšené, ať už ze stropu nebo na háčku na ručník.
 • Svíčky a difuzéry: jejich okrasné provedení umí podtrhnout romantický i moderní styl koupelny. Navíc jsou funkční a perfektně doplní relaxační vanu.
 • Obrazy a plakáty: využijete hlavně v případě, kdy chcete odpoutat pozornost od jiných výrazných prvků nebo větších ploch. Třeba v případě, kdy se vám nelíbí kachličky, ale nechcete je nijak měnit. Na obraze nebo plakátu by se v menší míře měla barva kachliček objevit, abyste je s koupelnou propojili. Zároveň by na něm měla být nějaká další, výraznější barva.

Výměna a obnova světel

Dostatečné osvětlení je v koupelně důležité nejen kvůli bezpečnosti, ale dokáže podtrhnout její vzhled. Zamyslete se, jestli je vaše koupelna dostatečně osvětlená nebo tu máte tmavé rohy. I ve sprše nebo nad vanou by mělo být dost světla. Poté se můžete věnovat vylepšení samotných svítidel:

 • Výměna za nové: nová svítidla jsou nejsnadnější možností pro rychlou proměnu místnosti, jen musíte vybrat podobně velká nebo počítat s výmalbou místa po těch původních, která nová nezakryjí.
 • Renovace původních svítidel: kovové části můžete znovu přetřít a obměnit se dají i stínidla, když třeba na světlo nad zrcadlo seženete stínidlo s odpovídajícím upevněním.
 • Přidání dalšího svítidla: abyste nemuseli nic bourat, je možné například pomocí lampičky se zapojením do zásuvky. Abyste schovali nevzhledné kabely, je dobré ji umístit tak, abyste co největší část kabelu schovali ve skříňce a lampičku zavěsit přímo na ni.

Vylepšení novou vodovodní baterií a novými úchytkami

Vodovodní baterie ztrácí časem na funkčnosti i svém vzhledu. Nejvíc to jde hlavně poznat, pokud máte tvrdou vodu a lesklý povrch baterie. Výměna za modernější provedení proto vylepší koupelnu na první pohled. Myslete na to, že v tomto případě je potřeba si všechno dobře přeměřit. Anebo si rovnou vzít odmontovanou baterii s sebou do obchodu, abyste si vybrali co nejpřesnější upevnění ke zdi a nemuseli znovu vrtat do kachliček. Stejnou službu udělá i výměna úchytek na skříňkách.

Nový nátěr pro stěny i nábytek

Velkou změnu můžete ve své koupelně udělat pomocí nátěrů nejrůznějších ploch. Kromě vymalování stěn můžete natřít i další plochy. V tomto případě je nejdůležitější příprava podkladu, aby nová barva dobře a dlouho držela.  I když si budete všechny nátěry dělat sami, při jejich výběru je lepší se poradit s odborníkem. Vybere vám barvy i podklady přesně podle podmínek, které ve vaší koupelně máte. Počítejte ale s tím, že tato renovace patří k časově náročnějším.

Nábytek

Skříňky a poličky jsou dost výraznou součástí koupelny, proto po jejich renovaci působí koupelna nově a upraveně. Před aplikací jakýchkoli nátěrů se snažte očistit a zarovnat podklad, co nejvíc to je možné:

 • dřevěný materiál obruste, pro dřevotřísku s folií je lepší nalepit novou,
 • povrch důkladně odmastěte,
 • pro větší odolnost použijte několik vrstev barvy nebo i vrchní lak.

Obklady

Natřít můžete i staré obkladačky. Nejlépe to jde s rovnými kachličkami bez reliéfního zdobení. Pro co nejlepší výsledek nepodceňujte dobrou přípravu:

 • odneste všechny skříně a odmontujte všechno, co jde snadno sundat, zbytek zakryjte,
 • obklady musíte pořádně vyčistit a odmastit,
 • pro co nejjednodušší nátěr si můžete vybrat například barvu na bázi alkydové pryskyřice, pod kterou nemusíte dávat podkladový nátěr,
 • podle pokynů na barvě nechte povrch před opakovaným nátěrem vyschnout,
 • práci usnadní vhodné nástroje, hlavně malířský váleček (pěnový nebo s krátkým chlupem).

Vrtání do kachliček a bourání nahradí přísavky se samolepkami

Pro přidání háčků a poliček nebo nového obložení nemusíte vůbec vrtat, když využijete přilepení nebo přisátí. Bez vrtání můžete připevnit háčky i věšáky na ručníky a nejrůznější poličky. Ty jsou opatřené buď přísavkami s vakuovým zámkem, nebo velmi silným lepidlem. Takovéto pomůcky udrží až několik kilogramů.

Nevzhledné kachličky nebo stěny bez pořádné ochrany před vodou můžete polepit samolepicími foliemi. Jsou odolné i proti hodně teplé vodě a kromě imitace skutečných kachliček si můžete vybírat i mezi moderním provedením koupelnového obložení, jako je kamenná stěna nebo mozaikové vzory.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články