Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udělat odvětrání koupelny? - ventilátory

  

Při zařizování koupelen je většinou hlavním tématem výběr barvy, dlaždic, typ baterií, estetických prvků, doplňků apod. Často se zapomíná na nejdůležitější věc – ventilaci, a to právě v takových případech, kdy si koupelnu navrhujete sami. Koupelna je místnost, která patří mezi nejpopulárnější a nejpoužívanější část bytu. Vždyť základní hygienické potřeby jsou na denním pořádku.

Odvětrání koupelny

Velice důležitý faktor, co se technické stránky místnosti týká, je vodě nepropustnost a dobré odvětrání. V koupelně se nám odpařuje teplá voda a sráží se na studených místech. Když se nebudeme touto vlhkostí zabývat a necháme jí delší dobu působit a včas jí neodvětráme, překvapí vás v blízké době nepříjemná plíseň.

Existuje přirozené odvětrání koupelny a větrání pomocí ventilátoru. Přirozeným odvětráním máme na mysli otevření okna, průduchy nebo otevřením dveří do místnosti. Tématem tohoto článku jsou elektrické ventilátory. Věnujme jim samostatnou kapitolu.

Elektrické ventilátory

Při instalaci ventilátorů do koupelny je nutné dodržovat jejich bezpečné umístění. Musíme myslet na to, že se jedná o elektrické zařízení. Každý ventilátor má určeno IP – elektrické krytí, kdy podle hodnot můžete ventilátor umístit do stanovených zón v koupelně. Výběr správného ventilátoru je důležitý a ne každý se v nich hned vyzná. Při výběru musíte zvolit správný průtok vzduchu. Vyzkoušejte výpočet ventilátoru zadáním rozměrů místností, volbou místnosti (koupelna, ale můžete zvolit i jinou místnost) a zjistíte doporučený průtok vzduchu ventilátorem pro daný objem místnosti.

Na českém trhu existuje celá řada typů ventilátorů. Patří mezi ně např. ventilátory s časovým doběhem. Stačí si nastavit ventilátor podle potřeby a větrat tak, jak budete chtít. Dalším typem jsou bez časového doběhu, které se hodí pro odsávání přes stěnu. Přední štít ventilátoru si můžete zvolit zaoblený nebo klasický rovný. Co určitě u tohoto typu ventilátoru oceníte je jejich snadná údržba a ničím nerušený design.

Ventilátory s čidlem vlhkosti (s hygrostatem) se spouští sami na základě vámi stanovené úrovně vzdušné vlhkosti v místnosti. Některé typy mají i časový doběh, který z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit.

Plně automatické ventilátory oceníte díky jejich tichému chodu a vysokou účinností. Ventilátory jsou určeny po skryté elektrické zapojení ve stropě nebo ve stěně.

Designové typy ventilátorů se postarají o celkový vzhled místnosti. Vybírat můžete z různých tvarů a barevných krytů, které snadno vyjmete, omyjete od prachu a opět vložíte. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (6 hlasů)

Související články