Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Poškozené umyvadlo - jak ho opravit?

  

Keramika je materiálem, který je v koupelně jen špatně nahraditelným. Jeho tvrdost, odolnost i absolutní netečnost vůči vodě ji k tomu přímo předurčuje. Kromě všech těchto skvělých vlastností má ale jednu, která již tak skvělá není: keramika je křehká. Není proto tak těžké jí poškodit pádem nějakého těžkého předmětu jako je lahvička s parfémem, těžký fén na vlasy apod. Pokud se taková nehoda stane, jde umyvadlo nějak opravit?

Prevence především

Hned na úvod je na míst zmínit, že oprava poškozeného umyvadla je opravdu obtížná. Za určitých podmínek umyvadlo opravit lze a metody existují. Je ale jasné, že nejjednodušší je dávat si pozor, aby k poškození umyvadla vůbec nedošlo. Cestou k tomu je opatrnost a také snaha nevyužívat umyvadlo k čištění těžkých nebo ostrých předmětů apod. Pro takové činnosti si raději najděte jiné místo. Těch několik kroků navíc nebo trochu obtížnější mytí za poškozené umyvadlo opravdu nestojí.

Když už k poškození dojde

K tomu, aby bylo možné vůbec uvažovat o opravě poškozené keramické glazury je třeba, aby šlo o poškození malé, tedy o rýhy, vrypy nebo malé odštípnutí (rozhodně ne větší než několik málo milimetrů). Pokud se vám „podařilo“ odštípnout větší kus nebo umyvadlo dokonce prasklo, je konec a nezbyde vám nic jiného než vyrazit pro nové.

Opravy malých poškození

Poškozenou glazuru je možné opravit s pomocí tzv. korekčních sad. Ty jsou k dostání v každém hobby marketu nebo obchodě s domácími potřebami. Princip fungování této sady je jednoduchý: měkký materiál vyplní a překryje rýhu či vryp, které budou po zatvrdnutí z větší dálky prakticky neviditelné. A co je důležitější: zabrání tomu, aby se poškození rozšiřovalo dále.

Odštípnuté kousky je možné nastavit speciálními keramickými tmely. I ty lze po zatvrdnutí následně brousit, pilovat apod. Je nasnadě, že stejně jako na umyvadla mohou být tyto metody využity na opravu van, toaletní mísy apod.

Je však třeba uvědomit si limity těchto korekčních sad. Kromě toho, že zvládnou opravit opravdu jen poškození malého rozsahu, bude také překryté místo při bližším pohledu přece jen rozpoznatelné. Perfekcionisty tak tento způsob opravy asi neuspokojí, na běžnou opravu v domácnosti ale postačí.

Sečteno a podtrženo: keramika je pro koupelnu skvělým materiálem. Její křehkost ale čas od času způsobí poškození, které se opravuje jen velmi těžko. Pokud je ale malé, lze využití korekčních sad.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)

Související články