Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak se zbavit vody ze sklepa?

  

Sklepy jsou jednoduše místnosti stavěné hluboko do země, a proto se u nich často předpokládá, že potíže s vlhkostí nebo minimálně s odvětráváním budou mít. Vlhké sklepy někdy nevadí, pokud se jedná o vlhkost ojedinělou nebo dočasnou. Pokud ale začne vlhkost stoupat nebo se ve sklepě voda vyloženě drží, může to být problém. Co tedy dělat ve chvíli, kdy se váš sklep stále zaplňuje vodou a není to v důsledku nečekané bouřky nebo povodní?

Stále nastupující voda

Ano, spoustu domů především v oblastech s vysokou spodní vodou trápí neustálé stoupání vody. V takovém případě je obvykle mechanický boj a zábrana marná, takže jako nejúčelnější se jeví odčerpávání vody. Ovšem neustálé. V nejnižším místě sklepa vykopejte jímku, do které umístíte čerpadlo. Pokaždé, když se jímka zaplní vodou, čerpadlo ji odčerpá samo pryč.

Odvodnění za pomocí drenáže

Jedním ze způsobů, jak se zbavit vody ve sklepě je vybudování drenážního systému. Díky němu je možné vybudovat odtok, který bude účinně odvádět vodu od okolí budovy. Drenážní systém funguje na jednoduchém principu, tedy odvádí vodu do sběrné jímky nebo do běžného kanálu. Jak na to? Kolem budovy proveďte úzký výkop asi jeden metr hluboký, případně vyspárovaný (některé budovy to vyžadují, některé ne, záleží na okolním terénu). Dno zasypte štěrkem, uložte drenážní potrubí (jedná se obvykle o perforované drenážní roury) a opět zasypte štěrkem. Jako poslední vrstvu můžete dát běžnou hlínu, ale také můžete využít zasypání štěrkem nebo pěknými kamínky. I drenážní systém může fungovat více způsoby – nejen že vám pomůže dům odvodnit, pomůže vám i okolí vašeho obydlí zútulnit.

Vlhkost z důvodu špatného odvětrávání

Někdy se voda ve sklepě drží pouze z toho důvodu, že se nemá kam odpařit. Sklepy s hliněnou podlahou je dobré provzdušnit. Jako horní vrstva se hodí jemný štěrk. Každopádně je třeba zajistit celoroční odvětrávání sklepa. Vybudujte okna, vystavte komínky nebo větrací trubky, případně zabudujte do dveří odvětrávací mřížky. Kde není nic z toho možné, musíte si pomoci strojem. Zajistěte si klimatizaci nebo odvlhčovač do svého sklepa.

Hydroizolace

Minimální nebo chybějící izolace je hlavním důvodem výskytu vody ve sklepě. Sklep lemovaný cihlami nebo pouze omítnutý natahuje vodu velmi snadno. Voda se na stěnách sráží a kape dolů. Důležitá je vhodná vnější ale i vnitřní hydroizolace. Na stěnu lze impregnovat tmel, speciální izolační nátěr a podobně.

Odvlhčení sklepa

Klasické podkopání sklepa a jeho stěn zřejmě není většinou technicky možné. Na trhu ale existuje řad a chemických přípravků, které je možné jako klasickou izolaci využít. Jednoduchým způsobem do stěn těsně nad podlahou vyvrtáte v předem daných vzdálenostech několik děr. Do těchto děr se poté aplikuje klasickou výtlačnou pistolí speciální chemická směs, která se sama ve stěně rozprostře a vytvoří tak vrstvu, která bude bránit vodě stoupat. Takto šikovně můžete odizolovat i běžné místnosti.

Nová omítka

Některé potíže s vodou ve sklepě může způsobovat špatná omítka. Chybně zvolený materiál může vodu ve sklepě udržovat nebo ji přímo přitahovat. V takovém případě je dobré se staré omítky zbavit. Tedy ji oklepat a stěny opatřit omítkou novou. Na tu použijte vápennou směs na omítky. Vápno má schopnost vodu přitahovat a prostředí vysušovat. Řešení je ovšem třeba po několika letech opalovat.

Mikrovlnný generátor

Technika jde dopředu i v oblasti odvodňování a vysoušení. Pro odstranění vody ze sklepa tak můžete využít i technologii mikrovlnného vysoušení. Mikrovlnný generátor si samozřejmě jen tak nekoupíte ani nepůjčíte. Musíte oslovit specializovanou firmu, protože obsluha vyžaduje splnění náročných norem a bezpečnostních předpisů. Jak to funguje? Generátor vyvíjí vlny o vysokém kmitočtu, které působí na molekuly vody. Ty se pak ohřívají. Tím se voda odpařuje a prostor vysychá. Rychlost vysoušení ovlivňuje několik faktorů, jako je množství vlhkosti, tloušťka stěn i stavební materiál, který byl na jejich stavbu použitý. Vysoušení mikrovlnami může trvat několik hodin až dní. Současně s vlhkostí se zbavíte i plísně nebo hmyzu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.4/5 (5 hlasů)





Související články