Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak založit velmi odolný trávník?

  

Trávník je travnatá plocha nejen kolem domu, ale i na hřištích, v parcích apod. Je složen z trav (čeleď lipnicovité – Poaceae). Jeho druhová skladba předurčuje jeho funkci. Původně vznikaly trávníky, respektive louky, po pádu stromů v lese – přirozené mýtiny.

Efekty v trávnících

Trávníky pro okrasnou funkci jsou složeny z měkčích nižších trvalých trav. Na jaře z něj mohou vyrůstat a kvést vesené trvalky (krokusy, narcisy atd.), mohou být v trávníku rozmístěny do různých ornamentů. Též jiné druhové složení trávy určuje jeho vlastnosti a odstíny od světle zelené až po tmavě zelenou a jejich kombinace. I tento efekt lze užít pro tvorby různých ornamentů, popř. zdůraznit některá místa v parcích.

Výsev trávníku

Chceme-li mít trávník hotov rychle, můžeme použít travních koberců od specializovaných zahradnických firem. Nikdy z něj však nebudou jakostní trávníky. Je důležité rovné a propustné podloží, trávníkový koberec udusat a mít dostatečnou závlahu. Tento typ trávníku je i nákladnější finančně.

Založení odolného a kvalitního trávníku

Pro sportovní účely a tam, kde je trávník velice namáhán, volíme kvalitní podloží, polopropustnou jakostní zeminu s příměsí písku, která bude dostatečně pod přiměřenou pravidelnou závlahou. Na ni je potřeba myslet předem, zavlažovací potrubí a trysky jsou umístěny pod trávníkem – je proto dobře dořešit instalaci zavlažovacího systému už před zasetím trávy. Travní semeno je složeno z lipnic. V žádném případě sem nepatří pampelišky, sedmikrásky a jiné byliny – trvalky, ty by nám trávník znehodnotily a časem zničily (rozkládají růžice listů a likvidují trávu kolem sebe). Po vysetí trávy do měkkého lože zjara, semeno v zbrázděné zemině přejedeme válcem (udusáme) a provedeme (neprší-li) mírnou, přiměřenou a od teď již pravidelnou závlahu. První seč je tehdy, je-li tráva již vyzrálá. Po ní následuje večerní závlaha.

Zelený odolný trávník

Autor: terika

Louky a loučky na seno

Pro účely luk se užívá houževnatých tvrdých trav, tvořící někdy i drny (např. srha říznačka). Též jsou časté pro dobytek nejedovaté byliny a trvalky. Seč druhého sena (či trávy na píci) se nazývá otava. Sečením se louky zkvalitňují a jsou bez problémů udržovány, toto je typické pro venkovské a horalské prostředí.

Údržba trávníku

rávník by měl být na rovině či mírně šikmé ploše. Při pravidelné péči, sečení sekačkou, hnojení speciálními travními hnojivy, jarní vertikutací (narušení drnu vertikutátorem a shrabání travní plsti a mechu), závlaze apod. se nám trávník odvděčí velice kvalitním a odolným zeleným porostem. Zde bude místo vhodno pro relaxaci a sport. Bude zde trávník snášející, pro něj zátěžové, sportovní aktivity.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články