Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat podzimní hnojivo na trávník?

  

Trávník je pomyslným dítětem každého zahrádkáře. Celoročně se o něj stará, zalévá ho, hnojí jej a manuálně opracovává. Samozřejmě nezapomíná ani na srdce potěšující kontakt - lehnout si na záda je zkrátka paráda. Obzvláště pro nadšeného pěstitele. Jó, jó slyšet trávu růst...to umí především pečliví zahradníci.

Zahradníci, kteří v poměru se svými sousedy vyjíždějí sekačkou z garáže mnohem častěji, svůj hřbet u odstraňování plevele rádi ohnou a den co den jsou jejich kolena zahradnických montérek špinavé od hlíny. Proto až trávník pokryje peřina sněhu, budou mnozí z nich jako tělo bez duše. Beznadějně se budou ptát: "co bude dělat trávník v zimě"? Bude o něj dobře postaráno! Podzimní hnojivo jej na zimu dobře připraví.

Vážně potřebuje trávník takovou péči? 

Při pohledu z okna na svého podobně náruživého souseda si možná říkáte: "vážně potřebuje trávník takovou péči?". Možná už při vyslovení této otázky tušíte odpověď, ano i váš trávník potřebuje péči speciálně určenou podle ročního období. Trávník totiž lze rozlišit na řádně udržovaný kus zelené plochy a na plochu, která trávník připomíná jen zpovzdálí. Podle výběru péče si i vy můžete zvolit, co bude ozdobou vašeho nově postaveného rodinného domu.

Zavlažovaný trávník

Jednoduchý způsob zavlažování trávníku.

Co trávníku dopřát na podzim? 

Předtím než trávník pokryje sníh,  je potřeba se o něj postarat.

Obecně se doporučuje: 

  • odstranit opadané listí, mech
  • provést poslední sečení - zde pozor, je dobré si zvýšit stupeň a ponechat trávu delší. Narušená travní pletiva by mohla vysychat. 
  • trávník provzdušnit - použitím vertikutátoru nebo vertikutačních hrábí
  • doplnit osivem
  • zalít a pohnojit

Jak vybrat podzimní hnojivo na trávník? 

"To jsem to zase jednou pořádně pohnojil", bude se smát zahradník, který svému trávníku dopřeje komplexní péči v podobě podzimního hnojiva. Hnojivo pro podzimní ošetření trávníku v sobě skýtá potřebné minerály, které trávníku pomohou lépe přečkat zimu, posílí jej a obecně se postarají o jeho hvězdný návrat na jaře. Pro podzimní hnojení jsou doporučována hnojiva s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku. 

Nižší obsah dusíku, zato vyšší dávka draslíku

Zatímco hrál prvek dusík hlavní roli především v jarním období, kdy jsme svůj trávník chtěli podpořit v aktivním růstu, na podzim jej maličko ubereme. Na zimu již tráva růst nepotřebuje, s počínajícím mrazivým obdobím takřka už ani neroste. Chtít po ní, aby přidaným dusíkem v hnojivu poporostla, by bylo chybné neboť na podzim je důležité vyživit zpravidla travní kořeny. Ty jak si můžete všimnout jsou mělké, k jejich namrznutí tak často moc nechybí. K tomu je v podzimním hnojivu určen draslík. Ten posílí strukturu stébel v nadzemní části, stejně jako do hloubky vyživí kořeny travin. Trávník je tak odolnější, silnější a na mrazy připravenější. 

Obsažený draslík: 

  • zvýší odolnost proti namrzání
  • je prevencí vzniku houbových chorob
  • pomáhá čelit nepříznivým podmínkám

Podzimní hnojiva 

Jsou nepostradatelnými v péči o trávník. Ten potřebuje na podzim utlumit v růstu a tím podpořit vyzrávání rostlinných pletiv. Podzimní hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku snižuje obsah vody ve tkáních a tak pomáhá předcházet namrzání. Důležitou složkou v podzimním hnojivu je i fosfor podporující růst a výživu kořenové soustavy, hořčík podporující fotosyntézu a síra, jež pomáhá vytvářet bílkoviny. Správné podzimní hnojivo ochrání trávník před napadáním houbovými chorobami, značně nepříjemná je pak často se objevující plíseň sněžná. Podzimní hnojivo zajistí odolný, vyživený a na zimu připravený trávník, který vám na jaře opět bude dělat radost. Pro rovnoměrnou aplikaci hnojiva je dobré použít rozmetače. 

Co bude dělat trávník v zimě? Díky plnohodnotné péči podzimních hnojiv o něj bude dobře postaráno! 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články