Jak na vertikutaci a provzdušnění trávníku?

Slovo vertikutace bylo relativně donedávna neznámé. Vertikutaci provádíme vertikutátorem, což je stroj, velikosti sekačky na trávu. Tento vertikutátor, čili provzdušňovač, má zespodu ukryt válec s noži. V případě, že nejsou vyměnitelné nože, je třeba po otupení nožů vyměnit celý válec. Stroj pro menší zahradu volíme většinou elektrický, tedy s dlouhým kabelem do normální elektrické zásuvky tak, kterak má třeba již zmíněná sekačka. Po vertikutaci je třeba stroj zkontrolovat, zejména válec s noži, očistit a především odstranit namotané nečistoty. Cena provzdušňovače se pohybuje od 2.500,- Kč nahoru, záleží samozřejmě na značce, výkonu, kvalitě stroje atd.

Proč provádíme provzdušnění – vertikutaci trávníků? Důvodů je několik. Vertikutaci provádíme většinou zjara. Ocelové nože nebo prsty rozrývají a narušují trávník. Odstraní se tak rašící plevele, tráva zdravě dýchá díky odstranění velkých drnů, dodáme trávě živiny i lepší přístup k vodě, odstraníme suchou a zahnívající starou trávu, travní plsť, mech, Po projetí této travní frézy je potřeb trávník uhrabat. Takto získanou hmotu můžeme dát do zahradního kompostu či hnoje. Provzdušňovač se stane nepostradatelným pomocníkem na naší zahradě. Bude ihned patrný rozdíl mezi trávníkem neošetřovaným a trávníkem, kudy projel vertikutátor a hmota byla shrabána.

Vertikutátory lze rozdělit dle pohonu na:

Elektrické provzdušňovače - vertikutátory

Ve srovnání s benzínovými stroji mají tišší chod, jsou lehčí (od 14 kg) a potřebují daleko méně údržby. To se hodí pro travnatou plochu do 1000 m², tedy trávníky za nebo kolem domu. Zároveň musíme ale respektovat délku elektrického kabele, který přivádí elektřinu z klasické zásuvek.

Benzínové provzdušňovače - vertikutátory

Tyto stroje bývávají výkonnější na rozdíl od elektrických. Mají ale hlučnější provoz, vyšší hmotnost (od 30 kg). Jsou vhodnější pro velké travnaté plochy nad 1000 m². Nejsme u nich limitováni délkou přívodního kabelem a tak máme svobodu v pohybu. Nevýhodou benzínových vertikutátorů je též náročnější údržba.

Pro výběr našeho vertikutátoru jsou důležité též parametry:

Výkon:

Elektrické vertikutátory, ty mají výkon: 1,3 - 1,5 kW, to stačí k vertikutaci plochy od 500 do 600 m². Výkon nad 1500 W si hravě poradí s trávníkem i do 1000 m².

Benzínové vertikutátory – mající výkon od 2,4 koní (HP) a výše. Čím vyšší výkon, tím samozřejmě roste cena i hmotnost provzdušňovače.

Válec, může být typu:

Vertikutační, to jsou rotující nože zarývající se do půdy a prořezávají trávu. Jsou vhodny na hrubší frézování trávy.

Provzdušňovací, zde jsou rotující ocelové dráty, které vyhrabávají travní plsť. Tento stroj je vhoden na likvidaci plevele a mechů a vyčesání travní plsti z trávníku.

Vertikutační × provzdušňovací válce

Většina vertikutátorů má válec vertikutační i provzdušňovací. Dle potřeby lze válce měnit.

Šířka záběru nožů:

Čím máme šířku záběru větší, tím samozřejmě zvládneme větší plochu na jedno přejetí, ale hůře se nám bude manipulovat se strojem, čím bude větší.

Objem sběrného koše:

Některé travní frézy mají sběrný koš, jeho objem se pohybuje mezi 30 až 55 litry. Menší koš je lehčí, je však nutné jej častěji vysypávat. Je zde však možnost pracovat bez koše a poté trávu vyhrabat hráběmi či posbírat sekačkou na trávu, kterak podzimní listí.

Hloubka řezu:

Hloubka řezu se nastavuje podle nastavení výšky pojezdu, to jest 4 až 5 násobné. Docílíme jej nastavením výšky kol nebo u dražších modelů jemnější regulací pomocí k tomu určené páčky.
Počet ocelových nožů a prstů – čím více jich bude, tím bude vertikutace kvalitnější Vyměnitelné nože – pokud u vertikutátoru nejsou výměnné nože, musí se po otupění - opotřebení vyměnit celý válec, to je více finančně nákladné. Pojezd – tato funkce usnadňuje manipulaci, stroj jede sám.

Před použitím provzdušňovače je třeba mít trávník s výškou 3 až 4 cm (možno posekat sekačkou) a trávník musí být suchý. Stroj naregulujeme tak, aby byl správně nastaven, tj. mělce prořezával a nezanechával hluboké brázdy.

Trávník přejedeme v na sebe navazujících pásech rovnoběžně a poté, nestačí-li to, ještě křížově. U neudržovaného trávníku nás překvapí množství vyhrabané travní plsti. Doporučuje se odpojit sběrný koš a bioodpad shrabat hráběmi, či travní sekačkou. Pak přihnojíme speciálními hnojivy na trávník (dodržovat návod a koncentraci!) a provedeme dosev vypálených míst na trávníku. Před vertikutací odstraníme i sedmikrásky, pampelišky apod., je třeba se rozhodnout, chceme-li rozrůstající se pampeliško-sedmikráskový porost nebo kvalitní trávník.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články