Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zničit mech na trávníku? Tipy a řešení.

  

Většina zahrádkářů se občas potýká s výskytem mechu na svém trávníku. Můžou za to špatné podmínky pro pěstování trávníku. Zlepšením jeho kondice se můžeme zbavit i mechu.

Příčiny mechu v trávníku

Mech sám o sobě neničí trávu, ale podmínky vhodné pro jeho růst mohou. Je tak příznakem, že prostředí pro pěstování travního porostu není dobré a pouhé odstranění mechu je jen dočasné řešení. Zjistěte, co zapříčinilo výskyt mechu na vašem trávníku, a zbavte se ho jednou provždy.

 • Kyselá nebo neplodná půda

  Otestujte si půdu pro zjištění správného prostředí pro pěstování trávy. Mechu se bude dařit v kyselé půdě, tráva naopak potřebuje spíše neutrální prostředí s hodnotami pH mezi 6 a 7. Podle výsledků je někdy vhodné použít vápno, ale jindy stačí i přidání živin, které podporují zlepšení a úrodnost půdy. Pro trávník je důležité správné množství dusíku, fosforu a draslíku – některé druhy hnojiva s těmito prvky obsahují i kontrolní složky proti výskytu mechu.

 • Neprovzdušněná a zaplevelená půda

  Půda, která je zasažená plevelem, jsou v ní krtince nebo jiné mechanické překážky a je špatně provzdušněná, usnadňuje uchycení se mechu. Trávník je nejlepší provzdušňovat na začátku jara a na podzim, plevel a ostatní nečistoty odstraňujte průběžně před každým sekáním.

 • Příliš mnoho stínu

  Při nadměrném zastínění z tohoto prostředí těží více mech než trávník. Zkuste prořezat keře a stromy, nebo se poohlédnout po travních odrůdách, které jsou ke stinnému prostředí tolerantní.

 • Příliš mnoho nebo příliš málo vody

  Velmi mnoho vody podporuje růst mechu na úkor trávy, a tak jej zalévejte jen při nutnosti doplnění dešťových srážek. Ke správnému odhadnutí potřeby závlahy použijte srážkoměr, nebo sledujte příznaky poškození suchem: trávník vadne a je matný. V obdobích sucha může docházet k řídnutí, což vytvoří prostor k rozrostení mechu v chladnějším a deštivějším období. Důležité je pohlídat si i správné odvodnění, aby trávník nezadržoval příliš mnoho vody.

 • Mulčování

  Ponechání posečené trávy na trávníku vede k zasychání a vznikání travní plstě, která zabraňuje přísunu živin do půdy. Necháte-li na trávníku velké množství posečené trávy, dojde k zakyselení trávy, které prospívá růstu mechu. Jestliže se ve vašem trávníku mech objevuje, mulčování se raději vyhněte.

 • Ostatní poškození trávníku

  Jinak poškozené trávníky budou také náchylné k růstu mechu. Hmyz, nemoci, nadměrné šlapání a poškození od domácích mazlíčků zatěžují růst trávy a mech může vyplnit holá místa. Začněte proto trávník léčit hned, jak se problémy objeví. Příležitost růst dává mechu také sekání na příliš krátkou délku.

Odstranění mechu

Jakmile jste identifikovali příčiny, které vedly k výskytu mechu ve vašem trávníku, můžete jej odstranit pomocí vertikulátoru nebo speciální hrábí, které vám pomohou s odstraněním mechu i provzdušněním trávníku. Tento proces budete muset nejspíš několikrát zopakovat, aby se uvolnilo co nejvíc mechu, i když neodstraníte úplně všechno a něco zůstane v půdě. Nevyřešili jste-li problém, kvůli kterému se mech objevil, začne růst znovu.

Kromě mechanického odstranění můžete použít chemické přípravky obsahující draselné hnojivo nebo síran železnatý. Většinou přípravky necháte krátce působit a poté shrabete odumřelý mech. Pozor, síran železnatý může poškodit kamenné nebo betonové povrchy okolo trávníku, proto jej nanášejte opatrně a případné přebytky okamžitě odstraňte.

Čtěte také: Jak odstranit mech z betonu

Obnova a renovace trávníku

Pokud jste odstranili menší plochy mechu, na lysá místa vysejte travní semeno. Jestliže podmínky, kvůli kterým se na vašem trávníku objevil mech, znatelně poničily trávu nebo půdu, budete muset založit nový trávník.

Mechová pokrývka jako alternativa k trávníku

Vyžaduje-li odstranění mechu více úsilí, než jste ochotni vyvinout, alternativou je umožnění mechu usadit se trvale. V místech, kde se mechu daří, potřebuje minimální péči a poskytuje krajině celoročně zelený vzhled.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články