Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak pečovat o trávník?

  

Po každé zimě je nutné váš trávník znovu oživit, aby byl do léta krásně hustý a svěží zelený. Taková práce sice může zabrat mnoho času, ale jistě se vyplatí. Pro ty, co nechtějí investovat tolik úsilí, máme dobrou zprávu – existují i snadné způsoby.

Péče ještě před zimou

Tráva potřebuje prostor pro růst, a pokud chcete hustý trávník, nesmí jí v tom nic bránit. Je proto nutné před každou zimou pořádně shrabat všechno napadané listí a ideálně za pomoci nástrojů pro vertikutaci zbavit trávník vrstvy uschlých stébel a mechu.

Pokud máte problém s růstem mechu, pomůžou vápenaté látky. Mechům se totiž daří v kyselém prostředí a vápno kyselost potlačuje. Svému trávníku jistě také pomůžete, pokud ho před zimou pohnojíte, nejlépe kompostem.

První jarní oteplení

O trávník se začněte starat až při teplotách nad deset stupňů. Budete ho muset znova zbavit travní plsti, tedy vrstvy odumřelých stébel, a k tomu půdu ještě provzdušnit. Kořínky mladé trávy by se totiž nemusely dostat tak hluboko, aby efektivně čerpaly vodu, a proto by nějaká část uhynula. Na provzdušnění existuje mnoho nástrojů od mechanických po ruční vidle a je na vás, co budete preferovat. Vždy ale nástroj vytvoří hluboké otvory, které je dobré zasypat buď kompostem, nebo pískem. Pokud využijete kompost, trávník již dále nemusíte hnojit a můžete rovnou zasít novou trávu. Po písku však bude lepší, když hnojivo ještě dodatečně přidáte.

Hnojivo váš trávník nakopne

Již existují speciální směsi hnojiv přímo na trávníky. Vedle kompostu je to ten nejjednodušší způsob, jaký zvolit. Dejte si ale pozor, aby tráva pro hnojení nebyla suchá, snadno byste ji tak totiž spálili a nápravy něčeho takového by byly velmi pracné a zdlouhavé. Proto je dobré si počkat na první déšť od provzdušňování a trávu pohnojit až po něm. Hnojivo dodá trávníku potřebné látky, a tak bude mít sílu růst a v tom lepším případě i přerůst veškerá plevel a utlačit ho tak.

Trávník

Autor: Huskyherz

Pro ty, co trávníku nechtějí věnovat tolik času, bude jedno jarní hnojení jistě stačit, ovšem druhé hnojení na začátku léta trávě velmi prospěje. Třetí hnojení na konci léta ji zase podpoří na podzim a přečkání zimy. Dbejte ale na to, aby obsahovalo mnoho draslíku, který ji připraví na mrazy.

Důležitá dostatečná zálivka

Tráva potřebuje kvůli svým krátkým kořenům spíše častější zálivky než velké množství vody najednou. Dlouhá letní sucha s přívalovými dešti ji proto mohou snadno zničit. Nenechte trávu zežloutnout, jinak s ní budete mít  mnohem více práce. V létě ji  zalévejte klidně každý den, ale ne za plného slunce, protože by se voda rychle vypařila. Nejlepší je trávu zalévat ráno a večer, kdy už slunce tak nepálí.

Základem je dobrá půda

Pro ty, kterým na trávníku velmi záleží, je tu ještě jedna vychytávka, ovšem je velice náročná jak na čas, tak i pro vaše síly. Nejlépe totiž vaše tráva poroste na půdě zbavené všech kamenů a velkých předmětů. Znamená to tedy prosít vrchních 20 centimetrů půdy přes síto. Taková půda pak ani netvoří vybouleniny nebo dolíky a snadno se vám po ní pojede sekačkou. Za takovou námahu pak budete odměněni mnohem hustějším a kvalitnějším trávníkem než obvykle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články