Jak založit nový trávník? A jak o něj pečovat?

Krásný trávník je snem každého z nás a je základem každé zahrady. Ať už se rozhodnete pro trávník rekreační a funkční, na kterém si budete chtít občas s dětmi zakopat s míčem, nebo zvolíte luční trávník spíše pro potěchu oka, založit kvalitní trávník vyžaduje pečlivost. Je to doslova alchymie pro silné povahy, výsledek ale stojí za to.

Příprava - Travní semena - Zálivka - Hnojení - Sečení - Vertikulace

Příprava půdy

Nutná je kvalitní příprava půdy, u trávníku to platí dvojnásobně. Pozemek, na který se chystáte zasadit svůj trávník, musíte zbavit, kamenů a suti ze stavby. Travní semeno je velmi drobné a dokonale připravená a rozmělněná půda je základem úspěchu. Pokud jde o velkou plochu, musí se poorat, rozmetat hroudy kultivátorem a povláčet. Pokud to zvládnete, vezměte si nářadí a připravte si zem ručně pěkně kousek po kousku min 20 cm do hloubky a urovnejte hráběmi.

Vzorek půdy

Je dobré také zapravit do půdy zásobní hnojení s fosforem a draslíkem, pokud je půda kyselá s přídavkem vápna. Nejvíce nám budoucí trávník poděkuje za dobře rozložený kompost, který při přípravě zamícháme do půdy. Můžete také přidat rašelinu, trochu písku nebo použít hotový trávníkový substrát, který přimícháme do vrchní vrstvy. Zem pravidelně kropte a nechte sednout alespoň 3 týdny. Na půdě vyklíčí pár plevelů, které chtě nechtě, budete muset zničit herbicidy, jinak se jich nezbavíte. Pokud je nechcete použít, opět na to musíte ručně a pečlivě i s kořínky.

Travní semeno

Vybírejte podle kvality půdy, klimatických podmínek a zátěži, které bude trávník vystaven. Obecně, čím větší zátěž, tím větší péče. Na 1m 2 budete potřebovat 30 g semene, dbejte rad napsaných přímo na travním druhu směsi. Doba výsevu je vhodná od dubna do května a od srpna do září.

  • okrasné nebo luční směsi, slouží k méně častému sekání
  • rekreační jsou vhodným kompromisem a nejsou tak náročné na údržbu
  • sportovní směsi vyžadují větší a častou péči a časté sekání

Výsev provádějte v bezvětří a to nejlépe ručně, na větších plochách mechanickou sečkou. Zapravení semene do půdy se dělá zasekáváním. Jemnými poťukáváním místo vedle místa travní semeno pravíte do půdy, nebude odfouknuto, neodplaví se a nesezobou je ptáci. Rozhrabávání není dobré, trávník je nerovnoměrný a špatně roste.

Rychlejší metodou je založení trávníku drnováním, kdy položíte těsně vedle sebe, na stejným způsobem upravený pozemek, travní kobercové pásy. Je to podstatně dražší, ale také rychlejší. Pásy musíme pořádně zatlačit k zemi, aby přilnuly a mohly prokořenit.

Zálivka

Trávník se musí pravidelně a hlavně vydatně zalévat již od počátku, jinak semeno nevzejde anebo zaschnou klíčky. Pravidelně také musíte několikrát dosévat a zasekávat řídká místa. I když budete mít 100% přípravu dle popisu, příroda je svéhlavá a aspoň jedno slabší místo se vždy najde, tak nezoufejte. Vypěstovat kvalitní základ trvá 2 roky.

Zalévání

I zalévání trávníku má svá pravidla.

Pokud nám ze začátku při zálivce vzniká na půdě škraloup, je dobré jej rozbít válcem s hroty, nebo zase jemným zasekáváním hráběmi, tak jako když jsme vpravovali semeno do půdy. A řídíme se hlavně i počasím, čím větší horko, tím častější a vydatnější zálivka a obráceně. Nezapomínejme, že pokud nesvítí slunce, ale fouká silný vítr, i tak bude půda vysušená.

Doporučuji zvolit kvalitní zavlažovací systém. Ideální vydatná zálivka je 3x až 5x denně, programování času je úžasná záležitost. Pokud budete zalévat hadicí, pořiďte si jemný rozprašovač a dbejte na rovnoměrnou zálivku. Ani přemokření trávníku nesvědčí, klíčky mohou zahnívat. Přeschnutí ale zase způsobí, že budete muset podsévat hodně a často. Vzrostlý trávník pak stačí zalévat 2x týdně.

Hnojení trávníku

Dostatečný přísun minerálních látek zajistíte kvalitním hnojivem. Síla a vitalita se projeví i na krásné barvě. Na jaře zakupte startovní hnojení a od dubna začněte. V průběhu léta pak použijte dusíkatá hnojiva s přídavkem vápníku. Pravidelně každé 2-3 týdny na posekaný a suchý porost. Pokud se objevují plevele, opět musí přijít na řadu herbicidy nebo ruční vypichování.

Trávník

Dokonalý trávník bez plevele. Nakrátko zastřižený.

Krtinec od krtka

Krtinec od krtka obecného. Nežádoucí návštěvník našich trávníků.

Sekání a sečení

Luční trávy s obsahem lučních květin se sečou. Pokud chcete zachovat pravidelné kvetení všech druhů, nejlepší je zvolit ruční sečení kosou 2 x do roka. Nepoškodíte kořínky rostlin, například ocúny jsou na sekačku háklivé a nekvetou. Pokud nesečeme kosou, tak lištovou sekačkou.

Sekačku můžete použít na všechny ostatní trávníky. Rekreační trávníky jsou nejlépe udržovatelné, sečeme je tak 1-2x týdně podle druhu a našich požadavků. První sekání provádíme při výšce 10 cm a velmi šetrně.

Sekačka trávníků

Sportovní a zátěžové trávníky 1-2x týdně. Častější sekání podporuje odnožování stébel a houstnutí trávníku, také zabraňuje tvoření plevelů. Pokud máte rovnou plochu, což se u sportovního trávníku předpokládá, můžete zvolit i robotickou sekačku, která zároveň i mulčuje. Výška posekané trávy by měla být 3-6 cm a odstraňuje se maximálně 1/3 trávy. Pokud nám trávník přeroste, sekáme trávníkovou výšku na 2x, jinak rostlinky a kořeny poškodíme.

Vertikulace

Provádíme 2x ročně, na jaře a na podzim. Provádí se speciálními noži, které se zařezávají 2-3 mmdo země, kde provzdušňují a kypří půdu. Odstraní z travního porostu suché a odumřelé části rostlin i mech, působí proti plísním a houbovým chorobám, podněcují tvorbu nových výhonků. Trávník lépe přijímá živiny, slunce i vodu. Kořeny volně dýchají a odmění vás za to nádhernou zelenou barvou.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články


Aktuální články